FLAM


FLAM GEZİLECEK YERLER VE FLAM HAKKINDA 

Otobüsle Kuzey Avrupa Turumuz sırasında en çok zaman harcayacağımız yerlerden biri olan Flam’ı biraz daha yakından tanıyalım.

Flam nerde?

"Büyük çevreye sahip küçük köy " olarak bilinen Flam, dünyanın en derin ve ikinci en uzun fiyortu olan Sognefjord'un güneyine akan en içteki yan kol olan Aurlandsfjord'da yer alır.

Sognefjord'un bir kolu olan Aurlandsfjord; 204 km uzunluğunda ve 1308 m derinliğe kadar iner.

Flåm yaklaşık 400 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Flam tarihi:

1980'de yerel Flam halkının çoğu çiftçiydi; günümüzde insanların çoğu turizm endüstrisinde veya demiryolunda çalışıyor.

Flåm, Norveç'in en popüler kruvaziyer limanlarından biridir. Gelişen turizminin kökeni, çok sayıda İngiliz turistin veya "somon beylerinin" Flåm nehrinde balık tutmaya geldiği 1800'lerin sonlarına kadar uzanıyor. Bu gezginler, otellerin kurulmasının temelini attılar ve günümüze kadar gelmeye devam eden istikrarlı bir turist akışını teşvik ettiler.

İşte Flam Hakkında 12 Eğlenceli Gerçek

1. Flam, Norveç "Flåm" olarak yazılır ve "flom" olarak okunur.

2. Dik, karla kaplı dağlar, gürleyen şelaleler, yeşil çayırlar ve pitoresk çiftliklerle çevrili olan Flam'ın 400 kişi olmasına rağmen her yıl yaklaşık Flam 450.000 ziyaretçi çekmektedir.

3. Bu ziyaretçilerden binlercesi, dar Aurlandsfjord'dan geçtikten sonra bir yolcu gemisi ile Flam Limanı'na varır.

4. Flam'a giden Aurlandsfjord, İsveç'e kadar uzanan dünyanın en derin ve ikinci en uzun fiyortu olan Sognefjord'un en içteki koludur.

5. Flam, yakınlardaki dağlarda yürüyüş yapan, Aurlandsfjord'u ve Nærøyfjord'u keşfeden, Flåmselven nehrinde balık tutan veya Rallarvegen'de bisiklete binen açık hava sever ziyaretçileri cezbeder.

6. "Deniz Kuvvetleri Yolu" olarak da bilinen Rallarvegen, Norveç'in merkezinde 1902'den 1904'e kadar Bergen demiryolu hattının inşası ile bağlantılı olarak inşa edilen bir inşaat / erişim yoludur. Bugün Norveç'in en popüler bisiklet parkurlarından biridir. Bisikletçiler genellikle Finse'de, deniz seviyesinden 4.000 fitten fazla, manzaralı 50 millik bir rotaya başlarlar, ardından Flam'da deniz seviyesine inerler.

7. Flam ayrıca Flam Demiryolu üzerinden yılda birkaç yüz bin tren ziyaretçisi kabul eder. Dünyanın en doğal demiryolu gezilerinden biri olarak kabul edilen Flam'den 12 millik yolculuk, derin vadilerin, basamaklı şelalelerin ve dik yamaçlara yapışan dağ çiftliklerinin manzaralarıyla fiyorttan dağ tepelerine gider.

8. Şehir merkezinde bulunan Flam Kilisesi, 1670 yılında usta inşaatçı Magne Essen tarafından yaptırılmıştır. Kahverengi, ahşap kilise 160 kişiliktir.

9. Flam Demiryolu Müzesi, ücretsiz giriş ile her gün açıktır. Ziyaretçiler dünyanın en dik demiryollarından birinin mühendisliği ve yapımı hakkında bilgi edinebilir. Burada Flam Demiryolu hediyelik eşyaları ve Norveç el işleri sunan bir hediyelik eşya dükkânı da vardır.

10. Tarihi Fretheim Hotel, Flam’ın 1800'lerin ortasında ilk kez bir turizm merkezi haline geldiğinden beri Flam'ın bir parçasıdır. Bugün otelde yerel somon yemekleri ve 100 çeşit gül bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca, 1933’teki ölümüne kadar oteli yöneten Marthe Fretheim'in ölümünden beri misafirleri bekleyen dost canlısı bir hayalet olduğu söyleniyor.

11. Flam, Norveç'in nefes kesen fiyortları ve dağları arasındaki diğer küçük çiftlik köyleriyle birlikte Disney'in hit filmi Frozen'a ilham kaynağı oldu.

12. Flam'daki Viking tarzı Ægir Bira Fabrikası, ödüllü el yapımı biralar üretmektedir. Ziyaretçiler BrewPub'da öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarabilir veya bira ve aquavit tadımının tadını çıkarabilirler.

Flam özellikle doğal güzelliklere, farklı kültürlere, otantik mekanlara ilgi duyanların oldukça seveceği duraklarımızdan birisi. 

daha detaylı turlarımızla alakalı bilgiler için: haydiavrupaya.com

Flam, Flam gezilecek yerler, Norveç turu, kuzey Avrupa turu, İskandinav turu, kuzey Avrupa İskandinav turu, flamsbana treni, Flam görülecek yerler, Flam tarihi