NİŞ


Roma imparatoru Büyük Konstantin'in doğum yeri olan Niş şehri hala egzotik Doğu ve zarif Batı'nın birleşimini bünyesinde barındırıyor.

Avrupa'da bugün görülmesi gereken müzeler ve tarihi yerleri ile modern bir turizm merkezi olan Sırp şehri Niş, kurulduğu günden bu yana Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan bir kapı olmuştur. Günümüzde bile, Avrupa'dan Orta Doğu'ya veya Viyana, Budapeşte veya Prag'dan Sofya ve İstanbul gibi şehirlere ulaşmanın en kısa yolu Niş üzerinden yollarda sürmektir.

Bu rota Orta Çağ'dan beri “Carigradski davulu” (İmparatorun Şehrine yani Konstantinopolis/İstanbul Giden Yol,) olarak anılmaktadır. Zengin tarihinde Niş, büyük bir imparatorun doğum yeri bile olmuştur.

Niš hakkında her zaman büyülü bir şey vardı. Egzotik ve mistik Doğu ile çekingen ama zarif Batı hiçbir yerde burada oldukları kadar iyi uzlaşamazlar.

Bu eski şehre Keltler adını vermişler ve bunu hala içinden geçen Nişava nehrinden sonra yapmışlar. Onların dilinde adı Navissos - Perinin nehri.

Niş'in kuruluşuyla ilgili efsanelerden birine göre, yakındaki bir Humska čuka'dan (Hum Tepesi) getirilen kayalarla “tarihten önce” inşa edilmiştir. Ancak kentin tarihindeki en görkemli Roma dönemiydi.

Bu süre zarfında, Niş önemli bir kültürel, ekonomik ve askeri merkezdi ve Roma imparatorluğu boyunca dini hoşgörü ilan eden ve Roma'nın Hıristiyanlığı kabul eden ilk hükümdarı olan imparator Büyük Konstantin'in doğum yeriydi.

Tarihe ve antik Roma'ya ilgi duyan herkes, imparator Konstantin'in “Mediana”daki sarayının kalıntılarını ziyaret etmeli ve ününü yeniden canlandırmalıdır.

Günümüz Niş, Sırbistan'da önemli bir merkezdir. 250.000'den fazla nüfusu ile ülkenin üçüncü büyük şehridir.

Çok sayıda tarihi mekanın yanı sıra şehrin ana caddesinde yürümeyi, Sırp mutfağının tadına bakmayı ve meşhur “ kafanas ” larından (Sırp geleneksel tavernaları) birinde öğle yemeği yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Çok çeşitli lezzetler, harika barbekü ve bol miktarda et ve baharat içeren bol yemek porsiyonlarına hazırlanın ama aynı zamanda kendi festivali olan yerel “börek” i (bir çeşit peynirli turta) kaçırmayın – “Burek Günleri” – her Eylül ayında Niş'te düzenlenir.

Niška banja (Niş Kaplıcası) şehirden sadece 10 km uzaklıktadır ve Sićevačka klisura (Sićevo vadisi) de yakındır.

Şehirdeyken kolayca doğal bir çevreye gezi düzenleyebilir, arkadaşlarınızla rahatlayabilir ve bölgenin güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Nišava'nın yanındaki rıhtım boyunca yürümek ve Niš Kalesi'nin kalın gölgesinde kahve içmek.

Ana cadde sizi Stevan Sremac ve Kalča anıtına götürecek, burada kesinlikle Arnavut kaldırımlı “Kazandžijsko sokače” caddesine döneceksiniz ve eski Niş'in ruhuna kapılacaksınız.

Nişlilerle konuşmayı ve güneylilerin sıcaklığını ve misafirperverliğini deneyimlemeyi kaçırmayın.