LİZBON


LİZBON; en'lerin ve rekorların şehri:

Portekiz’in Başkenti ve en büyük şehri Lizbon, tarihinde depremler, yangınlar, darbeler ve devrimler yaşayan Avrupa'nın en eski şehirlerinden biridir.

Şehir her zaman Portekiz’in başkenti olarak kalmadı. Napolyon Savaşları sırasında başkent Şu anki Brezilya ülkesinin Rio de Jenerio şehrine taşındı ve yaklaşık yüz yıl Portekiz’in Başkenti Rio oldu.

İber Yarımadası'nın Atlantik kıyısındaki konumu, şehrin ve ülkenin gidişatını şekillendirerek Portekiz'in Afrika, Güney Amerika ve Doğu Asya'daki girişimleri için bir üs haline geldi. 20. yüzyılda şehir göçlerle ve hızlı büyümeden etkilendi.

Portekiz’in Avrupa Topluluğuna yeni üyeliğinin yanı sıra 1994 Avrupa Kültür Başkenti ve 98 Expo gibi kültürel etkinliklerin artmasıyla hızlı bir yeniden gelişmeye yol açtı.

Lizbon Şehri, her biri kendi yerel yönetimlerine sahip 18 şehirden oluşan bölgesel bir idari organ olan daha geniş Büyük Lizbon Bölgesi'nin bir parçasıdır.

Lizbon birçok konuda ilginç özelliklere sahip:

ü  Hem dünyanın en eski kitapçısı (Livraria Bertrand, 1732) hem de en küçüğü (Livraria do Simão, <35 sq ft) Lizbon’dadır.

ü  Lizbon’un yerli tatlısı Originele Pastel de Nata'nın tarifini sadece 3 kişi bilmektedir.

ü  Fenikeliler tarafından kurulan Lizbon Avrupa’nın en eski şehri olarak bilinmektedir.

ü  Avrupa’nın en eski köprüsü Vasco Da Gama; Lizbon’dadır.

ü  Lizbon köprüsü ve yolları ile San Francisco şehrini andırır, ya San Francisco Lizbon’u andırır. Belki bu yüzden tramvayların adı Americanos’tur.

ü  Lizbon’da 214 futbol takımı vardır, Benfica takımı bilinen en fazla taraftar üyeye sahiptir ki sayısı 14 milyondur.

Lizbon'un kendine has karakterleri olan bölgeleri vardır.

Baixa:

Lizbon şehir merkezidir. Alışverişin ve finansın kalbinin attığı yerdir. Kentsel Mimarinin ve düzenlemenin başarılı şekilde gerçekleştiği bölge aynı zamanda Dünya Mirası listesindedir. Cafelerin, mağazaların, eski tramvayların, sokak sanatçılarının,  bolca bulunduğu; her yaştan ve her çeşit insanın yayaların yollarında gezintiye çıktığı bir bölgedir. Gerçek Lizbon kültürünün ve ruhunun hissedildiği yerdir.

Chiado:

Baixa gibi ancak biraz da elit ve zengin halkın takıldığı lüx mağazaların ve gösterişli yapıların bulunduğu ikinci önemli merkezdir. 1988 Chiado büyük yangını ile küle dönen ancak yeniden toparlanma ve restorasyonla günümüzdeki haline dönen Chiado adeta küllerinden yeniden doğmuştur.

Bairro Alto :

Barlar ve gece hayatının yanı sıra sanat mekânları için idealdir. Çeşitli geleneksel ve uluslararası restoranlar, birçok bar ve alternatif mağazalar gece geç saatlere kadar açıktır. Şehrin genelde eğlence mekanları buradadır.

Alfama:

Temeli farklı ve sağlam bir zemin üzerinde olduğu için 1755 Büyük Deprem’den fazla zarar görmedi ve orijinalliğini korudu.

Restoranları ve turistik yerleri ile tanınır;  turistlerin en çok rağbet ettiği bölge şairleri ve romancıları etkilemiştir.

Alfama ilçesi, sembolik sarı tramvayları ile kaleyi ve eğim üzerine kurulu olması ile tepeden denizi göreceğiniz yerdir. Lizbon'un en sembolik yanıdır. Sizleri geçmişe yolculuk ettirir. Ortaçağ sokakları ve kendine has yönleri ile yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek ve çekinmek için en güzel yerdir Lizbon’da.

Hala dar sokaklar, küçük meydanlar, eski kiliseler ve kırmızı kiremitli çatılar, çiçeklerle süslenmiş balkonlar, ortaçağ usulü serpiştirilmiş evler ile eski Lizbon’un yansımasıdır.

Belem ve Belem Kulesi

Merkezden biraz uzak deniz kıyısı İstanbul Boğazını andıran yerdir. Anıtlar ve tarihsel geçmişi hakkında ipuçları verir. Beyaz Kule (Torre de Belem) buradadır ve bu kule kâşiflerin uğurlandığı yer olarak Gotik stilinin devamı olan Manuelin tarzında yapılmıştır.

16. yüzyılın başlarında Portekizli kâşif Vasco de Gama anısına yapılmıştır. Günümüze kadar zarif mimarisini koruyabilen kule, şehrin sembollerinden biri.

1983 yılında UNESCO tarafından Jerónimos Manastırı ile birlikte Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.

Lizbon'un en ünlü kültürel ihracatlarından biri Fado'dur; bir zamanlar marjinalleştirilen, ancak şimdi UNESCO'nun Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne dâhil edilerek korunan ulusal bir müzik türü.

Şehir mimarisi, özellikle fayans ve çini yapımı ile ünlüdür. Lizbon'da sanat, teknoloji ve diğer yaratıcı endüstrilerin büyümesini teşvik etmek, Portekiz'in 2010 mali krizine verdiği yanıtın önemli bir parçasıydı.

Lizbon'un Avrupa'nın yaratıcı serbest çalışanlar topluluğu için bir üs olarak son zamanlardaki başarısı, yerel sakinlere ve işletmelere bazı maliyetler getirdi.

Şehir, şehir merkezindeki mülklerin birçoğunun Şehir hükümetine ait olması nedeniyle, diğer dünya şehirlerinin karşılaştığı yaygın spekülasyon ve yozlaşmadan bir dereceye kadar kaçındı.

Mahallelerin yeniden geliştirilmesinin etkileri, ucuz kafelerin yerini alan pahalı restoranların yer almasıyla sonuçlandı. Bazı Lizbonlular; turizmden yararlanırken, diğerleri yabancılara hizmet etmek için çok fazla altyapının yönlendirilmesinden mutsuz.

Otobüsle Güney Avrupa Turumuz kapsamında gezeceğimiz ve konaklayacağımız şehirlerden biri olan Lizbon gezilecek yerler listemizi hazır olunca yayınlayacağız.

Haydi Avrupa’ya ile Güney Avrupa Turumuz 2022’de…

Anahtar kelimeler:

Lizbon, Güney Avrupa Turu, İspanya turu, Portekiz Turu, İspanya Portekiz turu, Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Baştan başa Avrupa Turu, Avrupa Turu tavsiye, Lizbon gezilecek yerler, Güney Avrupa Turu

Lizbon'u turumuzla birlikte keşfetmek için: Güney Avrupa Turu tıklayınız...