GRANADA


İspanya'nın en sık ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri olan Granada, birçok önemli mimari ve sanatsal anıt içermektedir.

Rönesans, Barok ve Neoklasik kiliseler, manastırlar, hastaneler, saraylar ve konaklarla doludur.

Şehrin merkezinde Gotik Katedrali duruyor. Santa María de la Encarnación (1523-1703), Meşhur Kral Ferdinand ve Isabella'nın mezarı ile Kraliyet Şapeli'ni (Capilla Real) ve hanedan dekorasyonunun yansıtır.

Kentin kuzeydoğusunda, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve cármenes (Mağribi tarzı evler) ile Granada'nın en eski bölümü olan Albaicín (Albayzin) mahallesi bulunur.

Şehir merkezinin güneyinde Granada'nın idari ve ticari bölümü, batısında ise modern konut sektörü yer almaktadır. Granada, tarımsal ürünlerde aktif bir ticarete sahiptir ve ürettiği ürünler arasında likörler, sabun, kağıt, kaba keten ve yünlü kumaşlar, metaller ve makine parçaları bulunur. Şehir, uluslararası bir müzik ve dans festivalinin mekanıdır

Granada Hakkında 15 İlginç Gerçek

1. Granada, İber Yarımadası ve Avrupa'daki herhangi bir yerden çok daha uzun süre, 700 yüz yıldan fazla (711'den 1492'ye) İslami yönetim altındaydı.

2. 1330'da Granada, Avrupa'nın en kalabalık şehriydi. İki büyük camisi vardı (biri Elhamra'da, diğeri şehirde).

3. Sıcaklıklar kışın çok düşük olabilir (geceleri donma noktasının hemen üzerine düşer) ve yazın çok sıcak olabilir (çoğu gün 40 santigrat dereceye ulaşır). Bazen şehirde kar yağar.

4. Granada'da, İspanya'daki en iyi korunmuş ortaçağ alhóndiga'sını (mallar için bir depo ve tüccarlar için bir sığınak) göreceksiniz.

5. Elhamra yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçi ile Avrupa'nın en çok ziyaret edilen anıtlarından biridir. Dünyada türünün tek anıtıdır.

6. Granada'nın ortalama yüksekliği deniz seviyesinden 738 metredir. Akdeniz, Granada'ya arabayla sadece 45 dakika ve Sierra Nevada kayak merkezine 35 km uzaklıktadır.

7. İspanya'nın ilk hükümdarları olan Katolik Hükümdarlar, Granada Kraliyet Şapeli'ne gömüldü.

8. Şanslıysanız Granada'da ilkbaharda aynı gün kayak yapabilir ve yüzebilirsiniz.

9. Sierra Nevada kayak merkezi, Avrupa’nın en güneyindedir. İspanya'daki en uzun kayak sezonuna sahip olması ve diğerlerinden daha güneşli günlere sahip olmasıyla ünlüdür.

10.Sierra Nevada'da mayonuzu giyerek kayak yapabilirsiniz. Her yıl sezon sonunda 'Mayoda Kayak Günü' düzenlenir.

11. Mulhacén zirvesi (3482 yüksekliğinde) İber Yarımadası'nın çatısı olarak kabul edilir. Sierra Nevada'da 3000 metreden yüksek 29 zirve var.

12. Granada tapaslarıyla ünlüdür.

13. Bira üç boyutta servis edilir: caña, tubo y tercio. Caña 150 ml'lik bir bardaktır, tubo 200 ml'lik bir bardaktır ve tercio 330 ml'lik bir şişedir.

14.Granada dağlarla çevrilidir. Neredeyse her sokağın sonunda bir tane göreceksiniz ve kışın beyaza dönüyorlar.

15. Çoğu dükkan ve işletme 13:30/14:00 ve 17:00/17:30 saatleri arasında öğle yemeği için kapalıdır. Akşam yemeği saati 21:00 ile 23:00 arasındadır (kışın biraz daha erken).

Çoğu restoran genellikle 20:00'ye kadar açık değildir.


Avrupa Turlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için: Otobüsle Avrupa Turlarımız

Yurtiçi Gençlik Kampı Turlarımız için: Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar

Avrupa Turlarımız hakkında yorumlar ve bilgilendirmeler için: Haydi Avrupa'ya Blog


Anahtar kelimeler:

Granada gezilecek yerler, İspanya Turu, Otobüsle İspanya Turu, Otobüsle İtalya İspanya Turu, Baştan başa İspanya Turu, İspanya'da gezilecek yerler, Öğrenci Otobüsle Avrupa turu, Güney Avrupa Turu, 2022 Avrupa turları