PLOVDIV


PLOVDİIV ya da FİLİPE

Bansko turumuz sırasında uğrayacağımız ve gezeceğimiz Filipe şehri hakkında bira zgenel bilgiler verelim. Bu şehri gezdiğinizde şehri çok seveceksiniz.

Plovdiv, Avrupa'nın en eski şehirlerinden biridir. MÖ 6000 yıllarına dayanan bir Neolitik yerleşime kadar uzanır.

Tarih boyunca Plovdiv farklı isimler anıldı: Kendrissos, Evmolpias, Philippopolis, Pulpudeva, Trimontsium, Ulpia, Flavia Julia, Plapdiv, Puldin Ploudin, Filibe ve diğerleri.

Ortaçağ döneminde Filibe olarak anılmış ve uzun dönem Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde kalmıştır.

Osmanlı’nın son dönemde popülaritesi arttı ve zenginleşti. Zengin Bulgar vatandaşları, Ortodoks kilisesine, Ulusal Uyanış Mimarisi'ne (bkz. özellik ) yatırım yaptı. Osmanlıların yenilmesinden sonra Bulgaristan'ın yeni başkenti olmayı bekleyen Filibe, 7 yıl daha Osmanlı'nın Doğu Rumeli vilayetinde bağlı kaldığı için o dönemde Sofya yeni Bulgaristan'ın başkenti haline getirildi

368.469 kişilik nüfusu ile Bulgaristan'ın ikinci büyük şehridir ve ülke toplamının %4,6'sını oluşturmaktadır.

Filibe, Filibe Belediyesi, Plovdiv Belediyesi, Maritsa Belediyesi ve Rodop Belediyesi'nin idari merkezidir. Şehir yedi tepenin eteğinde kuruludur, bu yüzden genellikle "Tepelerdeki Şehir" veya "yedi tepe" olarak adlandırılır.

Bulgaristan'ın en büyük nehri olan Meriç’in içinden geçtiği şehir; doğal olarak şehir iki bölüme ayrılmıştır. Maritsa'nın kuzeyinde sadece eski adı Karshiaka olarak da bilinen "Kuzey" bölgesi bulunur ve güneyde diğer beş bölge de dahil olmak üzere şehrin ana kısmı bulunur.

Filipe'de neler yapılır?

Ülkenin en etkileyici insan yapımı manzarasına ev sahipliği yapıyor.

7 tepeden ikisi arasında duran ve şehrin nefes kesen manzarasını sunan inanılmaz derecede iyi korunmuş Antik tiyatroya sahiptir.

Plovdiv, bol miktarda Roma kalıntısı ve Arnavut kaldırımlı sokakları ve ahşap çerçeveli 19. yüzyıldan kalma boyalı cumbalı evleriyle büyüleyici bir Eski Kent'e sahiptir.

Dinlendirici, dolambaçlı, yapısıyla gezmek ve keşfetmek için ideal bir şehirdir.

Günümüzde Plovdiv, modern ve gelişen bir şehir merkezini sessiz ve rahat bir Eski Şehir ile birleştiriyor, her şey çeşitli onarım (tamir) durumlarında Roma kalıntıları ile noktalı.

Eski Şehir'den şehre geri dönmek, mimari tarzların gürültüsü, karmaşası ve karmaşası duyularınıza saldırdığı için bir tür kültür şoku olabilir.

Bununla birlikte, şehir merkezinin uzun ve geniş ana caddesi tamamen trafiğe kapalıdır, bu da çok sayıda sokak kafesinden birinde oturmanıza ve insanları izlemenize izin verir. Şehir nüfusunun çoğu, bir yaz akşamı günlük gezintileri için buraya gelir.

Çok sıcak bir iklime sahip olan ziyaret için en iyi zamanlar İlkbahar ve Sonbahardır. Yazlar çok sıcak olabilir, bununla birlikte başa çıkmanıza yardımcı olacak çok sayıda gölgeli açık hava kafesi ve restoranı vardır. Antik tiyatrodaki opera ve bale gösterileri, haziran ve temmuz aylarında ziyaret edilmesi gereken bir diğer argümandır.

Dinamik kültür takvimi ile Filibe, '2019 Avrupa Kültür Başkenti' oldu.

Avrupa Turlarımız için: HaydiAvrupaya.com

Diğer Kamp turlarımız için: AvenCamp.com

Kamp Turları Blog sayfamız için: Blog.AvenCamp.com

Filibe - Plovdiv gezilecek yerler, Plovdiv Hakkında, Filipe'de neler yapılır, Bulgaristan Filipe hakkında, Bansko kayak turu, Bansko nerde, Kamp turu, Gençlik Kampı, Kamp turları, kış kampı, Plovdiv tarihi, Bansko 2022, Bansko sömestr tatili