Yunanistan


ANTİK YUNAN'IN DEVAMI YUNANİSTAN

Yunanistan toprakları, üzerinden Anadolu toprakları gibi birçok medeniyetin gelip geçtiği ender kara parçalarından biridir. Yunanistan tarihsel geçmişi ve zenginliği ile Ege Denizi’nin ve denizdeki adaların doğal güzelliğini ve zenginliğini bir bütün halinde sunuyor.

Türkçe’de kullanılan İyon kelimesinden türetilerek Yunan ismi verildiği tahmin edilmekte olup, M.Ö 8. Yüzyıldan itibaren tarihsel varlığını bir medeniyet olarak sürdürmektedir. 

Tarihinde Antik Yunan Medeniyetinin merkezi ve polis şehirlerinden, şehir devletlerinden oluşmuş bir topluluktu. 1830 yılında Osmanlı’dan milliyetçilik akımları ile ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Yunanistan kendi resmi adı Helen Cumhuriyeti’dir.

Günümüzde Yunanistan:

Yunanistan; birçok defa ekonomik krize girmesine rağmen halen Balkanların en güçlü devletidir.

Avrupa Medeniyetini oluşturan temel öğelerden olan Antik yunan Medeniyeti’nin izlerini Yunanistan’ın her tarafında görmek mümkündür.

Nüfusu yaklaşık 12 milyondur, 132 bin km karelik bir toprağa sahip. Temel geçim kaynağı turizm, gemi tersanecilik, zeytincilik ve hizmet sektörü. Osmanlı İmparatorluğu’ndan ilk ayrılan ve ülke Yunanistan olmuştur. Avrupa Birliği ülkesi ve Türkiye’ye komşudur.

Yunanistan denince ilk akla gelen adalardır. Ege denizi aynı zamanda Adalar denizi diye de anılır. Adalar’a günü birlik kapıda vize uygulaması ile her yıl Türkiye’den on binlerce yerli turistimiz Ege adalarına geçiş yapıyor.

Ege adalarındaki eski taş Rum evleri, begonvil çiçekleri, taş döşeli dar sokakları, o sokakların denizde son bulması, huzur, tarih, dinlenme tatil ve belli başlı adalarındaki eğlence ortamı ile Yunanistan gezmeye meraklı herkesi kendine cezbediyor.

Yunanistan’ın büyük metropol düzeyde çok fazla şehri yoktur. Başkent Atina, Selanik, Kavala belli başlı şehirlerindendir. Atina eski Yunan Medeniyetinin tüm izlerini taşır. 

Athena Tapınağı iyi korunmuş ancak depremlerde ve savaşlarda zarar görmüş büyük bir akropoldür. Atina’yı ziyaret edenlerin belli başlı uğrak noktalarından biridir.

YUNANİSTAN’DA GEZİLECEK YERLER:

Yunanistan’a Türkiye’den İpsala Gümrük Kapısından girilmektedir. Yunanistan’ın başlıca şehirleri Atina, Selanik, Kavala, Gümülcine, Dedeağaç Atina hakkında bilgi verecek olursak. 4 milyonluk nüfusu Yunanistan denilince ilk akla gelen şehir. 

Hemen anlaşılacağı üzere savaş tanrıçası Athena’dan ve tepenin üzerine kurulu devasa Savaş tanrıçası Athena Akropolisi’ndan ismini almaktadır. Eski Yunan medeniyetinin merkezi olarak biliniyor. Gezip görülecek başlıca yerler arasında müzeleri kesinlikle saymalıyız. Athena Akropolü, Sintagma Meydanı, Partenon, Antik Agora, Plakayı sayabiliriz.

Otobüsle Tüm Avrupa Turumuzda Atina’ya uğramasak da Kavala, Selanik'i görmüş ve gezmiş olacağız. Yunanistan”ın doğal güzelliklerine ve tarihsel geçmişine tanık olacağız. Otobüsle Avrupa Turu rotamızda 2 Yunanistan şehri var. 

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa turu,Otobüsle tüm Avrupa turu,otobüsle Avrupa gezisi,büyük Avrupa turu,15 gün Avrupa turu,baştan başa otobüsle Avrupa turu,ekonomik Avrupa turu,öğrenciler için Avrupa turu, Avrupa Turu