Fransa


Fransa

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz ülkelerden biri olan Fransa'yı daha yakından tanıyalım. Yaklaşık 2 günden fazla zaman geçireceğimiz Fransa'nın başta Paris olmak üzere, Nice ve Cannes şehirlerini göreceğiz. Butik Turumuzda ise Alsas Colmar'ı merkez alıyoruz ve Strasbourg, Mulhouse şehirlerini de görüyoruz.

Fransa Euro Avrupası’nın gelişmişlikte en büyük 3 devletinden biri. Hem Akdeniz kıyılarındaki tatil şehirleri ile hem de içerde yer alan meşhur Paris - Bordoux kentleri ile turistlerin oldukça ilgisini çeken dünyanın en çok turist çeken ülkesi olarak görenleri kendine hayran bırakıyor. Fransa Akdeniz'e ve Atlas Okyanusuna kıyısı bulunan bir ülke.

Fransa gelişmiş ekonomisi, tarihsel birikimi, özellikle kültür ve sanata verdiği önem, politik gücü, turizm potansiyeli ve jeopolitik konumu ile Batı Avrupa’nın dikkate değer ülkesidir.

Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biridir. Üye ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Deniz aşırı yerlerde de toprakları bulunur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biridir.

Fransa Avrupa’nın en yaygın ulaşım ağlarından birine sahiptir. Kara yolu, tren, hava yolu, deniz ulaşımı metro gibi ulaşım yolları açısından oldukça gelişmiştir.

Fransa’nın şehirleri:

Fransa'nın diğer büyük şehirleri arasında, Kuzey Denizi ile Akdeniz'i birbirine bağlayan antik bir Rhône vadisi ticaret yolu üzerinde yer alan Lyon;

Fransa gezilecek yerler

Fransa'nın her tarafı gezilebilir görülebilir şehir ve kasabalarla dolu. Fransa'nın hemen topraklarının tümü gezilmeye görülmeye değer. Her ne kadar 1789 İhtilalinden sonra 2. Dünya savaşı sonuna kadar huzuru bulamamış olsa da modernite ile tekniği, doğal güzelliklerle sanatsal güzellikleri bir arada harmanlamış ve bugünkü Fransa ülkesi oluşmuş.

Paris:

Fransa’nın Başkenti ve en büyük şehri. Avrupa’nın da en büyük şehirlerinden biri. Özellikle kültür, sanat, mimari ve şehir ve çevre planlaması ile göz kamaştırır. Dünyanın en çok turist çeken şehridir.

Başkent ve açık farkla Fransa'nın en önemli şehri Paris, dünyanın önde gelen kültür ve ticaret merkezlerinden biri.

Ville lumière veya "ışık şehri" olarak bilinen görkemli bir şehir olan Paris, en ünlüsü, III. Napolyon’un vizyonuna bağlı olan Baron Haussman , Georges-Eugène komutasında 19. yüzyılın ortalarında yeniden inşa edilmiştir.

Kolerik bataklıklardan ve eski sıkışık sokaklardan arınmış, geniş caddeleri ve düzenli bir planı olan modern bir şehir planı ile Paris şu anda Avrupa'nın en büyük yerleşim yerlerinden biri.

Şehirlerinin dünyanın tam merkezinde olduğundan emin olan Parisliler, şehirlerine aşıktır.

Metropolitan Paris artık eski banliyölerinin çok ötesine, kırsal bölgelere doğru genişlemiştir ve şimdi neredeyse her Fransız kasabası ve köyünden ortalama bir veya iki aile emekli olsun ya da olmasın , yerleşmek üzere Paris’e gelmiştir.

Seinne Nehri'nin üzerine kurulu Paris; Moda ve lüksün de başkentidir. "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılır. Eyfel Kulesi, Zafer Takı, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Bulvarı gibi önemli gezilecek görülecek yerlere sahiptir. Sayısız müzereye ve eserlere ev sahipliği yapar.

Marsilya:

MÖ 6. yüzyılda Yunan ve Kartacalı tüccarlar için bir antrepo olarak kurulan Akdeniz'de çok ırklı bir liman olan Marsilya Marsiya; Fransa’nın 2. Büyük kenti ve aynı zamanda hem tarihsel birikimi hem de turizm potansiyeli yüksek bir şehir.

Bordeaux:

Garonne Nehri boyunca güneybatı Fransa'da bulunan bu şehir hem sanayi anlamında hem de turizm anlamında oldukça gelişmiştir. Şarapları ile dünyada nam salmıştır.

Nice:

Özellikle başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın tatil bölgelerinin başında gelen bir şehir. Deniz turizmi ön plana çıkıyor.

Cannes:

Sinema film festivalleri ile adını duyurmuş, Nice gibi tatil bölgesi olan Cannes küçük bir Akdeniz şehri. Avrupalı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği ülke.

Fransa’nın ayrıca Mulhouse, Strasbourg, Toulusse gibi adından söz ettiren şehirleri de vardır. Otobüsle Avrupa Turlarımız sırasında göreceğimiz şehirler; Paris, Strasbourg, Mulhouse, Nice, Cannes,Toulusse şehirleridir.

Fransa hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için haydiavrupaya.com sayfamızdan Fransız şehirlerine göz atabilirsiniz. 

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, 2023 Otobüsle Avrupa, 15 günlük Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, tüm Avrupa turu, otobüsle Avrupa turu yorum, otobüsle Avrupa turu ekşi, 2023 bayram tatili Avrupa turu, büyük Avrupa turları, büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci