İspanya


Endülüs’te Raks: İspanya

İspanya, güneybatı Avrupa'da bulunan ülke. Daha küçük komşusu Portekiz ile paylaştığı İber Yarımadası'nın yaklaşık yüzde 85'ini kaplar.

İspanya, taş kaleleri, karlı dağları, geniş anıtları ve sofistike şehirleri olan bir ülkedir. Ülke coğrafi ve kültürel olarak çeşitlidir.

İspanya'nın kırsal alanı, kaleler, su kemerleri ve antik kalıntılarla dolu tuhaf, ancak şehirleri son derece modern.

Endülüs'ün başkenti Sevilla (Sevilla), müzik kültürü ve geleneksel halk yolları ile ünlüdür; laik mimarisi ve denizcilik endüstrisi için Barselona'nın Katalon başkenti ve dolambaçlı sokakları, müzeleri ve kitapçıları ve günün 24 saati yaşam tarzı ile Madrid'in ulusal başkenti.

Madrid, İspanya'nın en büyük şehridir ve yüzlerce yıldır olduğu gibi finansal ve kültürel merkezidir.

İspanya’nın kısa tarihi

İspanya'nın yapımına giren çok sayıda ve çeşitli kültürler vardı; Kastililer, Katalonyalılar, Lusitanlılar, Galiçerler, Basklar, Romalılar, Araplar, Yahudiler ve Romanlar (Çingeneler), diğer halkların yanı sıra, bazı gelenekler ve dünyanın sanatsal mirasına üretken katkılar.

Ülkenin Roma fatihleri ​​dillerini, yollarını ve anıtlarını terk ederken, Roma İmparatorluğu'nun en büyük yöneticilerinin çoğu İspanyol kökenliydi. Aralarında Trajan, Hadrian ve Marcus Aurelius gibi isimler de vardı.

Mağribi hükümdarlarının sonuncusunun İspanya'dan ihraç edildiği 1492 yılında, Christopher Columbus komutasındaki gemiler Amerika'ya ulaştı. Daha sonra 300 yıl boyunca, İspanyol kaşifler ve fetihler yapıldı. İspanyol tacının hükümranlığını genişletmek ve yarım adanın dışına taşmak istediler.

Nesiller boyunca İspanya tartışmasız dünyanın en zengin ve kesinlikle en uzak ülkesiydi. Bununla birlikte, kıta ve denizaşırı imparatorluğu 18. ve 19. yüzyıllar boyunca sürekli erozyona uğradı.

İspanyol İç Savaşı (1936-39) ülkenin imajını sarstı. Diktatör Francisco Franco'nun yönetiminin kırk yıllık döneminde daha da içe çekildi.

Franco'nun 1975'teki ölümünden sonra Bourbon kralı Juan Carlos tahta geri döndü ve anayasal monarşi kurdu. Ülke o zamandan beri seçilmiş hükümetler, bazıları sosyalist, bazıları muhafazakâr, ancak hepsi demokrasiye adanmış hükümetler tarafından yönetiliyor.

İspanya batısında Portekiz ile sınır komşusudur; kuzeydoğuda, Andorra’nın küçük prensliği ve Pireneler Dağları'nın büyük duvarı ile ayrıldığı Fransa'yı sınırlar.

İspanya'nın diğer tek kara sınırı, 1713'e kadar İspanya'ya ait bir yerleşim bölgesi olan Cebelitarık ile İspanya'nın Mirası Savaşı'nın sonunda Utrecht Antlaşması'nda Büyük Britanya'ya devredildiği zamandır.

Daha önceden tıpkı Almanya ve Fransa gibi dünyanın önemli ülkelerinden biri iken son yarım yüzyıldır eski etkisini kaybetmiş İspanya;  şimdilerde en çok futbol ve kültürel faaliyetlerle gündeme geliyor. Katalanlarla arasındaki siyasi sorun şimdilik çözülmüş görünüyor. Yaklaşık nüfusu 50 milyondur.

Bugünkü sınırları 15. yüzyılın sonlarında çizilen İspanya; İslam dininden ve Arap kültüründen de tarihsel geçmişi nedeniyle oldukça fazla etkilenmiştir. İspanya topraklarında, o dönemden kalma Kurtuba Camii ve Elhambra Sarayı gibi iki çok önemli eser bulunuyor.

Boğa güreşleri ile Flamenko dansı ile Mimar Gaudi'nin eserleri ile Arap Medeniyetinin esintileri ile İspanya Avrupa'nın en çok turist çeken ülkelerinin başında geliyor.

İspanya gezilecek yerler

Barcelona, Madrid, Toledo, Cordoba, Valensia ve diğer şehirleri ile İspanya görülmeye ülkelerden biri. İspanya aynı zamanda futbol endüstrisi ile gündeme gelen bir ülke. Her yıl milyonlarca futbolsever Real Madrid ve Bercelona maçlarını izlemek için İspanya’ya geliyor.

Eğer İspanya’nın Arap kültüründen nasıl etkilendiğini görmek isterseniz de daha çok İspanya’nın güney bölgesini gezmelisiniz…

İspanya’nın mutfağı ve içecekleri de meşhurdur. Eğer İspanya’ya gelirseniz baharatlı ve deniz ürünlü yerel yemeklerini tatmalısınız.

İspanya; Haydi Avrupaya'nın Otobüsle Büyük Avrupa Turları kapsamında uğrayacağı ülkelerden; Barcelona da konaklayacağı şehirlerden biri.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Büyük Avrupa turu, Baştan başa Avrupa Turu, İspanya gezilecek yerler, İspanya'nın şehirleri, Otobüsle Avrupa Turları, Avrupa turu, Otobüsle Avrupa, 2023 Otobüsle Avrupa Turu, otobüsle Avrupa Turu öğrenci, mini Avrupa turu