İtalya


İtalya

Başkenti Roma olan ve 61 Milyonluk nüfusa sahip olan İtalya Avrupa’nın Güneyinde ve Akdeniz’de bir yarımada halinde bulunur.  Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan bu İtalyan Yarımadası baştanbaşa tarihi bir ülke ve sanatsal eserlerle dolu bir turizm cennetidir.

Dünyanın en küçük devletlerinden Vatikan ve San Marino da bu İtalyan yarımadasında bulunur. İtalya devletine bağlı pek çok ada da başta Sicilya olmak üzere İtalya’nın etrafındadır.

İtalya’nın kısa tarihi:

İtalya’nın orta bölgesi bugün Toscana olarak anılan yerde ilk çağlarda Anadolu’dan göç ettikleri tahmin edilen Etrüksler yaşardı. İtalya’da mimarinin ve sanatın temelleri bu kavim tarafından atıldı. İtalya’da yaşayan insanlar hakkında en eski tarihi M.Ö. 500 yıllarına kadar uzanır. Bu yıllarda ortada Etrüskler, kuzeyde Keltler, diğer bölgelerde Romalılar ve Rum azınlıklar olmak üzere dört belirgin medeniyetin izlerine rastlanıyor. Roma İmparatorluğu M.Ö. 6. Yüzyılda kurulunca tüm İtalya Roma İmparatorluğu’na bağlandı. Roma devleri 3. yüzyılda saldırılara maruz kalınca merkezini Milano’ya taşımış,  Costantinos zamanında ise merkezi İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul yine de 2. Roma olarak anılmıştır.

Daha sonraki yıllarda Hristiyanlığın da kabulü ile Orta Çağ dönemi boyunca İtalya dini liderlerin ve kralların arasındaki çekişmelere sahne olmuş, Rönesans dönemi ile İtalya yeniden tarih sahnesine çıkmıştır. 19. Yüzyıla kadar İtalya şehir devletleri olarak yönetildi. Tüm İtalya’nın birliği ancak 20. Yüzyılda sağlandı.

İtalya’nın şehirleri:

İtalya’nın her bir şehrinin kendine ait özellikleri bulunur. Roma Başkenttir ve Roma İmparatorluğu’na adını veren baştanbaşa sanat eserleri ile dolu bir kenttir. Roma gerek Roma dönemi gerekse ondan önceki ve sonraki uygarlıkların eserlerinin de bulunduğu dünyanın en güzel şehirlerinden biridir.

Milano kuzeyde İtalya’nın sanayi merkezidir ve Paris’ten önce modanın başkenti özelliğini taşır. Bir dönem Leonardo Da Vinci’nin de yaşadığı bu kent yine müzeler ve sanat eserleri anlamında zengin bir şehirdir.

Venedik ise kanalları ve ayrı şehir mimarisi - planlaması ile dünyanın en özellikli şehridir. Venedik her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar.

Floransa; Rönesans’ın çıkış yeri ve dünyanın en önemli sanatçılarıyla bilim adamlarını yetiştiren doğal güzellikleri ile sanatsal eserleri içinde barındıran bir kenttir. 

İtalya festival ve etkinliklerle de turistlerin akınına uğrayan bir ülke. Dünyanın en eski film festivali geleneksel Venedik Film Festivali, tarihi maskeleri ve kıyafetleri ile ünlü Venedik Karnavalı, Siena Palio Festivali, San Remo’da Müzik Festivali, Milano’da Moda Haftası ülkenin en önde gelen kültür ve sanat etkinlikleri. Ekonomik anlamda İtalya’ya değer katan en önemli faktör turizmdir. Turizm ülkenin önemli gelir kaynağı.

İtalya Avrupa Birliği’nin önde gelen ülkelerinden biridir. Gerek ekonomik büyüklüğü, gerek konumu, gerekse turizm alanında pek çok kişi tarafından dünyada en çok gezilmek görülmek istenen ülkelerin başında geliyor.

Otobüsle Avrupa Turunda İtalya

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında ve Yunanistan İtalya turları kapsamında İtalya'nın 5 kentini görme ve gezme fırsatımız olacak. Bu şehirler; Pisa, Floransa, Roma, Venedik, Milano(Butik Avrupa Turu)’dur.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa turu, baştanbaşa itayla turu, otobüsle İtalya turu, büyük İtalya turu, Avrupa Turları, İtalya'da gezilecek yerler, 2020 otobüsle Avrupa turu, baştanbaşa otobüslü Avrupa turu, İtalya turu