Vatikan


DÜNYANIN EN KÜÇÜK ÜLKESİ

Resmi olarak Vatikan Şehri, Roma'da bulunan bir ülkedir. Hem bölge hem de nüfus olarak, Monaco’dan sonda dünyanın en küçük devletidir. 

Toplam nüfusu 1000 kişiyi bulmayan Doma’nın bir mahallesi gibi duran Papa tarafından yönetilen Kent, Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri gibi kültürel yapılar bulundurur. 

Açık Hava Müzesi gibi olan ve İtalyanca ve Latince konuşulan İsviçde Muhafızları tarafından korunan Vatikan’ın diğer ülkeler gibi kendi posta ofisi, telefon sistemi, bayrağı, milli marşı vardır. 

Vatikan’a dair şaşırtacak çok sayıda bilgi olmasına karşın özellikle bizim gezilecek görülecek yerleri saymamız gerekecek.

Leonardo Da Vinci’nin, Michalengelo’nun, Bernini’nin ve daha pek çok ünlü ressam, heykeltraş ve mimarın eserleri Vatikan’dadır. Mussolini, 1929 yılında Laterane Antlaşması ile Vatikan’ı ayrı bir devlet olarak tanıdığını ve bağımsızlığını ilan etti.

Roma Katolik Kilisesinin ve Katolik Hristiyanlığının Başkenti Vatikan’dır. UNESCO'nun miras alanı altında olan tek ülke Vatikan’dır. Mal üretmeyen Vatikan yine de dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. İçindeki eserler paha biçiliemeyecek kadar değerlidir. Vatikan Müzesine her yıl 5,5 milyon ziyaretçi gelir.

Vatikan’da 70 bin parça eser bulunuyor. Burada bulunan önemli eserler şunlardır: 

Pieta Heykeli (Michalengelo) 2. Viyana Kuşatması (Jean Matejko)  Madonna of Foligno – Oddi Altarpiece ve Transfiguration (Raphael) St. Jerome in the Wilderness (Leonardo da Vinci) Madonna and Child with Saints (Perugino), San Francesco al Prato Resurrection Raffael duvar resimleri, Yaratılışın Safhaları, Atina Okulu, Aziz Petrus Bazilikası (Michalengelo) Aziz Petrus Meydanı (Bernini) Mısır Kolleksiyonu, Entrüsk Müzesi, Hristiyanlık Müzesi, Goblen Galerisi, Harita Galerisi, Raffaeollo Odaları ve Sistina Şapeli (Michelangelo) Spiral Merdivenleri...

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz yerlerden biri de Vatikan olacaktır.

Kamp turlarımız hakkında bilgi almak için: Kamp Turları

Otobüsle Avrupa Turlarımız için:Otobüsle Avrupa Turu

Diğer makalelerimizi okumak için: blog.avencamp.com


Anahtar kelimeler: Vatikan,İtalya turu,baştan başa İtalya Turu,büyük Avrupa Turu,tüm Avrupa turu,Vatikan'daki eserler,,Otobüsle İtalya Turu,Otobüsle İtalya Yunanistan turu,Roma gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa Turu