Slovenya


Slovenya

Otobüsle Büyük Avrupa Turumuz kapsamında gezilecek ülkeler arasında Slovenya da bulunmaktadır. Slovenya ve Başkenti Lübyana - Ljubljana (sevilen yer anlamındadır) gezeceğimiz ülkeler içindedir.

İtalya'dan sonra Bled Gölü ile meşhur olmuş sevimli ülke Slovenya yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip ve İstanbul'un 4 katı yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. 2. Dünya Savaşında Almanlar ve diğer ülkeler tarafından işgal edildi. Savaşta nüfusunun yüzde 8'ini kaybetti. Dağılan Yugoslavya'nın şimdiki en gelişmiş ülkesi.

21. yüzyılın başlarında, Slovenya, Batı Avrupa ile ekonomik ve politik olarak bütünleşmiş, 2004 yılında Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ve Avrupa Birliği'ne katılmıştır. Slovenya'nın başkenti ve en önemli şehri Ljubljana.

Slovenya'nın 20. yüzyılın sonlarındaki ekonomik refahı, Balkanlar'ın başka yerlerinden yüz binlerce göçmeni cezbetti.

Slovenler, kendine özgü bir dili olan Güney Slav halkıdır. Uzun yıllar Slovenya başka büyük devletlerin hükümranlığı altında kaldı. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu, Kutsal Roma - Germen İmparatorluğu ve Venedik tarafından bir süre kıyı kısımları yönetildi. 

Yugoslavya'nın bir parçası olarak Slovenya’nın büyük bir kısmı, II. Dünya Savaşı sonrası komünist egemenliğe girdi. 1991 yılında Yugoslavya federasyonunun dağılmasıyla, çok partili demokratik bir siyasi sistem ortaya çıktı.

Slovenya hakkında ilginç bilgiler:

Kovanlar ve bal pratik olarak Slovenya'da bir dini gibidir. Sadece iki milyonluk bir nüfusta yaklaşık 90.000 arıcı vardır.

Slovenya, Avrupa'nın en iyi 10. ülkesi seçildi.

Ülkenin en büyük özelliği, Slovenlerin kendileri: sessizce muhafazakâr, derinden kendine güvenen, dikkate değer şekilde geniş görüşlü, özellikle hoşgörülü ve çok misafirperver.

Slovenya Avrupa’nın en iyi 10 ülkesinden biri seçilmiştir, Slovenler asla kavga etmeyi sevmezler ve barışçıl bir dünya görüşüne sahiptirler,

Kış aylarının sonunu kutlamak veya korkutmak için Slovenler, 50 yıldan fazla süredir devam eden Kurentovanje adlı bir ritüelde geleneksel maskeler ve kostümler kullanıyorlar.

Kış sporları ve kayak alanında Avrupa’nın en ucuz ülkesi Slovenya’dır.

Bled Gölü:

Slovenya’nın başkenti Lübyana’ya sadece yarım saat uzaklıktaki Slovenya’nın en güzel taraflarından biri olan Bled Gölüdür. Steve Fallon, Bled Gölü'nden şunları söylüyor:

“Hafif kaplıcalar, bu inanılmaz güzel kobalt mavisi gölün suyunu 26 ° C'ye kadar ılık hale getirerek, sonbaharda bir dalış yapmak için harika bir yer haline getiriyor: kuzey ve batı kıyılarında yüzme alanları var. Ancak onu daha da özel yapan şey, gölün batı tarafına doğru küçük, gözyaşı şeklindeki adadır.

 Üzerinde 14. yüzyıldan kalma fresk parçaları ve altın bir barok sunak bulunan küçük bir müze ve güzel Göğe Kabul Kilisesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Özel bir iyiliğe ihtiyacınız varsa, 15. yüzyıl kilisesinin çan kulesinde 'dilek çanını' çalın.

Slovenya'nın dört Dünya Miras Alanı'ndan biri, dünyanın dört büyük yeraltı geçidine, geniş odalarına ve şelalelere ev sahipliği yapan en büyük yer altı kanyonlarından biri olan Škocjan Mağaraları. 

Bu arada Postojna Mağarası, ülkenin en çok ziyaret edilen cazibe merkezi. Sarkıt ve sarkıt oluşumları hiçbir yerde rakipsizdir ve pembemsi ten renginden dolayı “insan balığı” olarak bilinen kör bir semender olarak nesli tükenmekte olan Proteus anguinus'a ev sahipliği yapar.

Ormanla kaplı toplam alanın yarısından fazlasıyla Slovenya, gerçekten dünyanın en yeşil ülkelerinden biri

Slovenya'nın başlıca gezilecek yerleri olarak pek çok yer sayılabilir. Alp dağlarının güneyinde Adriyatik Denizine doğru uzanan Slovenya yemyeşil bir örtüye sahip ülke.

Slovenya'da başlıca gezilecek yerler olarak, Lübyana şehri, Bled Gölü, Lübyana Kalesi, Alp Dağları, Bohinj Gölü, Piran Tatil Kasabası, Smarna Gora Dağı sayılabilir.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle İtalya Turu, Otobüsle İtalya Yunanistan turu, Otobüsle Avrupa Turları, Otobüsle Tüm Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu 2020, Büyük Avrupa Turu, Slovenya