Hırvatistan


Hırvatistan

Hırvatistan, batıda Slovenya, kuzeyde Macaristan, doğuda Sırbistan ve güneyde Bosna-Hersek sınırında bir Orta Avrupa ve Akdeniz ülkesidir; ülkenin ayrıca Adriyatik Denizi'nde İtalya ile uzun bir deniz sınırı vardır. Bu sınırlar toplamda 2.028 km'dir.

Hırvatistan, dünyadaki herhangi bir ülkeden farklı olan alışılmadık bir şekle (kruvasan gibi!) Sahiptir. Bu olağandışı şekil, Osmanlı (Türk) imparatorluğunun Orta Avrupa'ya doğru açtığı beş yüzyıllık genişlemenin bir sonucudur.

Hırvatistan 56.691 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve yaklaşık 4.29 milyonluk bir nüfusa sahiptir (2011 nüfus sayımı). Nüfusun neredeyse% 90'ı Hırvat (çoğunluğu Roma Katoliklerinden) ve Sırp, Boşnak, Macar ve İtalyan azınlıklar da var.

Ana nüfus merkezleri Zagreb, başkent (yaklaşık 800.000 nüfuslu), kuzeydoğuda Osijek (nüfus: 108.000) ve kıyı şeridinin kuzeyindeki Rijeka limanları (nüfus: 128.000) ve Split (nüfus) : 240.000) güneye doğru. Diğer tanınmış şehirler arasında Dubrovnik , Makarska , Poreč , Rovinj , Opatija , Zadar ve Sibenik bulunur .

Eski Yugoslavya ülkelerinden biridir. Avrupa Birliği üyesi olan bir Balkan Ülkesi ve aynı zamanda Orta Avrupa kıyısında bulunan bir ülkedir. en önemli geliri turizmden olan Hırvatistan’ın Adriyatik denizine 6.000 km den fazla kıyısı ve irili ufaklı 1.200 adaya sahip. Hırvatistan'ın 4.057 km'si adalara, uçurumlara ve resiflere ait olan 5,835 km'lik muhteşem bir sahil şeridi vardır.

Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri haline gelen Hırvatistan son dönemde ekonomik olarak gelişme kaydedebilmiş.

Bunun da en büyük faktörü turizm olmuştur. Ama yine de dünyada en çok göç veren ikinci ülke konumunda.

Hırvatistan, güzel konumu sayesinde ılıman iklimi, berrak denizi ve girintili kıyı şeridi ile, Avrupa'nın en güzel yelken alanlarından birine sahiptir ayrıca.

Turizm açısından potansiyelinin yüksek olması hem ortaçağdan kalma kırmızı çatılı binaları, hem Bin Adaların Kıyıları olarak bilinen yılın hemen her günü güneş alan, tatlı Akdeniz iklimine sahip olması, zeytin, yeşil çam ağaçları, üzüm bağları, lavanta bahçelerinin yanı sıra zengin deniz güzelliklerine sahiptir.

Başkent Zagreb ise kültürel açıdan oldukça gelişmiş, müzeleriyle, mimarisiyle, sokak sanatçıları, tiyatroları ve konserleri takdir toplamaktadır. Önemli şehirleri Zagreb, Split, Dubrovnik, Hvar’dır. Okuma-yazma oranı yüksek olan Hırvatistan sağlık sektörü, kitap satış oranlarında dünya ortalamasının da üzerinde bir ülke. Kredi kartı kullanmayan Hırvatistan, alış verişlerini kağıt para ile yapmaktadır.

Hırvatistan Gezilecek yerler

Pula, bir zamanlar gladyatörlerin dövüşlerinin yaptığı şimdi ise turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerlerden biri. Antik Roma döneminden kalan amfi tiyatrosu da bulunur.

Hırvatistan’ın turistik yerlerinden olan Plitvice Milli Parkı, Avrupa’nın ve dünyanın en hoş doğal harikalarından biri. Bosna Hersek sınırına yakın, On altı Göller olarak bilinen bu yörede, göllerin kendine has bir rengi bile bulunur.

Gelelim Adryatik’in İncisi olarak adlandırılan Dubrovnik, Hırvatistan’ın Orta Çağ’dan kalma Mimari yapısıyla insanı büyüleyen, açık hava müzesi hükmünde olan Dubrovnik, çok çok eski bir denizci kentidir.

Zadar da üç bin yıllık tarihe sahip yine Orta Çağ mimarisi ve Roma kalıntılarının bulunduğu, henüz keşfedilmemiş, turistlerin haritasında bile yer almayan bir bölge.

Son olarak Korcula, Adriyatik kıyısında bulunan el değmemiş ormanları, üzüm bağları, zeytin bahçeleri, kumsalları, şirin mi şirin köyleri olan bir ada. Aynı zamanda Venedik Rönesans mimarisine sahip şahane bir tatil yeridir.

Haydi Avrupa'ya ile Hırvatistan - Zagreb

Otobüsle Büyük Avrupa turlarımız  kapsamında gezeceğimiz yerlerden biri olan Hırvatistan ve Başkenti Zagrep doğal güzellikleri ve sanata olan düşkünlüğü ile bilinen güzel bir bölge.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

 

Anahtar kelimeler: 

Otobüsle Avrupa Turu, otobüsle Avrupa turu 15 gün, otobüsle orta Avrupa turu, Dubrovnik turu, Otobüsle Büyük Avrupa turları, Zagrep gezilecek yerler, Hırvatistan gezilecek yer, Avrupa Turu, Tüm Avrupa Turu