İsveç


Teknoloji ile doğanın dansı: İsveç

Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Ülkeleri Turlarımızda ziyaret edeceğimiz İsveç; Kuzey Avrupa'da, İskandinavya Yarımadasında yer alır. Batı ve kuzeyde Norveç, güney ve güneydoğuya doğru Baltık Denizi, doğudaysa Finlandiya ve Bothnia Körfezi vardır.

İsveç nüfusu

İsveç'te yaklaşık 2 milyonu 18 yaşın altında olan 10 milyon insan var. Bunların yüzde seksen beşi şehirlerde yaşıyor. İsveç çok kültürlü bir ülkedir: İsveçlilerin yüzde 15'i başka bir ülkede doğarken, İsveç'teki her beş çocuktan birinin başka bir ülkede kökleri olan bir ailesi vardır.

Coğrafyası

İsveç'in başkenti Stockholm, 950.000'den fazla nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Diğer büyük şehirler batı İsveç'te Gothenburg (nüfus 570.000) ve güneyde Malmö (nüfus 340.000). Uppsala ve Lund tanınmış üniversite şehirleridir.

İsveç'in kara alanının yüzde üçünden daha azı inşa edilmiş ve ormanlar ülkenin yüzde 69'unu kapsıyor. İsveç uzundur - yukarıdan aşağıya yaklaşık 1,574 kilometre - üç ana bölgeye ayrılabilir: güneyde Götaland, ortada Svealand ve kuzeyde Norrland.

İsveç’te dil

İsveççe, İsveç'in resmi dilidir. İsveçlilerin büyük çoğunluğu da İngilizce konuşur ve genellikle çok üst seviyededir. Birçok İsveçli çokuluslu kuruluşun kurumsal dili İngilizce'dir ve çok sayıda üniversite derece programı ve kursu İngilizce olarak verilmektedir. İsveç beş resmi ulusal azınlık diline ev sahipliği yapmaktadır ve sayısız diğer dil İsveç'in çeşitli nüfusu tarafından konuşulmaktadır. İsveçliden sonra en büyüğü Fince, Sırp-Hırvatça, Arapça, Kürtçe, İspanyolca, Almanca ve Farsça'dır.

Yönetim şekli ve hükümet idaresi

İsveç parlamenter bir demokrasidir. Ana siyasi partiler iki blokta gruplandırılmıştır: Sosyal Demokratlar, Sol Parti ve Yeşil Parti'den oluşan merkez sol bir blok; ve Orta Parti, Merkez Parti, Hıristiyan Demokratlar ve Liberal Parti'den oluşan merkez sağ blok.

İsveç parlamentosuna, her dört yılda bir üyelerin seçildiği Riksdag denir .

1973'ten bu yana İsveç devlet başkanı Kral Carl XVI Gustaf olmuştur. Siyasi bir gücü yoktur, ancak ülkeyi temsil eder ve törensel görevleri yerine getirir.

İsveç, Avrupa Birliği'nin bir üyesidir, ancak kendi para birimi, kronu veya İsveç tacı vardır.

Yaşam tarzı

İsveçliler çok çalışkandırlar, ancak dinlenmelerini ve rahatlamalarını da ciddiye almaktadırlar. Yani fika - normalde kahve veya çay, kurabiye veya tatlı çörekler içeren, ancak alkolsüz içecekler, meyve ve sandviçler de içerebilen bir kahve molası - sosyal bir kurum ve ulusal kültürün önemli bir parçasıdır.

Lagom İsveç'te önemli ve sık kullanılan bir kelimedir. Yani yeterince iyi ya da doğru anlam, İsveç'in kültürel ve sosyal eşitlik ve adalet ideallerini özetler.

Açıklık ve eşitlik de önemli kavramlardır. Eşcinsel ilişkiler 1944'ten beri yasaldı ve aynı cinsiyetten çiftler 2003'ten beri evlat edinebiliyor ve 2009'dan beri evlenebiliyor. Ülke, basın özgürlüğü ile dünyada ilk (1766) ve küresel basının zirvesinde özgürlük sıralaması.

İnanış

İsveç çok laik bir ülke, ancak dünyadaki dinlerin çoğu burada temsil ediliyor - ve hepsi de hoş karşılanıyor. Ulusal kilise, İsveç Kilisesi, Lutheran'dır, ancak Katoliklik ve diğer Hıristiyan mezhepleri de yaygındır. İslam, İsveç'teki en büyük dinlerden biridir ve Yahudilik ve Budizm de köklüdür.

İsveç'in en büyük tatilleri Yaz Ortası, Noel ve Paskalya'dır.

Kültür

Abba'dan Ingmar Bergman'a ve Avicii'ye kadar İsveç önemli bir kültür ihracatçısıdır. Ve aynı zamanda dünyanın en büyük pop müzik ihracatçısıdır. Son yıllarda bir başka İsveç’in küresel kültür öğesi;  Henning Mankell ve Stieg Larsson liderliğindeki İskandinav noir edebi türü oldu.

Zamanda geriye baktığınızda Bergman - film tarihinin önde gelen yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir.  Saygın ve son derece etkili oyun yazarı August Strindberg gibi kültürel bir ağırlığı da vardır. Ülkede yıl boyu geniş çapta düzenlenen konserler, oyunlar, konserler ve sergiler İsveç'in kültürel hayatına katılmak için sayısız fırsat sunar.

İsceç’te Çevrecilik

İsveçliler doğayı büyük saygı görüyor, bu da çevre kaygılarının bu kadar önemli olmasının bir nedeni. Katı atıkların sadece yüzde biri çöp depolama alanına gider. Geri kalanı biyogaz biçiminde ısı, elektrik veya araç yakıtı üretmek için geri dönüştürülür veya kullanılır.

Yenilenebilir enerji kaynakları İsveç enerji üretiminin yarısından (yüzde 52) fazladır. İsveçli çevre teknolojisi şirketleri yeşil bilgi birikimlerini biyoyakıt, biyoenerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve atık su arıtma gibi teknoloji alanlarında dünyanın geri kalanına ihraç etmektedir.

Teknoloji

İsveç dünyanın en yenilikçi ülkelerinden biridir ve ekonomisi dijitale en bağlı ülke olarak kabul edilmektedir.

İsveçliler yeni teknolojinin ilk uygulayıcılarıdır ve ülkenin hiyerarşik olmayan toplumu yeni fikirler için verimli bir ortam yaratır. İsveç hükümeti Ar-Ge'ye diğer ülkelerin çoğundan daha fazla GSYİH yatırımı yapıyor.

Yenilikçi nesiller, üç noktalı emniyet kemeri, kalp pili, ayarlanabilir anahtar ve güvenlik eşleşmeleri gibi dünyayı değiştiren buluşların uzun bir listesine yol açtı. Daha yeni İsveç icatları arasında Spotify ve Skype bulunmaktadır.

İsveç tam bir doğal güzellikler harikası bir ülke. Bu tabii güzellikler kendisini ziyarete gelenleri mest eder hayran bırakır.

Kuzey Avrupa ülkeleri arasında en kalabalık ülke olan İsveç'in yaklaşık 10 milyon nüfusu vardır. Yüzölçümü olarak Avrupa Birliği’nin de en büyük ülkelerindendir. Başkenti Stockholm olan İsveç’ite İsveççe konuşulur. 2001 yılından itibaren AB ülkesidir.

Gezilecek yerler:

Muhteşem doğasıyla, oldukça soğuk kış aylarıyla, pitoresk balıkçı köyleri ve ren geyiği arazisiyle egzotik bir görünüm andırır İsveç. İsveç’te renkli ahşap binalar, eski ve renkli kulübeler yenilikçi modern mimari ile yapılmış binaları ile zengin ve gösterişli bir ülkedir İsveç. İster yürüyüş yapın doğasında, ister müzelerini gezin, isterseniz gelişmiş balık kültürü ile tanışın.

Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2021 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için ana sayfamızı ziyaret ediniz.

Anahtar kelimeler

Kuzey Avrupa Turu, İskandinav turu, İskandinav kuzey Avrupa turu, otobüsle İskandinav kuzey Avrupa, otobüsle Avrupa turu, Mini Avrupa Turu, otobüsle büyük Avrupa turu, otobüsle Avrupa turu yorum