Kuzey Makedonya


Kuzey Makedonya

Balkanların en tipik ülkesidir. Başkenti Üsküp olup Helen Uygarlığı’nın merkezi yerlerinden ve bu uygarlığa tarihsel ev sahipliği yapan balkan toprağıdır. Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ'ın yer alır. 1991 yılında bağımsızlığını Yugoslavya’dan ayrılarak ilan etti. Kuzey Makedonya'nın Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ yer alıyor.

Kuzey Makedonya tarihi

Kavimler göçü esnasında ve sonrasında sık sık istilaya uğrayan Makedonya, 6. asırda Slavlaşmaya başladı. Bir süre sonra da Osmanlı Devleti'nin hâkimiyeti altına girdi. Yugoslavya’nın hâkimiyeti altında kaldıktan sonra da şu an bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürdü. Kuzey Makedonya ve dolayısıyla Üsküp Yunanistan ile siyasi sorun yaşamaktadır. Büyük İskender’i sahiplenme konusunda da bu zaman zaman ortaya çıkmaktadır.

Kuzey Makedonya’daki ortalama her 20 kişiden biri Türk. Türkçe de konuşulan diller arasında. Halkın büyük kısmı Hıristiyan. Ayrıca küçük bir Yahudi cemaati ile çok sayıda Müslüman var. Kuzey Makedonya’nın %70’i Makedon, %20’si Arnavut, %10 da diğer topluluklardan oluşuyor. Başlıca şehirleri, Üsküp, Tetova, Kumanova ve Bilda’dır. Kuzey Makedonya ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır.

Kuzey Makedonya gezilecek yerler

Özellikle Taş Köprü ve Kuzey Makedonya Meydanı kimisi adam boyutlarında kimisi devasa boyutlarda heykellerle süslü. Ayrıca bu yeni şehirde Vardar Nehri üzerine kurulmuş yeni köprüler mevcut. Gezilmeye değer yerlerden biri de zengin eserlerle kaplı Arkeoloji Müzesi.

Pek çok yapı hala yapım aşamasında ve iskelelerle çevrili. Türk Çarşısı olarak anılan şehrin tam ortasındaki bölge, Türkiye’nin küçük bir örneği sanki. Türk ve Balkan yeme içme yerleri, Osmanlı’dan kalma eserler; hanlar, hamamlar, kervansaraylar, camiler ve türbelerin olduğu turistik bir bölge. 12. yüzyılda Türkler tarafından kurulduğundan beri şehrin en önemli ticaret merkezi olarak kullanılmış. Bu bölgede hala Türkçe konuşulur.

Taşköprü, Kuzey Makedonya Meydanı, Sultan Murat Cami, Yahya Paşa Cami, İshak Bey Cami ve Mustafa Paşa Cami gibi eserlerle Üsküp’teki Osmanlı izlerini görmek mümkün. Osmanlı etkisiyle Üsküp’te bolca kurulmuş diğer yapılar da bolca hamam ve benzeri yerler. Üsküp Kalesi, Matka Kanyonu Kuzey Makedonya’da görülecek diğer diğer yerler arasında sayılabilir.

Üsküp’ü Avrupa’da ve Balkanlarda önemli bir konumda tutan konulardan biri de gece hayatı. Renkli ve canlı gece hayatı özellikle turistler tarafından büyük rağbet görüyor.

Haydi Avrupa’ya

Otobüsle Avrupa turları kapsamında Üsküp şehri gezeceğimiz göreceğimiz şehirler arasında. Kuzey Makedonya’nın en önemli ve başkenti konumundaki bu şehri doya doya gezme imkânımız olacak. Otobüsle Orta Avrupa – Balkan Turu yaparken Balkanları da doya doya gezme fırsatımız Kuzey Makedonya ile devam edecek.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Orta Avrupa ve Balkanlar, Otobüsle Tüm Avrupa turu, Otobüsle Makedonya Üsküp, Otobüsle baştan başa Avrupa turu, Otobüsle Büyük Avrupa, otobüsle Avrupa turu 15 gün, otobüsle Avrupa turu yorum,2020 Avrupa turları