Finlandiya


Baltık’ın sakin ülkesi: Finlandiya

Finlandiya ya da finlerin tabiri ile Suomi.  Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip göllerden ve bataklıklardan oluşan bu ülke aynı zamanda dünyanın en huzurlu ülkelerinin başında gelir. Başkenti Helsinki olan Finlandiya dünyada eğitim sisteminin mükemmelliği ile bilinir. Helsinki ise yaklaşık 600 bin nüfusa sahiptir.

Çok sakin ve huzurlu bir ülke olan Finlandiya, aynı zamanda sosyal güvenlik sisteminde dünyanın en ileri ülkelerinden biridir. Geleneklerine ve dillerine bağlı olan Finlandiya'da deniz ürünleri çok yaygındır. Önemli geçim kaynağı denizciliktir. Gezilecek çok fazla yeri olması ve doğal güzelliklere sahip olması Finlandiya’yı ilginç kılan özelliklerden biridir.

Finlandiya nerede?

Finlandiya, karadan İsveç, Norveç ve Rusya ile deniz yoluyla da Estonya ile sınırdır. Finlandiya tarihi boyunca, 1917'de bağımsızlığını kazanmadan önce İsveç'in bir parçası ve Rus Çarı yönetimindeki özerk bir Büyük Dükalık olmuştur. Ülkenin yüzde yirmisi Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerinde yer almaktadır. Bütün bunlar doğal olarak Fin kültürüne, geleneklerine, mutfağına, yaşam tarzına ve insanların karakterine yansır.

Finlandiya nasıl bir yer?

Finlandiya, dört farklı mevsim, gece yarısı güneşi, uzun kış geceleri ve ülkenin farklı bölgelerinde kendine özgü kültürleri bulunan ilginç kontrastlarla dolu bir ülkedir.

Finliler sıcak ve samimidir ve birbirlerine eşitmiş gibi davranırlar. Demokrasi ve eşitlik, kültürel hiyerarşiden daha önemli kabul edilir.

Finlandiya iki dilli bir ülkedir: Ana dil Fince'dir ve İsveççe nüfusun yüzde altısı tarafından konuşulur. Ülkenin tüm nüfus grupları ve bölgeleri eşit eğitim fırsatlarından yararlanmaktadır. Eğitimin içeriğine, eğitim standartlarına ve eşitliğine ayrıca özel önem verilir.

Finlandiya, güvenli ve istikrarlı bir toplum olarak bilinir. Aynı zamanda dünyanın önde gelen bilgi toplumlarından biridir. Fin yaşam tarzı, ülkenin bozulmamış doğası için yüksek teknoloji ve sevginin eşsiz bir karışımıdır. Finlandiya, Avrupa Birliği üyesidir ve diğer İskandinav ülkeleriyle güçlü bağları vardır.

Doğa, Fin yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır çünkü doğa her yerde ve her şeydir. Arazinin yaklaşık yüzde 70'i ormanla kaplıdır, yaklaşık 188.000 göl, 1100 km sahil şeridi ve kıyı açıklarında yaklaşık 81.000 ada bulunmaktadır. Finlandiya ve İsveç anakarası arasında yer alan takımadalar, Avrupa'nın en büyüğüdür. Ülke 1160 km uzunluğundadır: Finlandiya'nın en kuzey kısmı olan Laponya'daki arazi tundradır, ülkenin orta ve güney kısımları yemyeşil ve binlerce gölle noktalanmıştır.

Finlandiya'nın dört farklı mevsimi vardır: yaz (Haziran-Ağustos), sonbahar (Eylül-Kasım), kış (Aralık-Şubat) ve ilkbahar (Mart-Mayıs). Sıcaklık yazın + 25C'den kışın -25C'ye (veya daha fazla!) Kadar değişebilirken, Finlandiya'nın Sibirya ile aynı enlemde olduğu düşünüldüğünde iklim oldukça ılımandır. Vaasa'da gündüz yaz sıcaklığı kışın + 12C - 25C ile +5 - -15C arasında değişmektedir.

Anketlere göre yabancılar Finleri çok arkadaş canlısı, kibar ve yardımsever ve biraz da utangaç olarak görüyor. İngilizce, özellikle gençler arasında yaygın olarak konuşulmaktadır, bu nedenle Fince veya İsveççe tek bir kelime konuşmasanız bile iletişim kurmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Finlandiya toplumu istikrarlı ve iyi organize edilmiştir. Trafik sıkışıklığı da nadirdir - kasaba ve şehirlerdeki ulaşım sistemleri son derece verimlidir ve ülkenin her köşesine toplu taşıma ile kolayca erişilebilir.

Kuzey Avrupa Turu - Finlandiya

Otobüsle Avrupa Turumuzda olmasa da Kuzey Avrupa İskandinav Ülkeleri turumuzda başlıca gezeceğimiz ülkelerden biridir. Baştan başa Avrupa turları kapsamında gerçekleşecek turlardan biri de 2021 yılında İskandinav Kuzey Avrupa Turu'dur
Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa turu, Otobüsle İskandinav Turu, otobüsle Avrupa Turu, ekonomik Avrupa turları, 15 gün Avrupa turu, 2021 Kuzey Avrupa Turu, otobüsle Avrupa turu yorum, otobüsle Avrupa turu öğrenci