Norveç


Fyortlar ülkesi Norveç:

İnsanları, refah seviyesi, baş döndüren fiyortları, kuzey ışıkları, yaşam standartları, doğal güzellikleri, evleri, mimarisi, sakinliği, Buzdan otelleri, yemyeşil kentleri, huzuru, hoşgörülülüğü, özgür ve barışçı insanları ile medeni bir ülkedir Norveç.

Atlas Okyanusu kıyısında, İskandinavya Yarımadası’nın batı bölümünde yer alır. Ülke alanının 3/4’ü dağlar, buzullar ve tundralarla kaplıdır. Ancak şehirlerinin güzelliği ve doğal güzelliklere olan turistlerin merakı ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

Norveç tarihi

Hint-Avrupa halkları antik çağ dönemlerinde Norveç sahillerine yerleştiler. Ve yaklaşık 6.000 yıl önce de şimdiki başkent Oslo'nun yakınlarında kalıcı bir yerleşim kurdular.

Aşırı iklim ve zor arazi nedeniyle iç taraflara daha seyrek yerleşmişlerdi.  Bugün bile ülke nüfusu Bergen ve Trondheim gibi kıyı şehirlerinde yoğunlaşmaktadır.

Balıkçılık ve çiftçiliğe bağlı olarak, ilk Norveçliler, İskandinav savaşçılarının düzenli olarak İngiliz Adaları’na, batı Avrupa'nın kıyılarına ve hatta Rusya'nın içlerine baskın düzenledikleri Viking döneminde zirveye ulaşacak bir denizcilik geleneğini geliştirdikleri bilinmektedir.

Vikingler ayrıca İzlanda ve Grönland'da koloniler kurdu ve bin yıldan daha uzun bir süre önce Kuzey Amerika kıyılarını (Leif Eriksson'un Vinland olarak adlandırdığı) keşfetti.

Orta Çağ sonlarında veba ve ekonomik bozulma ile zayıflayan ve komşu Danimarka ve İsveç'in hâkimiyetinde olan Norveçliler, balık ve kereste ticaretine döndü.

Norveç ekonomisi

1905'te bağımsızlığını kazanan modern Norveç, uluslararası deniz taşımacılığında önemli bir noktaya geldi.

Özel gemi inşasında bir dünya lideri konumuna yükselen Norveç; 1970'lerde açık denizde petrol ve doğal gazın kullanımıyla, büyük denizcilik endüstrisi oluşturdu.  Ve Norveç 1990'larda dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olarak ortaya çıktı.

Avrupa kıtasının kuzey eteklerinde yer alan ve ana karanın dışında kalarak coğrafi özelliklerinin de etkisi ile halklarının ve yaşam biçimlerinin homojenliğini büyük oranda korumuştur.

Çoğunlukla güneydoğu Avrupa ve Güney Asya'dan gelen küçük göçmen grupları kendilerine yerleşim yeri olarak 20. yüzyılın sonlarında Oslo bölgesini seçtiler.

Ancak ülke sakinlerinin ezici çoğunluğu etnik olarak hala İskandinav.

Norveç'te yaşam beklentisi oranları dünyanın en yüksekleri arasındadır. Norveç’te hakim olan ulusal fikir birliği - bol su gücü, açık deniz petrol işletmeciliği ve barışçıl iş ilişkileri ile birlikte, ülke; 20. yüzyılda bir sanayi ülkesi olarak hızlı büyümüş, en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri olmuştur. Norveç ülkesinin sosyal yapısı kapsamlı bir sosyal refah sistemi ile güçlendirilmiştir.

Norveç'in sade doğal güzelliği dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeker. Ülke ayrıca besteci Edvard Grieg, ressam Edvard Munc , romancı Knut Hamsun ve Sigrid Undset ve oyun yazarı Henrik Ibsen gibi birçok önemli sanatçıyı doğurmuştur.

İbsen Norveç için der ki:

Kuzeydeki insanları çevreleyen muhteşem, ama ciddi, doğal çevre, yalnız, tenha yaşam - çiftlikler birbirinden ayrılır – Bu ortam onları iç gözlemsel ve ciddi olmaya zorlar… Evde her insan bir filozoftur!

Norveç’te gezilecek yerler

Norveç, ziyaretçilere kültürel ve doğal harikaların inanılmaz bir karışımını sunuyor. Kozmopolit Oslo'dan sonsuz karla kaplı dağ zirvelerine ve derin fiyortlarına kadar, gece yarısı güneşinin ve çarpıcı kuzey ışıklarının ülkesindeki gezginler için seçeneklerin sonu yoktur.

Ülkeyi dolaşmak kolaydır ve ülkenin birinci sınıf toplu taşıma sistemleri, demiryolu veya fantastik kıyı vapurları ile de en iyi gezi fırsatlarından bazılarını sunmaktadır.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Norveç, Vikinglerden denizciliğe ve balıkçılığa, sanat ve eğlenceye kadar her şeyi kapsayan zengin kültürel ve sosyal tarihinin hemen hemen her önemli yönü için büyüleyici bir müzeye sahip gibi görünüyor.

Norveç, çarpıcı fiyortlarından muhteşem dağlara ve buzullara kadar, çoğu turist için kolayca erişilebilen muhteşem manzara açısından da zengindir. Norveç'teki en popüler turistik yerlerden bazıları şunlardır:

1. Sognefjord

2. Minber Kayası (Preikestolen)

3. Tromsø

4. Lofoten Adaları

5. Viking Gemileri Müzesi, Oslo

6. Bygdoy Yarımadası

7. Bryggen Hansa Rıhtımı, Bergen

8. Tromsø'nun Arktik Müzeleri

9. Vigeland Heykel Parkı, Oslo

10. Akershus Kalesi, Oslo

11. Lillehammer

Haydi Avrupa’ya ile Kuzey Avrupa turunda Norveç

Otobüsle Avrupa Turu için uğrayacağımız ve uzun zaman geçireceğimiz ülkelerden biri de Norveç'tir. Norveç Kuzey Avrupa Turu İskandinav Turu ülkeleri kapsamında gezeceğimiz ülkelerden biridir.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa İskandinav Turu, Büyük Avrupa Turu, Baştan başa Avrupa turu, Ekonomik Avrupa turu, 2021’de Avrupa turları, İskandinav ülkeleri turu, otobüsle Avrupa Turları, İskandinav