Polonya


Polonya

Kuzey Avrupa - Orta Avrupa bölgesinde kışları oldukça soğuk, doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Polonya 2. Dünya Savaşında ağır yara almış olmasına karşın toparlanarak hızla gelişmiştir.

Batısında Almanya, doğusunda Belarus, güneybatısında Çek Cumhuriyeti, güneydoğusunda Ukrayna,  güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya Federasyonu ve Litvanya ile komşudur. Kuzeyinde Baltık Denizi bulunmaktadır.

Bugün Avrupa Birliği – Schengen bölgesinde yer alan Polonya; şehirleri, köyleri, kasabaları ve meydanları, müzeleri, kiliseleri ve yaşam kültürü ile başlıca gezilecek görülecek ülkelerden biridir.

Polonya sadece bu yönleriyle değil, sanata ve kültüre verdiği önemle de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ünlü pianist Chopin aslen Fransız olmasına karşın, kendini Polonyalı olarak görüp, vasiyetiyle kalbini Polonya’ya gömdürmüştür.

Resmi dili Lehçe olan Polonya’nın en meşhur şehirleri; Varşova ve Krakow, Wraklow, Gdanks, Bialystok’tur.

Polonya’da başlıca gezilecek yerler:

Polonya; tarihi kaleleri, rengarenk binaları, doğası ve mimarisi ile ön plana çıkan bir ülkedir.

Başkent Varşova, ülkenin en büyük şehridir. Geçmişte savaşlarda büyük bir yıkıma uğrayan adeta şehir yeniden inşa edilmiştir. Başlıca Polonya genelinde görülecek yerler ise; Krakow Old Town, Wieliczka Tuz Madeni, Tatra Milli Parkı, Wawel Kraliyet Kalesi, Yahudi mahallesi Kazimierz, Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı, Chopin’in Evi, Kültür ve Bilim Sarayı, Malbork Kalesi, Gdansk Dluga Caddesi.

Euro kullanmayan Polonya para birimi olarak kendi para birimi Polonya Zlotisi’yi kullanır.

İklimi oldukça sert olan, karın uzun süre yerden kalkmadığı Polonya’yı ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz olacaktır. Polonya farklı kültürlere de ev sahipliği yapmıştır, özellikle Yahudi ve Alman kültürü ile Rus kültüründen etkilenmiştir. 

Ancak savaş döneminden kalma bir yargı olarak Almanlar ve Ruslar bu ülkede sevilmez ve bu ülkelerin dili konuşulmaz.

Otobüsle Kuzey Avrupa – Orta Avrupa – Baltık ve İskandinav Turumuzda göreceğimiz Polonya’da Krakow ve Varşova kentlerini göreceğiz. Varşova’da bir gece konaklama yapacağız.

 Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Kuzey Avrupa turu, İskandinav ülkeleri turu, otobüsle kuzey Avrupa turu, Otobüsle İskandinav turu, Polonya gezilecek yerler, otobüsle Avrupa turu öğrenci, otobüsle Avrupa turu yorum, otobüsle Avrupa turu 15 gün, Büyük Avrupa Turu