Litvanya


BALTIK’IN GELİŞEN ÜLKESİ: LİTVANYA

Litvanya tarihi:

1918'den 1940'a kadar kısa bir bağımsızlık döneminin yanı sıra, Litvanya 1795'ten itibaren Rusya’nın işgaline uğradı.  II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından kısa bir süre kontrol edildi ve 1944'te kurucu cumhuriyetlerinden biri olarak SSCB'ye dahil edildi.

11 Mart 1990'da Litvanya, yeni seçilen parlamentosunun oybirliğiyle bağımsızlığını ilan etti. Yeni Sovyet parlamentosu Litvanya'nın bağımsızlığını 6 Eylül 1991'de kabul etti. Litvanya 2004 yılında Avrupa Birliği'ne (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne kabul edildi. Başkent Vilnius'tur .

Litvanya, Baltık Denizi'ndeki AB Üye Devleti olan Baltık Devletlerinden biridir. Toprakları stratejik olarak elverişli kabul edilir, bu nedenle iş geliştirme ve yatırımlar için giderek daha cazip hale gelmektedir. 

Litvanya, Letonya, Belarus, Polonya ve Rusya ile sınırlarını paylaşır. Son zamanlarda, Litvanya Cumhuriyeti, ülkenin mükemmel ekonomik durumunu ve refahını kanıtlayan, özellikle yüksek kalkınma düzeyini ayırt eden kategorilere ait bir devlet olarak kabul edildi. 2014'ten bu yana ulusal para birimi Euro'dur.

Litvanya demografik yapısı

Litvanya'nın ulusal dili Litvancadır; ancak İngilizce veya Rusça bilen kişileri kolayca bulabilirsiniz. Ülke nüfusunun çoğunluğu Litvanyalılar tarafından sunuluyor -% 83.7, sonra Polonyalılar ve Ruslar - sırasıyla% 6.6 ve% 5.3'ü takip ediyor.

Daha az sayıda Belaruslu, Ukraynalı, Letonyalı, Tatar, Roma (Çingene) ve diğerleri de var. II. Dünya Savaşı'ndan önce Litvanya'da önemli bir Yahudi cemaati vardı ve 1941'de Alman kontrollü Polonya'dan Yahudi akını bu nüfusu 250.000'e çıkardı. Ancak 1944'te nüfusun çoğunluğu kaybedildi.

Litvanya küçük bir ülke ve nüfusu 3000.000'den az;  ve turist sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Litvanya’da gezilecek yerler

Litvanya manzaraları, düzlükleri, bol ormanları, gölleri ve yürüyüş alanları ile ünlüdür. Buna ek olarak, kehribarın bulunduğu kumlu plajları ile deniz kıyısı ve etkileyici görüntüleri ve kum tepeleriyle Curonian Spit de turistleri cezbetmektedir.

Vilnius, Litvanya'nın en müreffeh başkenti. Aynı zamanda çok gelişen bir yerdir ve doğal güzellikleri ile oldukça iyi bilinir. Litvanya'da tüm macera arayanların ziyaret etmesi gereken bazı güzel yerler var . Yani, paketlen ve hemen ayrıl!

Litvanya'da gezilecek en iyi 10 yer

Litvanya'da ziyaret etmek için en çekici yerlerden bazılarını listeleyelim. Bu yerlerin başlıca özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Başlıca gezilecek yerler şunlardır:

·         Trakai Adası Kalesi

·         Haçlar Tepesi

·         Gediminas Kalesi Kulesi

·         Şafak Kapısı

·         Uzupis

·         Aziz Anne Kilisesi

·         Meslekler ve Özgürlük Savaşları Müzesi

·         Curonian Spit Ulusal Parkı

·         Galve Gölü

·         Üç Haç

Litvanya'daki başlıca tatil yerleri Palanga, Neringa, Druskininkai ve Birštonas'dır. Doğa Litvanya için çok önemlidir, bu yüzden doğayı korumak ve geliştirmek için elimizden gayret sarf edilir.

Ziyaret edilmeye değer birçok milli park ve peyzaj rezervi var. Şu anda Litvanya'da 5 milli park bulunmaktadır. Bunlar arasında Trakai Tarihi Ulusal Parkı, Aukštaitija Ulusal Parkı, Dzūkija Ulusal Parkı, Samogitian Ulusal Parkı ve Curonian Spit Ulusal Parkı bulunur.

Ülkenin en büyük şehirleri (Vilnius, Kaunas ve Klaipėda) da birçok ilgi çekici yere sahiptir. Tarihi bölümleri, bisiklet yolları, bol kilise ve müzeleri ile ünlüdürler. Vilnius Old City, UNESCO dünya mirası listesinde yer alıyor ve Doğu Avrupa'nın en büyüklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Litvanya'da çeşitli kültürel etkinlikler, konserler ve sergiler sık ​​sık düzenlenir, bu nedenle nüfusun sıkıcı bir zamanı yoktur.

Haydi Avrupa’ya ile Litvanya

Otobüsle Avrupa Turları kapsamında Kuzey Avrupa – Orta Avrupa ve İskandinav Turu programımızda yer alan Litvanya gezi için ideal bir ülke. Güzel Litvanya bölgesindeki diğer ülkeler arasında kurumsal devlet anlayışıyla, üniversite eğitimi ve hukuk sistemiyle farklı ve keşfedilmeye değer bir ülke.

Bozulmamış bir doğası, sahilleri, Arnavut kaldırımlı mimarisi güzel kentleri, tarihi, eğlencesi, eğitimi ve yemekleriyle, diğer Baltık ülkeleri arasında köklü devlet geleneği, hukuku ve üniversite eğitimi ile öne çıkıyor.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, İskandinav Turu, Mini Avrupa Turu, Litvanya Riga, Baştan başa Otobüsle Avrupa Turu, İskandinavya Turu, Büyük Avrupa Turu, 15 gün Avrupa turu, Litvanya gezilecek yerler, İskandinav