Letonya


Otobüsle Avrupa Turları kapsamında Kuzey Avrupa İskandinav ve Orta Avrupa Turları dahilinde gezeceğimiz ülkelerden olan Letonya’nın aynı zamanda 750 binlik nüfusa sahip Başkenti Riga’yı da gezeceğiz. Letonya; topraklarının büyük kısmı ormanlardan oluşur. Ormanları sayesinde dünyanın en yeşil ülkelerinden biridir. Ülkede çok sayıda kale ve eski saray bulunur. Avrupa’nın en uzun kumsalına sahiptir. Resmi dil olan Letonca dışında halk arasında nüfusun üçte birini temsil eden Rusların Rusça ve Litvanya dili de ayrıca konuşulmaktadır. Para birimi Euro’dur Türkiye ile saat farkı yoktur. Letonya vize isteyen ülkeler arasındadır. En önemli şehirleri Riga, Daugavpils, Jurmala, Rezekne…

2.750.000 olan nüfusun, % 54’ünü Letonyalılar, % 33’ünü Ruslar, % 5’ini Beyaz Ruslar, % 3’ünü Ukraynalı, % 3’ünü Polonyalılar meydana getirir. Dili Letonca, Başkent, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri olan Riga’dır. 2004’ten beri Avrupa Birliği ülkesi, Ekonomisi ise sanayiye dayalıdır.

Başkenti Riga olan ve nüfusu yaklaşık 2.5 milyon kişi olan Letonya Kuzey doğu Avrupa’da Baltık denizi kıyısında, Estonya ile Litvanya arasında yer alır.

Seyahat etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Sonbahar mevsiminde, ormanlarının ve yeşilinin çok olması nedeniyle sarı yeşil ve kahverengi renkleri ile adeta tablo gibi boyanır Letonya.