Estonya


Baltık'ın inci ülkesi Estonya

Kuzey Avrupa -  İskandinav – Baltık turumuz kapsamında hem gezip hem de konaklama yapacağımız ülkelerden biri de Estonya.

Estonya hakkında genel bilgiler:

Baltık ülkelerinden biri olan ve nüfusu yaklaşık 1 milyon 300 bin olan Estonya’nın Başkenti Tallinn. Letonya ve Rusya ile sınır komşusu Olan Estonya; Kuzey’de Baltık denizi ile sınırlanmıştır.

Estonya halkı Estonca konuşur. İkici çok konuşulan dil Fince. Ülkenin yaklaşık yüzde 50’si ormanlarla kaplı. Estonya toprakları anakaradan ve Baltık Denizi'ndeki 2222 adadan oluşur. 45,227 km 2 toplam alanı kaplar ve nemli bir karasal iklime sahiptir.

Her 5 yılda bir yapılan Tallinn şarkı festivalinin finalinde ortalama 20 bin kişi sahnede beraber şarkı söyler.

Başkent Tallinn’in surlarla kaplı tarihi kısmı komple UNESCO koruması altında.

Estonya tarihi:

Estonya topraklarında en az MÖ 9.000'den beri yerleşim var. Eski Estonyalılar, 13. yüzyılda Livonya Haçlı Seferi'nin ardından Hıristiyanlığı benimseyen son Avrupalı ​​paganlar oldu.  Almanlar, Danimarkalılar, İsveçliler, Polonyalılar ve Ruslar tarafından toprakları sürekli el değiştirdi.

19. ve 20. yüzyılın başlarında farklı bir Estonya ulusal kimliği ortaya çıkmaya başladı.

1. Dünya Savaşı'nın sonunda kısa bir Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra 1920'de Rusya'dan bağımsızlık ile sonuçlandı. General Laidoner liderliğindeki Estonyalılar, kazandıkları özgürlükleri için savaşmak zorunda kaldılar.

2. dünya Savaşı döneminde Almanya ve Rusya arasında kalan Estonya, 2. Dünya savaşı sonunda Rus topraklarında kaldı. 1987'de barışçıl Şarkı Devrimi, Sovyet yönetimine karşı başladı ve 20 Ağustos 1991'de fiilen bağımsızlığın restorasyonu ile sonuçlandı.

Estonya’nın siyasi konumu:

2004 yılından bu yana Avrupa Birliği'nin üyesi olan Estonya bugün üniter parlamenter cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir.

1,3 milyon nüfusu ile Estonya, Euro Bölgesi'nin, OECD'nin , Schengen Bölgesi'nin , NATO'nun ve 2020'den itibaren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin en az nüfuslu üyelerinden biridir.

AB’nin en hızlı gelişen ülkesi

Estonya gelişmiş ülkeler arasında sayılmakta ve AB’nin en hızlı gelişen ülkeleri arasındadır. Ülke İnsani Gelişme Endeksi'nde çok üst sıralarda. Ekonomik özgürlük, sivil özgürlükle, eğitim, basın özgürlüğü gibi konularda ilerlemiş durumda.

Estonyalı vatandaşlar evrensel sağlık, serbest eğitim ve OECD içinde en uzun ücretli doğum izni gibi haklara sahipler.

Dünyanın dijital olarak en gelişmiş toplumlarından biri olan Estonya, İnternet üzerinden seçimleri düzenleyen, e-ikamet sağlayan ilk ülke oldu.

Estonya, kaliteli eğitim sağlama konusunda uzun bir geleneğe sahiptir. Bilgi teknolojisindeki en son gelişmelerle donatılmış canlı ve uluslararası eğitim ve araştırma ortamı, Estonya'yı yurtdışında çalışmak ve okumak isteyen insanlar için çekici bir yer haline getirmektedir.

Estonyalıları birleştiren en yüksek kalite, bilim ve teknolojiye duyulan saygıdır. Estonya halkının Finlandiya ile dilsel bağları üç Baltık devletinin en kuzeyindeki ülke olması kültürel yakınlıklara neden olmuştur.

Tallin ve Tartu

Estonya’da 15 şehir bulunmaktadır. Tallinn ve Tartu, ülkenin en büyük şehirleri ve kentsel alanlarıdır. Diğer önemli şehirler; Narva, Pärnu, Kohtla-Järve ve Viljandi.

Baltık bölgesi nazara alındığı zaman Estonya bölgenin lokomotifi konumunda kabul edilmektedir.

Tallinn; Helsinki, Stockholm ve St Petersburg ile mükemmel bağlantıları olan ve aynı zamanda dünyanın en akıllı şehirlerinden biridir. Başkenti ve en kalabalık şehri Talinn’in nüfusu yaklaşık 1,3 milyondur.

Güney Estonya'nın ikinci büyük şehri ve merkezi Tartu'dur. Şehir her zaman Estonya'nın entelektüel başkenti olarak biliniyor. Estonya Şarkı Festivali, Estonya Tiyatrosu ve Estonya Devletinin beşiğidir.

Haydi Avrupa'ya ile Estonya

Otobüsle Avrupa Turları içinde planda yer alan Kuzey Avrupa ve İskandinav Turumuzda ziyaret edeceğimiz ülkelerden biri de Estonya. Başkenti Tallinn’i de gezip görmenin mümkün olduğu turumuz otobüsle gerçekleştirilecek.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar Kelimeler:

Kuzey Avrupa Turu, İskandinav Turları, Estonya Tallinn turu, Büyük Avrupa Turu, 2021 Avrupa Turları, Baltık ülkeleri turu, Estonya gezisi, Kuzey Orta Avrupa turu, ekonomik Avrupa turu, Estonya şehirleri, Estonya tarihi, Estonya nasıl bir yer