Moldova


Doğu Avrupa Ülkesi olan ve Başkenti Kişinev olan Moldova Ukrayna ile Romanya arasında yer alır. Nüfusun yarısından fazlası Moldovalılar diğer yarısı da Ukraynalılar ve Ruslardan oluşur. Ayrıca Gagavuz Türkleri de bu topraklarda yaşarlar.

300 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Moldova toprakları daha sonra Rus egemenliği altına girdi. Rusların halen kültürel ve ekonomik olarak etkisi altındadır.

Moldova Türkiye için vizesiz gidilen ülkeler arasındadır. Ama pasaport şartı aranmaktadır. Moldova Cumhuriyeti, zengin bir kültürel mirasa sahiptir bu da turizm için önem taşıyan bir özellik. Geto-Dacia ve Roma surlarına sahip olan Moldova’da Ortaçağ kale kalıntıları, çeşitli arkeolojik zincirleri, konaklar ve köylü ev kalıntıları, öncelikle Eski Orhei, mağara manastırları turistler için dikkat çekicidir. Turistlerin ilgisini çekebilecek XIX. ve XX. yüzyılların iç mimari anıt örnekleri Kişinev’de görüşmeye değerdir. Moldova Cumhuriyeti’nde, sahip olduğu zengin koleksiyonu ile 87 müze faaliyet görür. Ayrıca sağlık turizmi olarak Spa tesisleri, “O sută de movile” doğal rezervi, “Emil Racoviţă” mağrası, Ţaul parkı da bulunur. 

Otobüsle Avrupa turları kapsamında büyük Avrupa turuna dahil olmayan ancak Ukrayna Moldova Turu  kapsamında gezilecek ülkeler arasında yer alan Kişinev ve ülkesi Moldova hakkında gezilecek yerler bilgisi. Doğu Avrupa turu olarak uçakla gerçekleştirilecek olan Moldova turu için Moldova gece hayatı Kişinev gece hayatı merak edilenler arasındadır. Tüm Avrupa turu yalnızca Haydi Avrupa'ya organizasyonumuzda bulunmaktadır.