Sırbistan


YAŞANILACAK ÜLKE: SIRBİSTAN

Bir Balkan Ülkesi olarak Sırbistan Bizim Avrupa rotamız üzerinde. Hem Otobüsle Balkan turlarında hem de Avrupa turlarında uğramadan geçmeyeceğimiz ülkelerden biri de Sırbistan ve Başkenti Belgrad hakkında genel bilgiler ve gezilecek yerler:

Üzerinden pek çok medeniyetin gelip geçtiği Sırbistan Avrupa’da önemli bir konumda yer alır. Eski Yugoslavya ülkelerinden olan Sırbistan’ın Başkenti Belgrat’tır. 

Romanya, Makedonya ve Bulgaristan üçgeninde kalan Sırbistan; tarihi dokusu, canlı gündelik hayatı, alışveriş olanakları ve geceleri  bakımından turistlerin ilgi odağı olan bir ülkedir. İçinden nehir geçen şehirleri, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan Belgrat’ı görülmeye değerdir. 

Resmi dil Sırpçadır. Mozaik yapısı nedeniyle farklı diller de konuşulmaktadır. Türkiye’den ziyaretlerde vize istememektedir. 

Başlıca gezilecek yerler:

Belgrad; eski Yugoslavya’nın da başkentidir. Beyaz Şehir de denilmektedir. Aziz Sava Katedrali, 19. yüzyıl Belgrad Katedrali, Belgrad Kalesi, Nikola Tesla Müzesi ve tarihi binaları ile gezilmeye değer. 

Novi Sad; Özgürlük Meydanı ve hemen yanı başında Neo-Gotik tarzında inşa edilen Meryem Ana Katolik Kilisesi ve Neo-Rönesans tarzında inşa edilen Belediye Binası, Exit Festivali bu şehri çekici kılar. Görülmeye değer küçük bir kasaba olan Karlofça, Niş ve Niş Kalesi de diğer şehirlerdendir. 

Subotica; 19. yüzyıl Art Nouveau Macar mimarisinin örneklerini bulundurur. 

UNESCO Dünya Mirası Alanı Studenica Manastırı, Roma dönemine ait saray ve tapınaklardan oluşan, 10 dönümlük bir site alanı Gamzigrad ve Şeytan’nın Şehri (Đavolja Varoš) Radan Dağı’nda 202 eşsiz kaya formasyonları Sırbistan’ın turistik yerlerinden. Novi Pazar, Kosova’dan önceki son durak Müslüman ve Hristiyan eserlerinin bulunduğu bu bölge UNESCO Dünya Mirası’nda yer alır ve Tuna boyunca uzanan Đerdap Milli Parkı eşsiz doğal güzellikleri içinde barındırır.

Avrupa Turumuz sırasında uzunca bir zaman harcayacağımız Sırbistan çoğu katılımcımız tarafından en çok eğlenip güzel zaman geçirdikleri ülkelerden biri oldu.

Belgrad Bira Festivali

2020 yılında Belgrad Bira Festivali gerçekleştirilecek. Avrupa'nın en büyük ve en eğlenceli festivallerinden biri olan Belgrad Beer Fest'e her yıl Türkiye'den yüzlerce genç katılıyor. 2020 yılında büyük bir organizasyonla Türkiye'den Haydi Avrupa'ya organizasyonu ile ve Alarga Tur seyehat Acentesi çatısı altında Belgrad Bira Festivaline katılıyoruz. 

Kamp turlarımız hakkında bilgi almak için: Kamp Turları

Otobüsle Avrupa Turlarımız için:Otobüsle Avrupa Turu

Diğer makalelerimizi okumak için: blog.avencamp.com


Anahtar kelimeler:
Sırbistan,Belgrad gece hayatı, Otobüsle Balkan Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Sırbistan gezilecek yerler, Belgrad gezilecek yerler, balkan gezisi, balkan turu, otobüsle Avrupa turları,Belgrad bira festivali