Belarus


Beyaz Rusya diğer adıyla Belarus; Doğu Avrupa ülkesi ve eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olarak Avrupa kıtasının bir parçasıydı. Hem doğal güzellikleri hem Rus kültürü etkilerinin yoğun olarak görüldüğü Belarus; yüzlerce gölü, akarsuyu, doğal yaşamın görüldüğü köy ve kasabaları bulunan Belarus; özellikle ekoturizm alanında öne çıkan bir coğrafya. 

Türkiye’den vize istemeyen Belarus’un Sovyet izlerini taşıdığı geniş caddeleri ve parkları, ince tasarımlı binaları ile her yerde belli ediyor.

Bu arada bayrağında kilim motifi bulunduran Belarus; Türk Kültürüne birçok yönden birbirine benzeyen örneklere sahip. Belaruslular evlerine Türkler gibi ayakkabı ile girmiyor. Piknik yapmayı seven, Çaya çay diyen ve demleme çayı sallama çaya tercih eden Belaruslular kahve pişirdikleri cezveye ‘turka’ derler, evlilik öncesi genç kızlar ‘sanduk’ içinde çeyiz hazırlarlar. 

Avrupa’nın diğer ülkeleri kadar tanınmayan ülkesi Belarus, hem tarihi, hem doğal, hem de kültürel anlamda turistlerin yoğun olarak gelmeye başladığı bir ülke. Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri arasındaki merkezi konumu yemek kültürü, doğal güzellikleri, dinamik kumarhaneleri, gece hayatı bu ülkeyi ziyaret etmek için nedenler arasında.

Türklerden vize istemeyen, ekonomik anlamda uygun sayılabilecek konaklama ve ulaşım masrafları ile Belarus; Türkiye’den her yıl artan turist yoğunluğu ile turizm anlamında Türkiye’nin gözde ülkeleri arasında.

Otobüsle Kuzey –Orta ve İskandinav –Baltık ülkeleri turunda gideceğimiz, gezeceğimiz ve ziyaret edeceğimiz ilk ülke Belarus olacak. 

Avrupa Turlarımız hakkında gerçek bir deneyim yazısı okumak için Avrupa Turu Tavsiye yazımızı okuyabilirsiniz. 


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa turları, Kuzey Avrupa Turu, İskandinav turu, Baltık Turu, Büyük Avrupa turu, Belarus gece hayatı, Minsk gece hayatı, Beyaz Rusya Belarus gezilecek yerler, Minsk gezilecek yerler, büyük Avrupa Turu, Minsk tarihi, Belarus tarihi