Birleşik Arap Emirlikleri


ORTADOĞU'NUN TURİZM CENNETİ BAE

Dubai Turu kapsamında ziyaret edeceğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'ni tanıyalım.

Konumu:

Ortadoğu’nun gittikçe parlayan yıldızlarından biri olan ve dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri; Arap Yarımadası'nın batısında yer alıyor.

Güneyde Suudi Arabistan’la doğuda Umman ile komşu olan BAE kuzeyde ise İran’la deniz sınırı olup; batıda Katar’la komşu.

Birleşik Arap Emirlikleri' adı altında yedi emirlikten oluşan bu federasyon İngilizlerin bölgeden çekilmesi kuruldu. Bu emirlikler Abu Dabi, Dubai, Acmen, Eş Şarika ve Ummu El Gayevin, Fuceyra ve Re'sü El Hayme,

Yönetim şekli:

Yönetim şekline gelirsek; her federe birimleri kendi emirleri tarafından yönetilir, federasyon bu emirler arasından seçilen bir devlet başkanı tarafından yönetilir.

Abu Dabi ülkenin başkenti. Dubai’nin ardından en büyük ikinci emirliktir.

Nüfusu:

Bu rakamlarla dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8.2 milyon olan ülke nüfusunun sadece yüzde 13’ü BAE vatandaşı, kalanlar ise genelde çalışmak için gelen yabancılardan oluşuyor.

Cinsiyet oranı açısından büyük bir dengesizlik var. Her 100 kadına karşılık, 203,6 erkek bulunuyor. Dünyanın tüm ülkelerinden mutlaka bir insan bulunur. Ülkede 30 binden fazla ABD vatandaşı yaşamaktadır.

Ekonomisi:

Kişi başı 48 bin 500 dolar gelir açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan BAE dünyanın en zengin ülkelerinden. Batı Asya’nın en kalkınmış ülkesi. Sadece petrole dayalı değil, gelirini çeşitlendirme politikası başarıya ulaşması sonrası; petrol ve buna bağlı kalemlerden elde ettiği gelir; gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) oranının yüzde 25’e düşmesini sağladı.

Petrol  rezervleri açısından da son derece zengin bir ülke Birleşik Arap Emirlikleri. Günde ortalama yaklaşık 2,8 milyon varil petrol üreten ülkenin;  toplam rezervinin 97,8 milyar varil olduğu tahmin ediliyor.

BAE’de petrol son 30 yıldır üretiliyor. Kaynakların keşfinden önce küçük ve yoksul bölgelerden oluşuyordu. Petrol üretimi ve zamanla gelişen turizm ve emlak sektörleri ile birlikte BAE bugünkü konumuna erişmiş oldu.

Hava Durumu

Birleşik Arap Emirlikleri çöl ikliminin etkisi altındadır. Yaz ayları 50 dereceyi bulan sıcaklıklarla ülkede nemli hava hakimdir. Kışın ise ortalama 25 derece sıcaklık bulunur, don olayları yaşanmaz, yağışlar çok azdır.

Bu nedenden dolayı BAE yazın çok tercih edilmez, ziyaret için aşırı sıcaklıklara maruz kalmamak adına, Eylül’den Nisan’a kadarki zaman aralığı tercih edilebilir.  

Yemek kültürü

Arap kültürünün etkisi altındaki BAE’nde et yemekleri meşhurdur. Kuzu eti ile yapılan Kebe, bir çeşit börek olan Sambusek ve Arayes oldukça popülerdir.  Mutabbal ve Humus ve öne çıkan mezelerden. Çok fazla ulustan insan barındırması nedeniyle dünya mutfaklarından yemekleri her yerde bulabilirsiniz.

Dubai Turumuz için detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.haydiavrupaya.com/avrupa-turlari/10/2020-dubai-turuAnahtar kelimeler:

Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai turu, Dubai turları, Dubai gezilecek yerler, Dubai görülecek yerler,  Birleşik Arap Emirlikleri şehirleri, Ekonomik Dubai turu, Sömestr turları, Abu Dabi gezecek yerler, ekonomik yurt dışı turları