Andorra


Nüfusu 90 bin olan ülke, dünyanın en küçük altıncı ülkesidir. Fransa ile İspanya sınırları arasında yer alır ve denize kıyısı yoktur. Andorra’ya yalnızca bu iki ülkeden giriş sağlanabilir.

Doğal tabii güzelliklere ve tarihi eserlere sahip olan Andorra vergisiz ülkedir ve alış veriş için çok uygun bir ülkedir.

Ortalama yaşam süresi çok uzundur. Ülkede Catalanca konuşulur. Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Euro kullanır. Bankası, demiryolu, havaalanı, ordusu yoktur. Kayak sporu ve tütünü ünlüdür. Muhteşem dağ havası ve ormanlarla çevrili bu ülkede tarihi yapılar görülmeye değer.

Andorra ülkesi/Prenslikleri kayak yapmak isteyenlerin de gözdesi bir ülke.

Alışveriş yapmak dışında, sadece kaymak için Andorra’ya gelen turistlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Grandvalira Ski Resort, ülkenin en iyi kayak pistine sahip. Bu kayak merkezi aynı zamanda restoran ve barlarıyla da süslenmiş dahaçok cazibe merkezi haline getirilmiş

Andorra, birçok ürünü ucuza alabileceğiniz bir ülke. Bu yüzden arabalarıyla kilometrelerce yol kat eden turistler, bagajlarını alabildiğine şehrin mağazalarından aldıkları ürünlerle doldurduktan sonra buradan ayrılıyor.

Bu kapsamda ucuza alışveriş yapmak ve şehrin hareketli caddelerinde gezinmek için Andorra La Vella’ya gidebilirsiniz. Sahip olduğu kaplıcaları, spa merkezleri, kayak pistleri, bakir doğası ve tarihi yapıları da şehrin bonusu.

Vergisiz ülkelerden biri olan Andorra'nın başkenti Andorra De Vella şehrini gezerken dağların arasında kendinizi çok farklı bir yere konumlandıracaksınız.

Baştan başa Otobüsle Avrupa Turu kapsamında Toulusse şehrinden sonra Barcelona'ya geçmeden Andorra şehrini ziyaret edeceğiz.

Anahtar kelimeler:

Andorra, Andorra ülkesi, Otobüsle Avrupa turu, baştanbaşa Avrupa turu, büyük Avrupa turu, Avrupa gezisi, Avrupa turu, Andorra de Vella, Baştanbaşa otobüsle Avrupa turu, otobüsle büyük Avrupa turu