Portekiz


Portekiz

Resmi olarak Portekiz Cumhuriyeti Güneybatı Avrupa'da İber Yarımadası üzerinde bulunan bir ülkedir. Resmi ve ulusal dil Portekizcedir. Lizbon hem başkenti, hem finans merkezi, hem de en büyük şehridir.

Portekiz, İber Yarımadası'ndaki en eski ulus devlet ve Avrupa'nın en eskilerinden biridir.

Toprakları tarih öncesi çağlardan beri sürekli olarak bir vatan olarak kabul edilmiş ve uzun yıllar işgallerle ve savaşlarla anılmıştır.

İlkçağ uygarlıkları tarafından sık sık el değiştiren Portekiz; 15. ve 16. yüzyıllarda dünyanın en büyük ekonomik, siyasi ve askeri güçlerinden biri haline gelmişti.

İlk küresel denizcilik ve ticaret imparatorluğunu kurdu.  

Bugün Keşif Çağı olarak anılan o dönemde, Portekizli kâşifler, Brezilya'nın 16. Yüzyılın başında keşfini sağlayarak deniz keşiflerine öncülük ettiler. Bu süre zarfında Portekiz baharat ticaretini tekeline aldı.

Dünya genelinde önemli hâkimiyetler elde etti. Ancak 1755 Lizbon depremi gibi olaylar,  Napolyon Savaşları ve Brezilya'nın bağımsızlığı (1822) Portekiz'in önceki zenginliğini büyük ölçüde sildi.

Portekiz, yaklaşık 250 milyon Portekizce konuşan ve Portekiz kökenli birçok kreolden oluşan mirasıyla dünya çapında derin bir kültürel, mimari ve dilsel etki bırakmıştır.

Portekiz Güney Avrupa Turu sırasında ziyaret edeceğimiz önemli ülkelerden bir tanesi. Bu rumuzla alakalı daha geniş bilgi için: Güney Avrupa Turu

Portekiz, Portekiz Turu, Otobüsle Avrupa turu, Güney Avrupa Turu, İspanya turu, İtalya Turu, Kuzey Akdeniz Turu, Adriyatik gemi turu, ekonomik Avrupa turları, Avrupa turu, Avrupa Turu tavsiye, Büyük Avrupa turu