Arnavutluk


Tiran 

Arnavutluk'un başkenti ve en büyük şehridir.

Ülkenin merkezinde yer alır, doğuda yükselen Dajti ve kuzeybatıda uzaktan Adriyatik Denizi'ne bakan hafif bir vadi ile dağlar ve tepelerle çevrilidir.

Tiran Ovası'ndaki konumu ve Akdeniz'e yakınlığı nedeniyle, şehir özellikle Akdeniz mevsimlik ikliminden etkilenir. Yılda 2.544 saat güneş ile Avrupa'nın en yağışlı ve güneşli şehirleri arasındadır.

Tiran, 1614 yılında Osmanlı Arnavut generali Sylejman Pasha Bargjini tarafından bir şehir olarak kurulmuş ve o zamana kadar Eski Cami ve türbe çevresinde gelişmiştir.

Bugün kentin topraklarına tekabül eden alan, Demir Çağı'ndan bu yana sürekli yerleşim görmüştür. İliryalılar tarafından iskan edilmişti ve büyük olasılıkla Klasik Antik Çağ'da Epidamnus'un hinterlandında bulunan İlirya Taulantii Krallığı'nın çekirdeğiydi. İlirya Savaşları'nın ardından Roma tarafından ilhak edildi ve Roma İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası oldu.

O dönemin mirası hala belirgindir ve Tiran Mozaikleri tarafından temsil edilmektedir. Daha sonra, 5. ve 6. yüzyıllarda, bu sitenin etrafına bir Erken Hıristiyan bazilikası inşa edildi. Roma İmparatorluğu 4. yüzyılda Doğu ve Batı olarak ikiye bölündükten sonra, halefi Bizans İmparatorluğu Arnavutluk'un çoğunu kontrol altına aldı ve I. Justinianus döneminde Petrelë Kalesi'ni inşa etti.

Şehir, 20. yüzyıla kadar oldukça önemsizdi. Lushnjë Kongresi, 1912'de Arnavutluk Bağımsızlık Bildirgesi'nden sonra burayı Arnavutluk'un başkenti ilan etti.

ülkenin merkezindeki önemli konumu ve modern hava, deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımı nedeniyle Arnavutluk'un en önemli ekonomik, mali, siyasi ve ticaret merkezidir.


Tiran gezilecek yerler, Arnavutluk Tiran, Tiran görülecek yerler, Tiran tarihi, Tiran, Otobüsle Balkan turu, Balkan turu, Büyük Balkan Turu, Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, 2022 Avrupa Turları, Haydi Avrupa'ya