Macaristan


Macaristan

Macaristan zengin bir tarih birikimine sahiptir. Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

Halk kültürü ile ünlü ve bir o kadar geleneklerine bağlı köklü bir devlet anlayışına bağlı Macaristan içinden boydan boya geçen Tuna Irmağı ile ve Karpat Dağlarının kattığı doğal güzellikleri ile de insanı büyüler.

Macaristan tarihi

M.S 9. Yüzyılda devlet haline gelen 15 ve 16. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun dikkatini çekerek sürekli baskılarına maruz kalan Macaristan; Mohaç Savaşı sonrasında topraklarının büyük bölümü ile Osmanlı hakimiyetine geçti. Macar Krallığı’nın da sonu geldi.

1600 lü yıllarda Alman Avusturya İmparatorluğu ile birleşti ve 1. Dünya Savaşı sonuna kadar varlığını hem korudu hem de zenginleşti. Macaristan olarak ayrı bir devlet statüsü ile geçtiğimiz yüzyılda Rusya ile yakın ilişki içinde oldu.  Macaristan Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya da üye konumdadır.

Macaristan halkının Türk halkından geldiğine dair elde güçlü veriler mevcuttur. Ve bir çok otorite tarafından da böyle kabullenilmektedir. Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Budapeşte Macaristan’ın Başkentidir. 10 milyonluk Nüfusa sahip Macaristan’da Macarca, Almanca, İngilizce  konuşuluyor.

Hem kendi paralarını hem de Euro’yu kullanan Macaristan’ın içinden Tuna Nehri ve Tisza Nehri akar. Ülkenin iki yakası olan Buda (Tepesi) ve Pest (Ovası) Tuna Nehri tarafından ikiye ayrılıyor.

Macaristan Budapeşte gibi güzel şehirlerinin yanında doğal güzellikleri ile de meşhurdur. Dünyanın en büyük ikinci termal gölü Heviz, en büyük göllerden Balaton Gölü, en geniş mera Hortobagy Macaristan’dadır.

Macaristan ekonomisi

Macaristan İhracat odaklı bir gelişme sergilemektedir.  Bu yüzden de  uluslararası ekonomik krizlerin doğurduğu ekonomik daralmalardan zaman zaman etkilenmektedir. Dış ticaretinin önemli bir kısmı AB ülkeleriyle yapar. Henüz Euro’ya geçmeyen Macaristan Euro’ya geçmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ana ihracat malzemeleri ürünler olarak elektronik eşyalar ve nakliye araçları, makineler gelmektedir.  İthalatın yaklaşık yarısı, ihracatın ise % 60’ını bu üç kalem ürünler şeklinde gerçekleşmektedir.

Uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalan ve bu nedenle kültürel ve mimari dokusunda o dönemlerden izlere rastlanan Macaristan, eşsiz doğal güzellikleriyle de adından söz ettiriyor. Gezilip görülecek sayısız yapı ve esere ev sahipliği yapan ülke, renkli eğlence yaşamıyla da Avrupa’nın önde gelen yerlerinden.

Macaristan’da 5 gezilecek şehir.  

1. Budapeşte

Budapeşte yer yüzündeki  en meşhur 15 turistik şehirden biridir.  Macaristan’ın başkentliğini de yapan Budapeşte özellikle tarihsel, sanatsal, doğal ve kültürel zenginliğe sahiptir. Gece hayatı, mekanları, kuruluş yıl dönümü etkinlikleri ve genç nüfusu ile önemli bir cazibe merkezi.

2. Szeged

Szeged antik dönemlerden kalma bir şehirdir. Oldukça turistik ve şirin bir yerleşim yeri olan ve içinden geçen nehir ile ikiye bölünen Szeged, huzur dolu atmosferi ve yüksek yaşam standartlarıyla Avrupa’nın en yaşanabilir yerleri listesindedir. Küçük ve sevimli sokaklarında genç ve yaşlı insanlar bisikletle dolaşır şehirlerin gürültülü ve keşmekeş yaşamı burda görülmez.  Kafa dinleyip huzurla bu şehri keşfede bilirsiniz.

3. Eger

Ülkenin şarap merkezi Eger‘de, şehrin her tarafında  üzüm bağları vardır. Orta Çağ’dan bu yana şarap üreticilerinin koruyucusu olan Aziz John onuruna dikilen ilk katedrale de ev sahipliği yapar. Şehirde, dünyanın en büyük yeraltı şehri de vardır. 96 kilometre uzunluğunda bu yeraltı şehri şarapların saklandığı bir mahzen olarak kullanılıyor.

4. Debrecen

Budapeşte’den sonra Macaristan’ın ikinci büyük şehridir. Nüfusun yüzde 13’ü öğrencilerden oluşur. Avrupa’nın en köklü üniversiteleri arasında kabul edilen Debrecen Üniversitesi, Ortaçağdan kalma tarihi Nagyvarad binasıyla da ünlüdür. Kaliteli ve özgün bir eğitimi vardır üniversitenin.

5. Pécs

Hırvatistan sınırına yakın Macaristan’ın güneyinde, yer alan Pecs, Macaristan’ın en büyük 5. Şehridir. Orta Çağ döneminde ülkenin eğitim merkeziydi. 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olmuş, Neo-Romaneks Katedrali, Yakovali Hasan Paşa Camii ve İdris Baba Türbesi gibi yapılar şehrin başlıcva görülmesi gereken yerleri arsında.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Macaristan, Budapeşte, Otobüsle Orta Avrupa turu, Büyük Avrupa turu, Baştan başa Avrupa turu, Tüm Avrupa turu, 2020 Avrupa Turları, Haydi Avrupa'ya, Otobüsle Avrupa turu, Budapeşte gezilecek yerler