Macaristan


Macaristan

Macaristan zengin bir tarih birikimine sahiptir. Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

Halk kültürü ile ünlü ve bir o kadar geleneklerine bağlı köklü bir devlet anlayışına bağlı Macaristan içinden boydan boya geçen Tuna Irmağı ile ve Karpat Dağlarının kattığı doğal güzellikleri ile de insanı büyüler.

Macaristan tarihi

M.S 9. Yüzyılda devlet haline gelen 15 ve 16. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu’nun dikkatini çekerek sürekli baskılarına maruz kalan Macaristan; Mohaç Savaşı sonrasında topraklarının büyük bölümü ile Osmanlı hakimiyetine geçti. Macar Krallığı’nın da sonu geldi.

1600 lü yıllarda Alman Avusturya İmparatorluğu ile birleşti ve 1. Dünya Savaşı sonuna kadar varlığını hem korudu hem de zenginleşti. Macaristan olarak ayrı bir devlet statüsü ile geçtiğimiz yüzyılda Rusya ile yakın ilişki içinde oldu.  Macaristan Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya da üye konumdadır.

Macaristan halkının Türk halkından geldiğine dair elde güçlü veriler mevcuttur. Ve bir çok otorite tarafından da böyle kabullenilmektedir. Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Budapeşte Macaristan’ın Başkentidir. 10 milyonluk Nüfusa sahip Macaristan’da Macarca, Almanca, İngilizce  konuşuluyor.

Hem kendi paralarını hem de Euro’yu kullanan Macaristan’ın içinden Tuna Nehri ve Tisza Nehri akar. Ülkenin iki yakası olan Buda (Tepesi) ve Pest (Ovası) Tuna Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Macaristan Budapeşte gibi güzel şehirlerinin yanında doğal güzellikleri ile de meşhurdur. Dünyanın en büyük ikinci termal gölü Heviz, en büyük göllerden Balaton Gölü, en geniş mera Hortobagy Macaristan’dadır.


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Macaristan, Budapeşte, Otobüsle Orta Avrupa turu, Büyük Avrupa turu, Baştan başa Avrupa turu,Tüm Avrupa turu, 2019 Avrupa Turları, Haydi Avrupa'ya, Otobüsle Avrupa turu, Budapeşte gezilecek yerler