Avusturya


Otobüsle Avrupa Turunda gezip göreceğimiz ülkelerden biri de Avusturya olacaktır. Avusturya’nın başkenti Viyana'nın gündüzünü ve gecesini göreceğiz.

Avusturya’nın güneyinde İtalya ve Slovenya batısında Liechtenstein ve İsviçre, , doğusunda Macaristan ve Slovakya, kuzeyinde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile çevrilidir.

Avusturya ve başkenti Viyana; Alman kültürünün en iyi harmanlandığı Avrupa ülkesidir. Özellikle Viyana; sanatsal ışıltısı ve kültürel tarihi ile ziyaretçilerinin algılarında hayranlık bırakır. Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan Avusturya’nın 9 eyaleti vardır. Resmi dil Almanca para birimi AB ülkesi olduğu için de Euro’dur.

En büyük ve turistik açıdan en çok ziyaret edilen şehirleri Viyana, Graz, Innsbruck, Salzburg, Kitzbühel, Linz. Avusturya’yı keşfetmek için özellikle Alp bölgesinde kış aylarında kış spor sevenler tarafından ziyaret edilebilir. Diğer bölgeler için de bahar ve yaz aylarında (Mayıs-Eylül arası) gidilmesi önerilebilir.

Viyana gezilecek yerler

Hofburg Sarayı Viyana’nın sembolü haline gelmiştir. yıllarca Avusturya’yı yöneten Habsburg hanedanının kışlık sarayı, imparatorluğa dair çok sayıda ipucu veriyor. Dönemin ünlü kraliçesi Sisi‘ye ait eserler, tablolar ve eşyalar da bulunduruyor saray.

Belvedere Sarayı Prens Eugen‘nin Viyana’yı Osmanlı’ya karşı korumada gösterdiği başarıya istinaden hediye edilen bir saray. Bu ihtişamlı sarayda Gustav Klimt‘in meşhur eseri ‘The Kiss‘ tablosu da vardır.

 Schönbrunn Sarayı ise Viyana’nın en büyük sarayı. Habsburg ailesinin yaz mevsiminde kullandığı, biraz şehir dışında kalsa da daha önce bahsettiğimiz kusursuz metro hattıyla çabucak ulaşabilir. Schönbörn, toplamda 1.400 odası bulunuyor ve gezmek isteyenin 1 gününü alıyor. Unesco mirası altında olan sarayın pencereleri, güneş ışığından zarar görmemesi adına kapatılmış.

Mariahilfer Caddesi; Alışverişsiz bir gezi olmaz diyenlerin mekanı. Viyana’nın tren istasyonu Westbahnof’un tam karşısından boylu boyunca uzanan cadde, dünyanın önde gelen markalarından alışveriş yapabildiği, metro kullananların kolayca ulaşabileceği bir cadde.

Eski Viyana bölgesi; kentin en turistik bölgelerinden. Şehir merkezinde oldukça kalabalık olan Graben Caddesi üzerinde yürüyüş yapabilir, caddenin sonundaki Veba Anıtı‘nı görebilmeniz mümkün. Veba Anıtı, Avusturya’nın yıllarca uğraştığı veba hastalığının şehri terk etmesini temsil ediyor.

Eski Viyana‘nın en kalabalık caddesi olan Stephanplatz Meydanı ise gotik tarzın kendini hissettirdiği ve bir o kadar da canlı ve hareketli bir cadde. Cadde üzerinde korkutucu şekilde uzanan ve oldukça dik olan Aziz Stefan Kilisesi, gotik tarzın en keskin örneklerinden ve çatısı mozaikle kaplı. Aziz Stefan Kilisesi de gezmeye değer.

Viyanada diğer gezip görülecek yerler arasında Freud Müzesi başta olmak üzere, Cafe Central, Parlamento Binası, Mozart Evi, Viyana Efes Müzesi Avusturya Belediye Binası, İspanyol Binicilik Okulu, Cafe Hawelka gibi ünlü kafeler, Arsenal Müzesi, gibi önemli merkezleri gezip görebilirsiniz

Avusturya'da gezilecek yerler

Avusturya sadece Viyana’dan ibaret değil.  Fantastik kahramanların anlatıldığı filmlerde ya da peri masallarında göreceğimizi sandığımız güzellikte bir kasaba Hallstat. Gölün güney batısında bulunan bu eşsiz kasaba, Salzburg ve Granz şehirleri arasında yer alıyor. 

Hallstat Avusturya’nın en eski köyü. Alpler’in arasında, nehrin kıyısında olan bu köy, kalbinin sesini duyabileceğin kadar sessiz ve dingin. İçerisindeki küçük otellerde konaklayabilir, sahibi bir Türk olan dönercide Türk yemekleri de yiyebilirsiniz.

İçi neredeyse müze ile dolu olan Salzburg;  Avusturya’da yaşayan Türklerin de en fazla bulunduğu kent. Farklı tarzdaki restoranları, büyük alışveriş merkezleri ile gezilmesi gereken şehirlerden biri.

Otobüsle Avrupa Turları ve Mini Avrupa Turları duraklarımız arasında yer alan Avusturya'nın Başkenti Viyana'yı gezmek ve keşfetmek için Haydi Avrupa'yı takipte kalın.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Avusturya gezisi, orta Avrupa Turu, Büyük Avrupa turu, Otobüsle Tüm Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turu 15 gün, otobüsle Avrupa turu yorum, Viyana gezilecek yerler, Otobüsle baştan başa Avrupa Turları