Çek Cumhuriyeti


ORTA AVRUPA'NIN OTANTİK ÜLKESİ: ÇEKYA

Daha önce herkesin Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız tekerleme sözcüğü ile akıllarda yer eden Çek Cumhuriyeti ya da Çekya. Çekoslovakya dağılmadan önce Çek toprakları bilindiği üzere Slovakya ülkesi ile birlikte Çekoslovakya’yı oluşturuyordu.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi sanayiye dayalı bir ekonomi modeline sahiptir. Aynı zamanda turizm gelirleri de önemli gelir kaynağıdır. Denize kıyısı olmamasına rağmen ve pek çok savaşlara sahne olmasına rağmen Çekya bugün dünyanın en güzel ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Elbette ki bunda hem doğal güzellikleri, hem tarihi, hem sıcakkanlı insanları, hem de sanata ve kültürle olan ilişkisi etkili olmuştur.

Çek Cumhuriyetinin genelinde ve şehirlerinde gezilecek görülecek pek çok yer mevcuttur. Türkiye gibi çeşitliği bulunan Çekya’nın gezilecek yerleri saymakla veya gezmekle bitecek gibi değildir. Başlıca şehirleri; Prag, Vhesky Krumlow, Karlory Vary, Brno, Plzen, Ostrava, Liberec…

Çeklerin tarihi

Şimdi bağımsız ve bir Avrupa Birliği ülkesi olarak Çek Cumhuriyeti ya da Macaristan gibi denize kıyısı olmayan bir Orta Avrupa ülkesi. Avusturya Macaristan İmparatorluğunun dağılması sonucu kurulan birkaç ülkeden biridir. Kuzey’de Polonya, Batı ve Kuzey Batı’da Almanya güneyde Avusturya doğusunda bulunan Slovakya bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti doğal güzellikleri içinde barındıran bir Avrupa Ülkesi. Engebeli toprakları manzaralarını güzel kılarken içinden geçen nehirler, bağları ve bahçeleri, ormanlık alanları ile özellikle bahar ve yaz dönemlerinde insanların ilgisini çeker.

Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler:

Charles Köprüsü; 

Vltava nehri üzerinde bulunan ve Prag’ın en eski Köprüsü olarak Prag’a gelen herkesin ziyaret ettiği köprüdür. 516 metre uzunluğundaki köprü üzerinde otuz tane heykel bulunmaktadır. Prag manzarasını izlemek ve fotoğraf çektirmek için de ideal noktalardan biridir.

Old Town Kulesi; 

Charles köprüsü sonunda bulunan gotik tarzda yapılmış bir kuledir. Üzeri heykellerle süslenmiş savaş sırasında zarar gören kısmı çıkarılmıştır. Barut imal edildiği için önceden Barut Kulesi olarak da bilinir.

Karlovy Vary; 

Çek Cumhuriyet’inin en güzel şehirlerinden biridir. Adeta açık hava müzesidir. Son derece sanatsal tarzda süslenmiş dış cepheleri olan binalar ve şifalı kaynak suları;  ormanlık ve doğal alanları ile Karlory Vary Orta Avrupa’nın en güzel noktalarından biridir.

Prag Kalesi; 

Dünyadaki en büyük tarihi kalelerden biridir. Prag’ın en güzel fotoğraf çekim noktalarından biri de burasıdır. Kale hem çok eski hem de iyi korunmuş dünyanın en meşhur kalelerinden olarak Prag’ta mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Plzen; 

Çek Cumhuriyeti’nin birasıyla ünlü şehirlerinden biridir.

Terezin; 

Nazi dönemindeki toplama kamplarının bulunduğu yerdir. Prag merkezi dışında bulunmaktadır. Müze olarak ziyaret edilmektedir.

Dans Eden Bina; 

Aslında görsel ve tarihi bir özelliği olmayıp bi şekilde ünlenmiş ve öünde eğik kısmına doğru vurmaya çalışan insanların fotoğraf çektirdiği Fred ve Ginger olarak da bilinen bina dans eden bir çifti yansıttığı için bu isimle anılmaktadır. Barok ve gotik mimarinin en güzel eserlerinin bulunduğu büyülü şehir Prag’ın mimarisine değişik tarzda bir yorum getiren, iş merkezi olarak kullanılan bir binadır.

Astronomik Saat; 

Orta Çağ’dan kalma üzerinde burçların astronomik sembolleri olan bir saattir. Her saat başında çan sesleri eşliğinde saat açılıyor ve kuklalardan bir gösteri sunuluyor. Saat uzun yıllardır çalışır vaziyette ve oldukça güzel bir saattir.

Kutna Hora; 

Çek Cumhuriyet’inin küçük bir kasabasıdır. Doğası korunmuş sakin bir kasabadır. Kemik kiliseyi son derece ilginç bir kilise olarak mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.

Nerudova Sokağı; 

Adını Çek asıllı yazar Nerudo’dan alan, evlerin birbirinden üzerine koyulduğu işaretlerle ayrıldığı tarihi Çek evlerini görebileceğiniz bir sokaktır. Pek çok küçük otel, restoran bulunmaktadır.

Haydi Avrupa'ya ile otobüsle Avrupa turu

Otobüsle Avrupa turu ile Avrupa'nın birbirinden güzel şehirlerini gezdiğimizde Prag'ı içinde barındıran Çek Cumhuriyetini de görmüş olacağız.  Prag bizim Büyük Avrupa turlarımızda ziyaret edeceğimiz ve konaklayacağımız başlıca şehirlerdendir. 

 

 

Anahtar kelimeler:

Çek Cumhuriyeti, Prag gezilecek yerler, Prag Gezisi, Otobüsle Orta Avrupa Turu, Çekya gezilecek yerler, Tüm Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa Turu, baştanbaşa Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu