Çek Cumhuriyeti


Daha önce herkesin Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız tekerleme sözcüğü ile akıllarda yer eden Çek Cumhuriyetiya da Çekya. Çekoslovakya dağılmadan önce Çek topğrakları bilindiği üzere Slovakya ülkesi ile birlikte Çekoslovakya’yı oluşturuyordu.

Şimdi bağımsız ve bir Avrupa Birliği ülkesi olaraç Çek Cumhuriyeti ya da ÇMacaristan gibi denize kıyısı olmayan bir Orta Avrupa ülkesi. Avusturya Macaristan İmparatorluğunun dağılması sonucu kurulan birkaç ülkeden biridir. Kuzey’de Polonya, Batı ve Kuzeybatı’da Almanya güneyde Avusturya doğusunda bulunan Slovakya bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti doğal güzellikleri içinde barındıran bir Avrupa Ülkesi. Engebeli toprakları manzaralarını güzel kılarken içinden geçen nehirler, bağları ve bahçeleri, ormanlık alanları ile özellikle bahar ve yaz dönemlerinde insanların ilgisini çeker.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi sanayiye dayalı bir ekonomi modeline sahiptir.

Otobüsle Avrupa turu ile Avrupa'nın birbirinden güzel şehirlerini gezdiğimizde Prag'ı içinde barındıran Çek Cumhuriyetini de görmüş olacağız.

Prag bizim hem Orta Avrupa turlarımızda hem de Büyük Avrupa turlarımızda ziyaret edeceğimiz ve konaklayacağımız başlıca şehirlerdendir.