Almanya


Avrupa'nın süper gücü: Almanya

Büyük Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz ülkelerden biri olan Almanya ülkesini daha yakından tanıyalım.

Kuzey Avrupa Turunda Hamburg, Berlin şehirlerini, Büyük Avrupa Turunda ise Köln şehrini gezdiğimiz Almanya’da çok sayıda gurbetçimiz yaşamaktadır.

82 Milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık ülkesi olan Almanya’nın başkenti Berlin'dir.

Dünyanın ABD’den sonra en güçlü 2. Büyük ekonomisi olarak kabul edilir. Ekonomik olarak, nüfus olarak, tarımsal üretim olarak ve sanayi olarak Avrupa’nın en büyüğü ve dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Sanayi üretiminde ve mühendislik çalışmalarında ileri düzeydedir.

2. Dünya Savaşında büyük oranda tahrip edildiğinden şehirler orijinal tarihsel özelliğini yitirmiştir. Avrupa Birliği kurucularından olan Almanya AB üyesi olarak varlığını sürdürür.

Ülkenin bugünkü varlığının merkezinde, II. Dünya Savaşı'nın küllerinden anka kuşu gibi yükselen bir millet vardır.

On yıllarca süren bölünme ve yeniden birleşmiş bir Almanya. Çektiği sıkıntılar sonrasında bugün en refah ülkelerden biri.

Ortaçağ kaleleri, kiliseleri, fotoğrafik köyleri, modern kasabaları; teknik, ar-ge ve mühendislik eğitim öğretim merkezleri, üniversiteleri, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi bu ülkeye getirir.

Doğal güzelliği, tarihi, kültürü ve mutfağıyla (ünlü şarapları ve biraları dahil) Almanya aynı zamanda turizm ekonomisinde de merkezdir.

Almanya adı uzun zamandır var olmasına rağmen belirli bir yere sahip değildi.

Alpler'in kuzeyindeki Batı Avrupa'nın çoğunda binlerce yıldır egemen olan, Almanca konuşan halklara Alman denildi.

Almanya yakın tarihi:

Almanya bu anlamda eski bir varlık olmasına rağmen, Alman milleti aşağı yukarı bugünkü haliyle ancak 19. yüzyılda Prusya Başbakanı Otto von Bismarck’ın, düzinelerce Almanca konuşan krallığı, prensliği, özgür şehirleri, piskoposlukları ve düklükleri bir araya getirerek 1871'de Alman İmparatorluğu’nu kurmasıyla bugünkü halini aldı.

Almanya'nın I. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisi ve İmparator II . William'ın tahttan çekilmesi ile Nazilerin dönemi başladı ve II. Dünya Savaşı sonuna kadar sürdü.

Savaştan sonra Almanya önce dörde, sonra da ikiye bölündü: Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) ve Alman Demokratik Cumhuriyeti (Doğu Almanya). 40 yıldan fazla bir süredir uzun bir sınırla ayrıldıktan sonra bu bölünme Doğu Almanya'da 1989'da komünist hükümetinin çöküşüne kadar sürdü.

Almanya’da Savunma ve dış ilişkiler gibi ulusal öneme sahip konular federal hükümete aittir. Hem eyalet düzeyinde hem de federal düzeyde, parlamenter demokrasi hakimdir. Federal Cumhuriyet, 1955'ten beri Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) üyesidir ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurucu üyesidir.

1950'lerde Batı Almanya'nın hızlı ekonomik toparlanması (Wirtschaftswunder veya "ekonomik mucize"), onu dünyanın ekonomik güçleri arasında sürdürdüğü lider bir konuma getirdi.

Almanya'nın II. Dünya Savaşı sonrası başarısının çoğu, halkının meşhur çalışkanlığı ve özverisinin bir sonucudur. 1999 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Günter Grass , "Alman olmak imkânsızı mümkün kılmaktır" dedi. Daha eleştirel bir şekilde ekledi:

Çünkü ülkemizde her şey büyümeye yöneliktir. Asla tatmin olmayız. Bizim için asla yeterli değildir. Hep daha fazlasını isteriz. Kâğıt üzerindeyse, onu gerçeğe dönüştürürüz. Rüyalarımızda bile üretkeniz.

Sıkı çalışmaya olan bu bağlılık, kamusal bir tavırla birleşti. Yine de Almanlar, hem özel dostluklarını hem de komşuları ve ziyaretçileriyle dostane ilişkilerini ödüllendiriyor, eğlence ve kültüre büyük değer veriyor ve birleşik bir Avrupa ile her zamankinden daha bütünleşmiş ve merkezi hale gelen liberal bir demokraside yaşamın faydalarından yararlanıyor.

Avrupa'nın ortasından kuzeyine doğru uzanan Almanya'nın kuzeyinde Danimarka, batısında Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa, güneyinde ise İsviçre ve Avusturya ile doğusunda da Çek Cumhuriyeti ve Polonya bulunur. En büyük şehirleri Berlin, Köln, Frankfurt, Münih, Stuttgart, Hamburg Nürnberg sayılabilir.

Almanya'nın geniş ormanlık arazileri, modernizmi ve tarihi bir araya getiren şehirleri, canlı ticaret ortamı ile Avrupa'nın özellikle iş amaçlı en çok ziyaret edilen ülkesidir.

Çok ulusu çok fazla sayıda şirkete ev sahipliği yapan Almanya’nın markaları, Alman imajını da dünyada sağlam bir noktaya taşımıştır.

Sadece sanayide değil, hizmetler sektöründe; bankacılık, turizm, taşımacılık, yayıncılık, ticaret, tıbbi üretim ve hizmetler gibi alanlarda dünyanın en iyi markalarına sahiptir.

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında Almanya'nın Köln - Berlin - Hamburg şehirlerini de ziyaret edeceğiz.

2021 TURLARIMIZ İÇİNDE ALMANYA DA OLACAKTIR. Almanya gezimiz hakkında yorumlar da ileriki aşamada sizinle paylaşılacaktır.

Anahtar kelimeler: Almanya hakkında genel bilgiler, Otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu yorum, otobüsle büyük Avrupa Turu, Tüm Avrupa Turu, 2023 otobüsle Avrupa turu Almanya gezilecek yerler, Almanya'nın şehirleri, Almanya tarihi


Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya