Belçika


Batı Avrupa Güzeli: Belçika

Otobüsle Avrupa Turları içinde olmazsa olmaz şirin ülkemiz Belçika'yı biraz daha yakından tanıyalım:

Benelüx ülkeleri arasında yer alan ve Otobüsle Büyük Avrupa Turu kapsamında Brugge kenti ile ziyaret edeceğimiz ülkelerden biri de Belçika'dır. Belçika Batı Avrupa'da Atlas Okyanusuna kıyı küçük ama şehirleri güzel ülkedir.

Belçika; 12 milyonluk nüfusu ile ve küçük yüz ölçümü ile Avrupa'nın yine de önemli ülkelerinden biridir. Fransızca, Flemenkçe ve Almanca dilleri konuşulur. Belçika’da Türkler en büyük ikinci yabancı topluluktur. Yaklaşık 150 bin Türk bulunmaktadır.

Belçika 3 ayrı özerk bölgeden oluşmaktadır. Kuzeyde Hollandaca konuşulan Flaman bölgesi, güneyde Fransızca konuşulan Valon bölgesi, ve Fransızların ve Hollandalıların resmi statüyü paylaştıkları iki dilli başkent Brüksel. Ayrıca, ülkenin doğu kısmında Almanca konuşan küçük bir azınlık da bulunmaktadır. Belçika aynı zamanda çikolataları ile meşhurdur.

Belçika'nın şehirleri:

Brüksel

Belçika’nın Başkenti ve en büyük şehridir. Brüksel, kişi başına GSYİH açısından en yoğun nüfuslu ve Belçika'nın en zengin bölgesi. Brüksel, Avrupa’da önemli bir şehir bölgesi olmak için Senne nehrinde küçük bir kırsal yerleşimden büyüdü. 

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana, uluslararası politika ve sayısız uluslararası organizasyonun, politikacının, diplomatın ve memurun evi için büyük bir merkez olmuştur. Brüksel, idari-yasama, yürütme-politik ve yasama organları dahil olmak üzere bir dizi temel AB kurumuna ev sahipliği yaptığı için Avrupa Birliğinin fiili başkentidir.

Grand Palace, İşeyen Çocuk heykeli, Markt Meydanı, Atomium anıtı, Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali,Bürüksel şehir müzesi temel gezilecek yerlerinden.

Brugge

Belçika’nın 7. En büyük şehri olarak, Amsterdam ve St Petersburg gibi diğer birkaç kanal merkezli kuzey kenti ile birlikte, bazen Kuzey'in Venedik'i olarak da anılır. Brugge limanı sayesinde önemli bir ekonomik öneme sahip ve bir zamanlar dünyanın en önemli ticari şehirlerinden biriydi. Bruges, Avrupa Çalışmaları için bir üniversite enstitüsü olan Avrupa Koleji'nin oturduğu yer olarak biliniyor.

Başlıca gezilecek yerler olarak Koning Albertpark, Concertgebouw, Sint-Salvators Kathedraal, Markt (Market Square), Bruges Beer Museum, The Belfry Tower, Burg Meydanı, Quay of the Rosary, Koningin Astrid Park, Groeninge Museum, Sint-Janshospitaal, Church of our Lady (Église Notre-Dame) Minnewater (Lake of Love) sayılabilir.

Gent

Ghent, Belçika‘nın Flaman bölgesi Doğu Flandre’nin merkezinde yer alır. Schelde ve Lys Nehirlerinin buluştuğu noktada kurulu. Bu yüzden adı iki nehrin birleştiği yer olarak Ganda’dan geliyor. Orta Çağ’dan bu yana kuzey Avrupa‘nın merkezi şehirlerinden biri olarak ticarette ve ulaşımda ön plana çıkmış. Günümüzde hala önemli bir liman kentidir. 

Ghent (gent) baştan aşağı taş binaları ile Romantik bir görünüm arz eder. Mi,mamrisi ortaçağdan kalma görkemli tarihi yapıları, sevimli taş sokakları, nehrin iki yakasını süsleyen kartpostal gibi evleriyle, tam bir açık hava müzesidir.

Başlıca gezilecek yerleri sıralayacak olursak; Stadeljik Müzesi ve Ghent Tasarım Müzesi, St. Bavo Katedrali, St. Nicholas Katedrali, St. Michael Kilisesi, Gravensteen Kalesi, akşamları Grasberg Köprüsü üzerinden St. Michael Kilisesi’nin ışıklandırılmış silueti görülmeye değerdir.

Anvers

Anvers, Scheldt Nehri üzerindedir ve nehrin Westerschelde Haliçiyle Kuzey Denizi'ne bağlıdır. Bu nehrin üzerinde gemi geçişlerine engel olunmaması için hiçbir köprü yapılmamıştır. Avrupa’nın ikinci dünyanın en büyük dördüncü limanı bulunur.

Brüksel'in kuzeyinde yaklaşık 40 kilometre (25 mi) ve Hollanda sınırının güneyinde yaklaşık 15 kilometredir. Hem ekonomik hem de kültürel olarak Antwerp, Belçika’nın en önemli kentlerinden biridir.

Anvers ayrıca, aslen 1531 yılında inşa edilen ve 1872 yılında yeniden inşa edilen, dünyanın en eski borsa binasının yeriydi. Grotte Markt (Büyük Çarşı) "Het Steen" Şatosu, Adliye Sarayı, Anvers Merkez Tren Garı, Anvers limanı başlıca gezilecek görülecek yerleri arasındadır.

Otobüsle Avrupa Turunda Belçika

Benelüx ülkeleri arasında yer alan ve Otobüsle Büyük Avrupa Turu kapsamında Brugge kentini göreceğimiz Belçika; Batı Avrupa'da Atlas Okyanusuna kıyı küçük ama şehirleri güzel ülkedir.


Brugge hakkında detaylı bir yazımız Blog sitemizde yer almaktadır. Brugge kentini daha detaylı incelemek için Benelüx'ün Parlayan Yıldızı Brugge yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kamp turlarımız için: Aven Camp

Acentemiz ana sayfası: Aven Eti Tur

Ana Sayfamız: Haydi Avrupa'ya

Anahtar kelimeler:

Belçika turu, Otobüsle Avrupa Turu, Benelüx ülkeleri turu, otobüsle büyük Avrupa Turu, Tüm Avrupa turu, baştan başa Avrupa turu, otobüsle Avrupa turları, otobüsle Avrupa turu yorum, Belçika Brugge turu, Otobüsle Avrupa, Belçika'nın şehirleri, Belçika tarihi