BARCELONA


ÇOK YÖNLÜ ŞEHRİN ADI: BARCELONA

Otobüsle Avrupa Turumuz sırasında Maxi Turumuzda yaklaşık 1,5 gün zaman geçireceğimiz Barcelona şehrimizi tanıyalım:

İspanya'nın ünlü Catalan Bölgesinin önemli şehri Barcelona; bir Akdeniz ve tatil şehridir. Sanat ve tatil kavramını bir arada tutan bu şehir dünyanın en ilginç şehir mimarisine sahip şehirlerinden biridir.

Gaudi’nin Barcelona’sı

Barcelona’nın en meşhur ismi modern mimar Gaudi’dir. Şehirde çok sayıda Gaudi’nin eseri bulunmakta olup bu eserleri görmek için her yıl milyonlarca turist bu şehri ziyaret etmektedir. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin gözdesi olan bu şehir İspanyol kültürünün yoğun olarak hissedildiği başlıca İspanya şehirlerinden bir tanesidir.

Sagra Da Familia

Gaudi koyu bir Hristiyan olarak şehre Sagra da Familia Katedralini kazandırmıştır. Katedralin yapımı halen devam etmekte olup, 2030 yılında bitirilmesi planlanmaktadır. İspanyol Mimar Gaudi Katedral inşaatını izlerken bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybetmiştir. O günden sonra yapımı duran kilise; farklı mimarlar tarafından yapımı sürdürülse de Gaudinin ruhunu yansıtılamamış. 

Kilisenin görünümü oldukça ilginç olup, ünlü İspanyol Ressam Salvador Dali tarafından Kilise çürük bir dişe benzetilmiştir. Dali; yapımının yarım kalmasını önermiştir.

La Rambla Caddesi

Şairin; “dünyada bitmesini istemediğim tek cadde “ dediği 1.2 km uzunluğundaki Las Rambla Katolunya Meydanından Marinaya kadar uzanan canlı bir caddedir. Gece gündüz kalabalık olan cadde; canlı heykeller, sokak çalgıcıları, sokak şovları, işportacılar, balkonlarda yer alan yerli ve yabancı insanlar; La Rambla’yı güzel kılar. 

Turistlerin akın ettiği La Rambla boyunca geziniz boyunca bir sürü Cafe, dükkan turistlere hizmet ve hediyelik eşya satmak için bekler.

Katolonya Meydanı

1800 lü yılların ortalarına kadarda şehrin duvarı dışında kalan heykellerle, havuzlarla, anıtlarla ve etrafındaki kafeleriyle ünlenmiş bu meydan;  davarın yıkılması ile hem daha popüler hem de daha canlı bir hal almıştır. Ayrıca ağaçlar ve işlek bir yolla çevrili olan bu alan oval bir şekle sahiptir ve bu nedenle de sıkışık bir trafikten uzaktır. 

Gün boyu yabancı ve yerli turistlerin akınına uğrayan bu büyük  meydan aynı zamanda, La Rambla, Ronda de Sant pere, Passeig de Gracia ve Rambla de Catalunya gibi caddelerin açıldığı yerdir.   

Barcelona diğer gezilecek yerler

Barcelona'da her yaşa hitap eden çok sayıda gezilecek görülecek yer mevcut. Özellikle futbol meraklıları için de Barcelona Stadı görülmeye değer yerler arasında. Dilerseniz Camp Nou stadının içini de gezme görme fırsatınız var. 

Eğlence açısından da zengin Barcelona’nın gezip görülecek yerleri arasında Park Güell, Ulusal Sanat Müzesi (MNAC), Akdeniz sularında serinlemek için ve Barceloneta…

Haydi Avrupa'ya diyerek çıkacağımız bu yolda Avrupa’yı baştan başa gezerken İspanya ülkesinin Barcelona şehrini de gezip görme fırsatımız olacaktır.

Güney Avrupa Turu ve Büyük Avrupa Turu sırasında rotamızda olan bu şehri tanımaya çalıştık.

Barcelona şehrinin içinde bulunduğu İspanya ülkesini daha yakından tanımak için İspanya yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler: Otobüsle Avrupa Turu, gençlik otobüsü, baştan başa Avrupa Turu, Avrupa Turları, İspanya gezisi, baştan başa otobüsle büyük Avrupa turu, otobüsle Avrupa turu öğrenci, Barcelona turu, Nou Camp tur, 2021 Avrupa Turları