CESKY KRUMLOV


Cesky Krumlov'da Yapılabilecek 7 Harika Şey

Cesky Krumlov 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunur. Bohemya’nın incisi olarak kabul edilir bu güzel şehir; Prag’a 180 Km uzakta, Avusturya sınırına yakın yerde.

Çek Cumhuriyeti’nin en iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinden biri Cesky Krumlov’da ortaçağın bu kusursuz değerli hazinesini eğri büğrü parke taşlı sokaklarda yaya halinde yürürken seyredebilirsiniz.

Gotik, Barok ve Rönesans mimarisi tarzında inşa edilen evleri insana huzur veren temiz havası ile her yıl binlerce kişi tarafından yeniden keşfediliyor.

Cesky Krumlov'un büyüsüne kapılmamak çok zor. Güney Bohemya'nın inişli çıkışlı tepeleri arasında yer alan bu iyi korunmuş ortaçağ kasabası, Çek Cumhuriyeti'nin en güzel yerlerinden biridir. Aynı zamanda Avrupa'nın en güzel eski şehirlerinden biri.

Cesky Krumlov'da en az bir tam gün geçirmenizi şiddetle tavsiye ederiz, böylece şehrin çoğunu görmeniz ve gecelerinin güzelliğini yaşamanız mümkün. 

Vltava Nehri'nde rafting yapmaktan şehrin zengin tarihine kendinizi kaptırmaya kadar, Cesky Krumlov'da yapılacak bazı harika şeyleri sizler için sıraladık. 

1. Svornosti Meydanı'nda takılın 

Cesky Krumlov'daki en güzel binalardan bazıları, Orta Çağ'dan Rönesans'a yüzyıllar boyunca şehrin mimari gelişiminin izlerini taşıyan ana meydanda bulunuyor.

Meydanın ortasında Veba Sütunu olarak bilinen Barok bir yapı duruyor. Kasabanın koruyucu azizlerine adanmıştır ve kasabada birçok can alan vebanın sona ermesi için minnettarlıkla inşa edilmiştir. Diğer bir dönüm noktası, 14. yüzyıla kadar uzanan ve günümüzde İşkence Müzesi'ne ev sahipliği yapan Belediye Binası’dır. 

Meydanda ve çevresindeki sokaklarda doyurucu Çek yemeğinin tadını çıkarabileceğiniz çeşitli restoranlar vardır.

2. Çarpıcı kale kompleksini ziyaret edin 

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük ikinci kale kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Kayalık bir sırt üzerinde yer alan kale, Vltava Nehri'nin diğer tarafındaki ortaçağ evlerinin topluluğuna bakmaktadır. Kale 13. yüzyıla kadar uzanır ve mimari tarzların bir karışımına sahiptir. 1992'de Cesky Krumlov Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. 

Kale kompleksi birkaç bina ve saray barındırıyor, bu yüzden burayı keşfetmek için en az bir saat harcayacaksınız. Kompleks içindeki en önemli yapılardan biri, dünyada türünün en iyi korunmuş tiyatroları arasında yer alan Barok Şato Tiyatrosu’dur. Görülmesi gereken bir diğer yer ise Eggenberg Hall'daki Golden Carriage. 

3. Boyalı kuleden panoramik manzarayı çekin 

Kalenin boyalı yuvarlak kulesi, Cesky Krumlov'un ana simgesel yapısıdır. Kulenin en eski kısmı 13. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak cephesi 16. yüzyılın sonlarında figürler ve resimlerle süslendi. Güzelce dekore edilmiş bir cepheye sahip olmasının yanı sıra, kule aynı zamanda şehrin ve yemyeşil çevresinin şaşırtıcı manzaralarını sunmaktadır. 

Zirveye ulaşmak için 150 basamaktan fazla tırmanmanız gerekecek, ancak göreceğiniz manzara çektiğiniz çabaya değecek. Kuleye çıkmak için giriş ücreti var.

4. Görkemli Pelerin Köprüsüne hayran kalacaksınız

Üç katlı Pelerin Köprüsü, şehrin mimari incilerinden biridir. Köprü üzerindeki çalışmalar 1686'da başladı ve 1765'te tamamlandı. Alt kat Masquerade Hall ile Castle Theatre'ı birbirine bağlıyor, üst kat ise tarihi Castle Gardens'a açılıyor. 

Eski Kent'i nehir üzerindeki kale kompleksine bağlayan küçük köprüden Pelerin Köprüsü'nün güzelliğini yaşayabilirsiniz. Ayrıca, şehrin ve boyalı kulenin daha şaşırtıcı manzaraları için Cloak Bridge üzerinden yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

5. Kale Bahçeleri'nde bir gezintiye çıkın 

Barok Kale Bahçeleri, Summer House Bellarie ve onun açık havada dönen oditoryumu, güzel Cascade Çeşmesi ve Binicilik Okulu gibi Rokoko dönemine ait çeşitli mimari kalıntılara sahiptir. 

Bahçeleri keşfetmek için gerçekten bir haritaya ihtiyacınız yok - sadece yürüyüşün ve bir sonraki köşede sizi bekleyen sürprizlerin tadını çıkarın. Şanslıysanız, bahçede birkaç kırmızı sincap bile görebilirsiniz. 

6. Nehir boyunca yürüyün veya rafting yapın! 

Cesky Krumlov'un güzel manzarasının tadını çıkarmak için para harcamanıza gerek yok (yine de kale kulesine çıkmanızı tavsiye edebiliriz) Nehir gezinti yolunda bir yürüyüşe çıkın veya kendinizi biraz maceraperest hissediyorsanız, bir rafting gezisi rezervasyonu yapmayı planlayabilirsniz. 

Su sporları Çek Cumhuriyeti'nde çok popüler. Cesky Krumlov'da sal, kano ve kano kiralama hizmetleri sunan çeşitli şirketler var. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız endişelenmeyin - nehir çok sakin ve savaklar çok keskin değildir. 

7. Eski Şehrin sokaklarını keşfedin 

Eski Kent'in Arnavut kaldırımlı sokakları, taş şehir evlerinin zengin bir şekilde dekore edilmiş cepheleridir. Bu binalardan bazıları esnaf dükkânlarına, şirin hanlara ve butik misafirhanelere dönüştürüldü.

Cesky Krumlov tarihine dalmak istiyorsanız, yerel bir rehberle yürüyüş turu rezervasyonu yapmaya değer. Küçük bir kasaba olmasına rağmen, Cesky Krumlov tarih ve mimari mücevherlerle doludur, bu nedenle kasabayı görmek için sadece bir gününüz varsa bir rehber kiralamak daha iyi olabilir. 

Geceleri Cesky Krumlov sokaklarında yürümek aynı derecede büyülü bir deneyimdir. Kalenin tamamen aydınlandığında gece burayı da ışıklandırılmış haliyle görmek isteyeceğinizden eminiz. 

Cesky Krumlov dikkatinizi çekmişse, Karlory Vary de dikkatinizi çekecektir. Burası hakkında geniş bilgiye sahip olmak için: Karlovy  Vary sayfamızı ziyaret ediniz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. Anahtar kelimeler: Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Orta Avrupa Balkan Turu, Otobüsle Orta Avrupa Balkan Turu, Çek Cumhuriyeti Gezilecek yerler, orta Avrupa gezilecek yerler