KRAKOW


Polonya’nın incisi: KRAKOW

Kuzey Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz şehirlerden biri olan Krakow şehrini daha yakından  tanıyalım. 

Her ne kadar Polonya’nın Başkenti Varşova olsa da Krakow sosyal hayat bakımından Varşova’dan çok öndedir. Büyük tarihi mimarisi ve kültürel liderliği ile bilinir. Bu bölgeye ilk olarak Slav halkı yerleşmiş. Şehir, ismini 10 yüzyıldan itibaren duyurmaya başlamış Bunun bir nedeni de Varşova’nın 2. Dünya Savaşında ve öncesinde yaşadığı savaşlar ve yıkımdır.

UNESCO eski şehir bölgesini 1978 yılında Dünya Mirası alanı ilan etmiştir. 

Karakow öğrenci kentidir. Öğrenciler okumak için Krakow şehrini seçmesinin nedeni özgürlükçü ortam, üniversitelerinin kalitesi ve yoğunluğudur. Krakow’da yaşayan her 4 kişiden biri öğrencidir. Polonya’nın eşli başkenti olmasından dolayı da Krakow’un canlı hayatı, etkinlikleri, tarihi ve turistik yerleri burayı bir cazibe merkezi haline getirmiş. 1 milyoın nüfuslu Krakow’a her yıl 7 milyon dolayında turist gelir.

Krakow gezilecek görülecek yerler:

Wawel Kalesi: Krakow şehrinde 7. asırda Gotik tarzda inşa edilmiş, uzun yıllar Polonya krallarının ikametgahı olarak kullanılmıştır. Osmanlı çadırlarını dahi bulunduran bir müze ve sanat merkezi olarak kullanılıyor şimdi.

Krakow Old Town

13. yüzyıldan bu yana bir meydan ve şehir merkezi olarak Ortaçağ’dan kalma Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri.  Meydanı süsleyen heykeller anıtlar cafeler meydana ayrı bir güzellik katar. Meydanda kurulu Pazar ve Rynek Główny (Ana Meydan) 13. yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir ve geçmiş tahkimatların bulunduğu alanda modern bir peyzaj alanı düzenlenmiştir.

Krakow Meryem Ana Kilisesi: 

1200lü yıllarda yapılmış kilisedir. Kilise kulelelri ve içindeki vitray süslemeleri, ahşap oymaları ile ünlüdür.

Wawel Katedrali:  

11. Yüzyılda inşa edilen katedral; 600 yıl içinde 37 taç giye törenine şahitlik etmiş.  Kraliyet mensuplarının mezarları da bulunur içinde.

Krakow Şehir Kulesi 

70 m uzunluktaki bu kule 120 lü yılların sonunda inşa edilmiş 1703'teki büyük fırtınada 55 santimetre eğilen kule, yenilenen şehir planları dâhilinde 1820 yılında gerçekleştirilen yıkım sonrasında eski belediye binasından geriye kalan tek yapı olma özelliğini taşıyor.

Krakow Wıelıczka Tuz Madeni 

Wieliczka Tuz Madeni dünyadaki en eski ve aynı zamanda en turistik madenlerin başında gelmektedir. Tam 800 yıldır ara vermeden işletilmektedir. 1978 yılında UNESCO Dünya Kültür ve Milli Miras Bölgesi listesinde yer aldı.

Krakow - Auschwıtz-Bırkenau 

Krakow’a yaklaşık 60 kilometre mesafede Birkenau Köyü’nde fabrika şeklinde bir yapı eski bir Nazi Kampıydı. Yaklaşık 1 milyon insanın gaz odaları ve fırınlarda işkenceyle ya da yakılarak – boğularak burada öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu - Krakow

Otobüsle Kuzey Avrupa Turumuzda Krakow şehrinde bir gece konaklamamız var. Burayı doya doya gezme imkanımız olacak. Balkan toprakları ile başlayan, Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa ile devam eden Baltık bölgesi le İskandinav’a kadar çıkacağımız ve tekrar Kuzey Avrupa üzerinden Balkan ile birlikte turumuzu tamamlayacağımız gezimizde Krakow önemli noktalarımızdan biri olacak.

Yararlı linkler:

Otobüsle Avrupa Turları hakkında daha farklı ve geniş bilgiler almak için Avrupa Turları - Yurtdışı Turlar Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar hakkında bilgi almak ve yurt içi turlarımız hakkında daha detayı bilgi almak için Yurtiçi Turlar - Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Otobüsle Avrupa turlarımız, yurt dışı turlarımız ve yurt içi turlarımıza yönelik bütün halinde bilgi almak için de Otobüsle Avrupa Turu firma ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Krakow şehri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Polonya'nın iki Şehri Krakow ve Varşova sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Polonya gezilecek yerler, Krakow gezilecek yerler, Orta Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci, Büyük Avrupa Turu, baştan başa Avrupa Turu