Krakow ve Varşova - Kuzey Avrupa Turu

Polonya’da iki şehir: Krakow – Varşova

Polonya’da iki şehir: Krakow – Varşova

Polonya, çarpıcı ortaçağ mimarisi, 2. Dünya Savaşı'nın kalıntıları ve yıkımı, ülkenin her köşesindeki kaleler ve saraylarla neredeyse bin yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir.

Ancak bu antik ülke, keşfedilmeyi bekleyen bakir doğayı kesen görünüşte sonsuz patikalara sahip geniş milli parklara, dağlara ve göllere de ev sahipliği yapıyor.

Polonya turizmi:

Polonya, sürekli artan ziyaretçi sayısı ile küresel turizm pazarının bir parçasıdır. Polonya'da turizm, ülkenin genel ekonomisine katkıda bulunur. En popüler şehirler Kraków, Varşova, Wrocław, Gdansk, Poznań, Szczecin, Lublin, Toruń, Zakopane, Wieliczka'daki Tuz Madeni ve Auschwitz'in tarihi bölgesi - Oświęcim'de bir Alman nazi toplama kampı. En iyi eğlence yerleri arasında Polonya'nın Masurian Gölü Bölgesi bulunur. Baltık Denizi kıyısı, Tatra Dağları (Karpatlar'ın en yüksek sıradağları), Sudetes ve Białowieża Ormanı. Polonya'nın başlıca turistik teklifleri, şehir içi geziler ve şehir dışındaki tarihi anıtlar, iş gezileri, nitelikli turizm, tarım turizmi, dağ yürüyüşü (trekking) ve diğer amaçlarla gelenleri büyülüyor.

Polonya turist sayıları:

Polonya, özellikle 2004 yılında Avrupa Birliği'ne girdikten ve 2007'de Schengen Anlaşması'na katıldıktan sonra turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yer haline geldi. Polonya'daki turistik yerlerin çoğu doğal çevre, tarihi yerler ve kültürel etkinliklerle bağlantılıdır. Her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca turist çekiyorlar.

Tourist Institute'un verilerine göre, Polonya'yı 2006 yılında 15,7 milyon turist ziyaret ederken 2019 yılında 21,4 milyon turist tarafından ziyaret etmdiş ve Polonya; dünyanın en çok ziyaret edilen 18. ülkesi olmuştur.

Polonya'yı her ne sebeple ziyaret ederseniz edin; Polonya'da Kuzey Avrupa Turumuz için ziyaret edilebilecek Krakow ve Varşova şehirleri için en iyi yerleri sizler için listeledik.

1. Krakow

Polonya'nın en eski şehirlerinden biri olan Krakow 7. Yüzyıldan beri canlı ve kimliğini korumuş bir şehir. Şehir diğer Polonya şehirlerine düşen İkinci Dünya Savaşı yıkımının çoğundan kurtulmuş olduğundan, Krakow'un Eski Şehir merkezi hala çarpıcı ortaçağ mimarisini koruyor. Bölgedeki Wavel Kalesi ve Eski Yahudi Mahallesi olarak da bilinen tarihi Kazimierz bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Alanları olarak belirlenmiştir.

Krakow, 21 hektarlık bir alanı kaplayan ve şehir merkezinin etrafında yeşil bir halka oluşturan 19. yüzyıl Planty Parkı ve geniş bir ormanlık alanda yürüyüş ve bisiklet parkurları sunan Lasek Wolski ormanı dahil olmak üzere yaklaşık 40 şehir parkına ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölge şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta.

Eğer güneşi bulmaz iseniz ve hava da soğuk ise müzelerini gezmeniz için tam bir fırsat. Yağmurlu günlerde, Krakow'un 28 müzesinde 15 inci yüzyıldan beri tarihi pek çok şey görebilirsiniz. Özellikle ziyaretçilerin o dönemlerden kalma mobilyalarını, devasa Flaman duvar halıları koleksiyonunu, kraliyet mücevherlerini ve eski silah ve zırh koleksiyonunu görebilecekleri Wawel'deki Ulusal Sanat Koleksiyonu, mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Eski Krakow ve sokaklarına alışılmadık, derinlemesine bir bakış için, bir de Rynek Yeraltı Müzesi var.

Şehrin dışında bir dizi önemli turistik yer bulunmaktadır ve günlük geziler kadar popülerdir. Göze çarpan ilgi çekici yerler arasında dünyanın en eski işleyen tuz madeni Wieliczka , Auschwitz-Birkenau toplama kampları ve Tatra Dağları ve milli park bulunmaktadır.

2. Varşova

Polonya'nın başkenti İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra harabeye döndü - binalarının neredeyse yüzde 85'i Nazi güçleri tarafından küle döndü ya da sistematik olarak yerle bir edildi. Savaş biter bitmez şehir, tarihi merkezini orijinal planları kullanarak yeniden inşa etmek için büyük bir çabaya girişti. Sonuç olarak, bugün gördüğünüz Barok ve Rönesans tüccar evleri, orijinallerinin mükemmel kopyalarıdır.

İkinci Dünya Savaşı da müze ve sarayların elindeki koleksiyonların kaybına neden olsa da, şehir bugün hala 60'ın üzerinde müzeye ev sahipliği yapıyor. Varşova, sanat ve tarih müzelerine ek olarak, dünyanın tek Poster Müzesi, İkinci Dünya Savaşı Varşova Ayaklanması'na adanmış bir müze, bir Neon Müzesi ve bir Karikatür Müzesi gibi bazı alışılmadık seçenekler de sunuyor.

Şehrin tarihini anlatan Ulusal Müze, Adolf Hitler'in özel koleksiyonundan gelen bir dizi sanat eseri de dâhil olmak üzere Polonya'daki en büyük resim koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor.

Varşova, Krakow kadar çok parka sahip olmayabilir, ancak Lazienki Sarayı ve resmi bahçeleri bunu telafi etmekten daha fazlasını yapar. Bu 18. yüzyıl sarayı 76 hektarlık kent ormanıyla çevrilidir ve bir planetaryuma, açık hava tiyatrosuna, pavyonlara ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

Çok farklı bir açık hava macerası için Varşova'nın en iyi mimari caddesi olan Krakowskie Przedmiescie'de yürüyün. Eski evler, anıtlar, Başkanlık Sarayı ve Polonya Bilimler Akademisi burada birbirinden birkaç adım uzaklıktadır.

Kuzey Avrupa Turu içinde Polonya

Otobüsle Kuzey Avrupa Turumuz sırasında bu iki şehri de ziyaret edeceğiz. Yapacağımız ziyarette sabahın erken saatlerinden öğleye kadar Krakow’u ve aksam geleceğimiz Varşova’da gece konaklama yapacağız. Yaklaşık bir günden fazla süremizi Polonya topraklarında geçireceğiz.


Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2021 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için Gezi Blogları ziyaret ediniz.


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Kuzey Avrupa Turu, Polonya gezilecek yerler, Krakow gezilecek yerler,Varşova gezilecek yerler, İskandinav kuzey Avrupa Turu, Avrupa turu, Polonya’da görülecek yerler, Polonya turu

Makaleyi paylaş