MULHOUSE


Mulhouse

Büyük Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz şehirlerden biri de Mulhouse. 

Mulhouse şehri değirmen köyü anlamına gelir. Fransa'nın doğusunda İsviçre ve Almanya sınırlarına yakın sade bir şehirdir. Alsace bölgesinin güneyinde bulunan Haut-Rhin bölgesinde ve Strazburg'dan sonra Alsace’nın 2. büyük şehridir. 1798 yılına kadar bağımsız bir bölge olan Mulhouse yıllar içerisinde Fransa ve Almanya arasında el değiştirerek 2. Dünya Savaşı sonrasında Fransa topraklarına katılmış.

Mulhouse büyük bir endüstri kenti olarak 19. yüzyılda büyümüş. 20. yüzyılda kriz geçirmiş ama yine canlanarak 21. yüzyılda da bu niteliğini korumaktadır. Fransa’nın ekonomisine otomobil ve kimya endüstrisi alanında önemli katkılar sağlayan bir şehirdir.

Mulhouse Yukarı Alsas Üniversitesi idare merkezi ve önemli kampüslerinin bulunduğu bir eğitim şehridir aynı zamanda.

Mulhouse Alsace şarap yolu rotasının güneydeki son durağı Fransa’nın keşfedilmeyi bekleyen önemli şehirlerinden biri. Strasbourg’tan sonra Alsace bölgesinin en büyük ikinci şehri. Eğer siz de Alsace seyahati yapmayı düşünüyor ama bütçeniz fazla elvermiyorsa Mulhouse’ta konaklama yapabilirsniz. Çünkü Mulhouse otelleri bölgenin en yoğun fiyata sahip ortalama yarı yarıya düşük fiyatlarla konaklayabileceğiniz bir şehirdir.

Şaraplarıyla ünlü bu küçük fransız kasabası hem İsviçre hem de Almanya ile sınır komşusuı. Dilerseniz araçla yarım saatte Basel’e geçebilir, 45 dakikada Birasıyla meşhur Almanya’nın Freiburg’a gidersiniz. Dilerseniz de 1 saatlik Strasbourg’a kadar da şarap yolunu geçebilirsiniz.

Müzeler şehri Mulhouse

120 bin nüfuslu Mulhouse; müzeleri ile ünlüdür. Bunların başında 98 farklı markalı 464 otomobilden oluşan ve 20. yüzyıl Alsas sanayicileri olan Schlumpf biraderlerin koleksiyonundan ortaya çıkan, dünyanın en büyük otomobil müzesi Millî Otomobil Müzesi gelir.

Bunun yanında 15.000 m2  bir alanda bulunan ve "Fransız Millî Demiryolları (SNCF)'in tarihi gelişmesini göstermek için kurulan Fransız Millî Demiryolları Müzesi gelir. Bu müze altı temaden oluşmaktadır: resmi devlet trenleri; tatil için demir yolları; demir yolları ve savaşlar; dağlar ve demiryolları; demir yolcular ve seyahat.

Bir diğer ilgi çeken müze de 4.000 m² bir alanda sergilenen "Electropolis" müzesidir.1987de açılan müze devletleştirilmiş Fransa Elektriği şirketi tarafından kurulan ve elektrik enerjisinin tarihi gelişmesini anlatır.

Şehirde ayrıca "Alsace Eko müzesi", "Bioscope",  "Emprime Tekstil Müzesi "Radyo Müzesi", hayvanat ve botanik bahçeleri, "Seramik Müzesi" ve 19. yüzyıl güzel sanatları üzerinde özelleşmiş "Güzel Sanatlar Müzesi" de bulunmaktadır.

Mulhouse gezilecek yerler:

Şehir merkezini yürüyerek kolaylıkla gezebilirsniz. Bunun dışında tramvayla da şehri dolaşmanız mümkün.

Gezinize ilk olarak Rue du Sauvage’den başlayabilir, Place de la Reunion’a çıkan sokaklarda tarihin izlerine tanık olabilirsiniz. Şehrin görülmeye değer yapılarından biri olan Avrupa Kulesi ve 1390 yılında inşa edilen şehir surlarının en eski kalıntılarından biri olan Bollwerk Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

St. Etienne Katedrali tipik Gotik mimarisiyle,  belirli günlerde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla, Noel döneminde katedralin önüne kurulan Pazar yeriyle, Mulhouse’a ayrı bir hava katar.

Butik tarzında yapacağımız Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz Mulhouse şehrini biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Fransa hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için. Fransa yazımızı okuyunuz. 


Diğer aramalar:

Mulhouse gezilecek yerler Baştan başa Avrupa turu, öğrenci Avrupa turu, büyük Avrupa turu, haydi Avrupaya, Mulhouse, Fransız şarap yolu, Alsas Colmar, 15 gün Avrupa turu, Fransa gezecek yerler, mulhouse gezecek yerler