MİLANO


MİLANO

Milano nüfusunun 1,3 milyonluk nüfusu ile Roma’dan sonra İtalya’nın en büyük 2. Şehridir., Kuzey İtalya’da yer alan Lombardiya bölgesinde ismiyle aynı olan Milano ilinde bulunan Milano; Lombardiya bölgesinin ve Milano ilinin başkentidir.

Yüz ölçümü bakımından ise İtalya’nın en büyüğüdür. Milano aynı zamanda İtalya’nın en zengin ve en gelişmiş şehirlerinden biridir.

Şehrin tarihi M.Ö 3. Yüzyıla kadar uzanır. Roma Devletinin de önemli şehirlerden biri olan Milano ekonomik anlamda İtalya’ya önemli katkılar sağlamaktadır.

Milano’da yer alan yüksek eğitim kurumlarına bağlı 39 üniversite bulunur. İtalya’nın eğitim – Öğrenci merkezlerinden biridir.

Milano gezilecek yerler:
Duomu Katedrali:

Milano şehrinin sembol yapısı ve en ünlü yeri Duomu Katedralidir. Duomo; sıradışı mimarisi, ile ve yapımı da yaklaşık 500 yıl süren geçmişiyle Avrupa’nın en büyük katedrallerinden birisi. En son yapımı 1905 yılında sona ermiştir. Leonardo Da Vinci’nin de emeğinin geçtiği Kadetral tipik Gotik tarzında inşa edilmiş bir Rönesans mimarisi

Galleria Vittorio Emmanuele II

Duomo'nun çevresi ise güzel caddeler, alış veriş yapılacak dükkanlar ve kafeler ile Milano'nun kalbi sayılabilecek bir bölge. Bu bölge içinde gezilecek görülecek yerlerin başında Galleria Vittorio Emanuele II adında tarihi bir alış veriş merkezi bulunur. Gerek tavandaki metaller,  lüx mağazaları, güzel restoranları ve kafeleri ile alış veriş yapmasanız bile bu üstü kapalı çarşıyı gezip görmelisiniz.

Leonardo da Vinci Meydanı

Duomo'dan, Galleria Vittorio Emanuele II alışveriş merkezine, oradan sakin ve güzel bir meydana çıkarsınız. Bu meydan Leonardo da Vinci Meydanı’dır.  Da Vinci’nin Milona’daki yaşantısı ve öğrencileri adına yapılan anıt bu anlamda İtalya’da tektir.

Altın Dörtgen ( Quadrilatero d’Oro)

Tarihi Milano'dan çıkıp da Modanın Başkenti olan Milano'ya geçiş için Altın Dörtgen olarak tanımlanan Via Montenapoloene, Via Della Spiga, Via Manzoni ve Via San't Andrea caddelerinin kesiştiği dörgen bölge Milano’nun modanın başkentliğini yaptığını gösterir somut bir yer. İlgi çeken vitrinler, lüks mağazalar ile bölge modaya ilgisi olanları cezbeder.

Santa Maria delle Grazie

Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserlerinden biri olan ‘Son Akşam Yemeği’ni aslında bir duvar resmidir. Bu duvar Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin içindeki yemekhanenin duvardır.  Eserin hikayesi ise İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileri ile yediği son akşam yemeğini anlatıyor. 


İtalya'nın diğer şehirleri için İtalya'nın şehirleri yazımızı okuyabilirsiniz

Otobüsle Avrupa Turu tavsiye yazısı okumak için: Avrupa Turu tavsiye yazımızı okuyunuz

Kamp turlarımız hakkında bilgi almak için de Akdeniz yaz Gençlik Kampı Kamp Turları


Anahtar kelimeler:

İtalya'nın şehirleri, Milano tarihi, Büyük Avrupa Turu, Alsas Colmar turu, Milano gezilecek yerler, Milano görülecek yerler, Milano hakkında bilgi, Avrupa turu, Otobüsle Avrupa Turu yorum, baştan başa Avrupa Turu, 15 16 17 18 gün Avrupa Turu, Haydi Avrupa'ya