İsviçre


ALPLER'İN ÜLKESİ İSVİÇRE

İsviçre; 8 milyonluk nüfusa sahip ve nüfusunun dörtte üçüne yakınının Almanca konuştuğu bir ülke. Federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal cumhuriyettir. Batı Avrupa'da bulunan ülkenin, doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn, batısında Fransa, kuzey sınırında Almanya, güneyinde İtalya yer alır.

İsviçre denize kıyısı olmayan, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen, 41.285 km² yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. Alpler toprakların büyük bölümünü kaplarken şehirler düzlüklere inşa edilmiştir.

İsviçre etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma girişimlerine katılır. Konfederasyonun uzun süredir silahlı tarafsızlık politikası izlerken 1815 yılından bu yana uluslararası bir savaş durumu olmamıştır.  Birleşmiş Milletler'e dahi 2002 yılına kadar katılmamıştır. BM’nin ikinci Merkezi İsviçre’de bulunur. İsviçre’nin tüm etrafı 2. Dünya Savaşında büyük yaralar alırken İsviçre bu büyük savaşın ortasında yara almadan kurtulmuştur.

Kızılhaç'ın doğduğu ülke İsviçre aynı zamanda ve ikinci büyük BM merkezi de dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapar. Avrupa Birliği üyesi olmayan ama Schengen Bölgesine dahil olan İsviçre;  Avrupa Ekonomik Alanının bir üyesi değildir de.

Rafah ülkesi İsviçre

İsviçre kişi başına düşen net olmayan yerli ürün bakımından dünyadaki en zengin ülkelerden biridir ve her bir yetişkin için en yüksek malvarlığına (finansal ve finansal olmayan) sahiptir. Zürih ve Cenevre sırasıyla dünyadaki birinci ve sekizinci yaşam kalitesine sahip şehirler olarak kabul edilirler.

İsviçre dil ve kültür açısından çok zengindir. Bu ülkede Almanca, Fransızca, biliyorsanız her kişiyle sıkıntı duymadan iletişim sağlaya bilirsiniz.

Bu ülkede temel etnik kimlik ya da ana dilden söz edilmez. İsviçre vatandaşlarının ortak değer yargısı İsviçre ülkesidir. Tarihsel geçmiş, federalizm ve doğrudan demokrasi gibi kavramlarla birbirlerine bağlıdırlar. Kendilerini tanımlarken de Alplerde yaşayanlar olarak tanımlarlar.

İsviçre Avrupa'nın ortasında ama dünyanın en ilginç ve ilgi çekici ülkelerinden biridir.

Denize kıyı olmayan ve yüz ölçümü küçük sayılan İsviçre’de 1500 göl bulunur. 6 ülkeyi birbirine bağlayan ya da ayıran Rhen nehri İsviçre topraklarında doğar.

Cenevre

Cenevre, Cenevre gölü kıyısına kurulmuş, İsviçre’nin Zürih şehrinden sonra 2. Büyük kentidir. Pek çok toplantıya, uluslararası etkinliğe ve kuruluşa ev sahipliği yapar, Meşhur İsviçre saatlerinin üretim merkezi olan Cenevre; dünya sosyetesinin de uğrak merkezlerinden biridir. Oldukça turistiktir. Nüfusunun neredeyse yarısı yabancılardan oluşur.

Zürih

Zürih İsviçre’nin en büyük şehridir. İsviçre ekonomisi ve ticari hayatı için en önemli merkez Zürih olurken dünya finans, bankacılık ve sigorta sektörü, saatçilik, çikolata ve küresel ölçekte tanınan markaları İsviçre’nin Zürih kentinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca uluslararası otoriteler Zürihi yaşam kalitesi bakımından 1. şehir olarak gösterir.

Lozan

Lozan Cenevre gölünün bir yakasına kurulmuş son derece butik, şık ve önemli bir turizm kentidir. Cenevre gölü Lozan için harika bir manzara oluştururken denize kıyısı olmayan ülkenin ne kadar ilgi çekici olabileceğini belgelemektedir. Lozan alışveriş meraklıları ve sakinlik arayan dünya turistleri için önemli bir şehirdir.

Avrupa Turlarımıza ait yorumlar için: Otobüsle Avrupa Turu Yorum

Kamp Turlarımız hakkında bilgi almak için. Akdeniz Ege Yaz Gençlik Kampı

Blog Sayfamızı takip etmek için: blog.haydiavrupaya.com

Diğer aramalar:

Otobüsle Avrupa turu, Büyük Avrupa turu, Baştan başa Avrupa turu, İsviçre Turu, Alsas Colmar Gezisi turu, 15 gün Avrupa Turu, gençler Avrupa turu, öğrenci Avrupa turu, İsviçre gezilecek yerler, İsviçre şehirleri, Haydi Avrupaya