PARİS


DÜNYANIN EN ÇOK TURİST ÇEKEN ŞEHRİ: PARİS

Fransa’nın ve romantizmin başkenti Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehri unvanını koruyor. Sayısız sanat eserine ev sahipliği yapan şehrin her tarafı müzelerle ve tarihi binalarla dolu. Paris zaten bir açık hava müzesi.

Sanki bu şehir; ziyaretçilerinin eğlenmesi için özel olarak tasarlanmış görünüyor. Sokakları, meydanları, binaları, bahçeleri ve anıtları turistleri geri dönmeye çağırıyor ve aslında çoğu da aynen böyle.

Paris'te yapılacak en unutulmaz şeylerden bazıları Eyfel Kulesi , Arc de Triomphe ve Notre-Dame Katedrali'ni ziyaret etmektir . Akşamları, efsanevi Moulin Rouge kabare gösterilerinden birini deneyimlemek, Montmartre gibi en güzel mahallelerde dolaşmak, müzelerinde geçmişe yolculuk yapıp, cafelerinde dinlenmek en güzelidr.

Birinci sınıf müzeleri, modayı, mutfağı ve kendine has bir atmosferi barındıran Paris, aynı zamanda Ernest Hemingway'in "Hareketli Bir Ziyafet" adlı anılarında da hatırladığı gibi "pek çok ihtişamın" şehri.

Paris gezilecek yerler

Eyfel Kulesi

Paris’in simge yapısıdır. Gustave Eiffel tarafından projesi çizilerek yapılmıştır. Bugün kimse Paris'in imza sivri ucu olmadan hayal edemezdi. Fransız İhtilalinin 100. yılında gerçekleştirilen 1889 Dünya Fuarı için geçici bir sergi olarak inşa edildi. Fuarın ana giriş kapısı olarak yapılmış ve turist akınına uğradığı için sökülmekten vazgeçilerek günümüze kadar ulaşmış.

324 metre yüksekliğindeki kuleye çıkabilmek için asansörler kullanılıyor. Kulenin üç katı var. Zirveye son tırmanış için 2. katta asansör değiştiriliyor. Enerjik ziyaretçiler, güney sütunun 720 merdiveni üzerinden 2. kata kadar tırmanabilirler.

Champ Elysess Bulvarı ve Zafer Takı,

Ünlü alışveriş merkezlerinin ve dükkanların yer aldığı Bulvar, bilinen anlamda dünyanın ilk bulvarıdır. Concorde Meydanı ile Zafer takı arasında yer alan cadde gündüzleri insan kınına uğrar.

Paris'in sembolü olarak Eyfel Kulesi'ne rakip olan herhangi bir şey varsa, bu, Napoléon'un Austerlitz'deki (1805) zaferi adına inşa ettirdiği 1836 anıtıdır. Karmaşık bir şekilde oyulmuş zafer takı, Étoile (Star) döner kavşağının merkezinde nöbetçi duruyor. Kemerin üstündeki izleme platformundan (284 basamakla 50 metre yukarı ve tırmanmaya değer) düzinelerce caddeyi görebilirsiniz.

Yer seviyesindeki kemerin altında Meçhul Askerin Mezarı yatıyor. Meçhul Asker, 1921'de Birinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden 1,3 milyon Fransız askerinin onuruna toprağa verildi. Her gün 18: 30'da sonsuz bir alev yeniden yakılır.

Kemere erişmek için, yerin üstündeki trafik sıkışık döner kavşağı geçmeyin. Merdivenler, Champs-Élysées'in kuzey tarafından sizi kemerin altında güvenle dışarı çıkaran yaya tünellerine (metroya bağlı olmayan) çıkar. İzleme platformuna çıkmak için biletler tünelde satılmaktadır.

Louvre Müzesi ve Sarayı,

Yaklaşık 1200 yıllık saray, daha önce kralların yaşadığı ve içinde sayısız sanat eserlerinin bulunduğu devletin idare edildiği bir saraydı. Daha sonra müzeye dönüştürüldü. Çok sayıda restorasyon geçirdi. Mona Lisa tablosunu da içinde barındıran Müze, dünyanın en ünlü müzelerinin başında gelir.

Daha detaylı bilgi için: Louvre: Kale – Saray – Müze adlı blog yazımızı okuyun.

Seinne Nehri

Paris kentini ikiye bölen ve ulaşım, turizm amaçlı olarak kullanılan Seinne nehri üzerinde çok sayıda görülmeye değer köprü bulunmaktadır.

Notre Dame Kilisesi,

Paris’in simge yapılarından biridir. 850 yıllık olan ve Gotik Mimarinin en önemli eserlerinden biridir. Paris’in tam merkezi ve esasen Paris’in kurulduğu, ilk yerleşildiği yerdir.

Disneyland, Eğlence parkı

Disneyland, Paris’e yaklaşık 100 km uzaklıkta içinde sayısız oyuncakların, eğlence merkezlerinin oyun alanlarının bulunduğu yerli ve yabancı çok sayıda turistin ağırlandığı çok amaçlı parktır.

Ressamlar Tepesi,

Paris nostaljisinin yaşandığı, ressamların sokaklarda turistlerin resimlerini çizdiği merdivenlerle çıkılan Paris’i seyretmenin mümkün olduğu içinde büyük katedralin de yer aldığı tepe.

Paris’i gezmek sadece binalar, müzeler, bahçeler, caddeleri gezmek değil elbette. Paris gezisinde yaşanmışlıklar, tarihi olaylar, ünlü ressam, yazar, şair, sanatçıların yaşadığı yerleri eserlerini yaptıkları yerleri de gezmektir.

Paris aynı zamanda modernizmin başladığı bir kent. Çok sayıda tarihi olaylara tanıklık etmiş sahne olmuş, dünyada pek çok kent kendine Paris’i örnek almıştır.

Gece Eğlenceleri için tarihi nitelikli mekânları, hediyelik eşya dükkânları ve daha pek çok noktaları ile insanı büyüleyen kent. Dilerseniz Eyfel’e çıkın, dilerseniz Louvre müzesinde Mona Lisa tablosunu görün, dilerseniz Seinne Nehrinde bir tur yaparak tarihin içinden geçin.

Haydi Avrupa'ya ile Paris

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında baştan başa tüm Avrupa turunda gezilecek başlıca şehirler arasında yer alan Paris'te bir gece konaklama yapılacaktır. Paris baştan başa yaklaşık 2 gün gezilecek.

Paris hakkında daha detaylı bilgi almak için: Fransa'nın sembolü Paris yazımızı ya da Paris'te Gezilecek 10 Yer başlıklı yazımızı okuyunuz

Anahtar kelimeler:

En uygun Paris gezisi,otobüsle Avrupa Fransa,otobüsle Avrupa turu,tüm Avrupa turu,büyük Avrupa turu,Avrupa turları,bayram tatili Avrupa turu,baştan başa Avrupa turu,otobüsle Avrupa,