Otobüsle Avrupa Turu - Paris

Paris'te gezilecek 10 yer

Paris'te gezilecek 10 yer

Zuhal Nihan ÇETİN
Romantizmin ve aşkın başkenti Paris’te görmeniz gereken birbirinden güzel on yer … Bu güzel şehre yolunuz düştüğünde görmenizi istediğimiz yerleri Paris’te gezilecek 10 yer adlı yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

1. NOTRE DAME KATEDRALİ

Seine Nehri kıyısında bulunan Notre Dame Katedrali 800 yıl öncesine dayanan tarihiyle her yıl 13 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu katedral Türkçe’de “Hanımefendimiz” anlamına gelen Notre Dame ismini Meryem Ana’dan almıştır.

800 yıllık tarihiyle Hristiyanlığın Fransa’daki sembolü haline gelen ve 182 yılda tamamlanan katedral her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakla birlikte Paris’e gidildiğinde gerek mimarisiyle gerek kulelerinden görülebilecek eşsiz şehir manzarasıyla gezilmesi gereken başlıca yerlerdendir. Ayrıca katedral Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

2. LOUVRE MÜZESİ

3 ayrı kanattan ve 8 bölümden oluşan dünyanın en büyük müzesi Lauvre… Lauvre Müzesi 1973 yılında yapılmıştır. Tarih öncesi dönemden 21. yüzyıla ait eserlere kadar büyük bir çeşitliliğe sahip olan müze modern mimarisiyle de dikkat çekmektedir.

Her bölümde farklı kültürlere ait eserlerin bulunduğu Lauvre Müzesi sanat tarihi ve müzecilikle ilgili derslerin verildiği bir okul görevi de görmektedir. Süsleme sanatı örnekleri, resimler, heykeller ve farklı medeniyetlere ait eski çağlardan günümüze gelen pek çok eser bu müzede sergilenmektedir.

Yolunuz Paris’e düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında listedeki yerini almaktadır. Ayrıca buraya kadar gelmişken müzenin hemen sınırında bulunan Tuileries Bahçesini ‘de görmenizi kesinlikle öneriyoruz.

3. LAFAYETTE

Cam kubbesi ve ihtişamı ile dünyanın en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri olan Galeries Lafayette alışveriş yapmanın yanı sıra kahvenizi yudumlarken eşsiz bir manzaraya da doyabileceğiniz bir mekan. Binanın ihtişamı ve havası alışveriş amacını ikinci planda bırakarak sizin için güzel bir deneyim olarak gezi planınız içerisinde olmasını tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir.

4. ZAFER TAKI

Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali gibi Zafer Takı da Paris’in simgelerinden biri olarak görülmektedir. 45 metre boyunda 23 metre eninde olan bu yapının inşasına Fransız Komutan Napolyon tarafından karar verilmiştir. Napolyon kazandığı büyük Austerlitz zaferinin ardından bu yapının yapımına karar vermiş ve altından geçildiğinde zaferin ölümsüzleşerek tarihte iz bırakacağına inanmıştır. Paris’in en önemli üç caddesinin birleşim noktasında bulunan bu yapının tamamlanışını yaşanan aksaklıklar nedeniyle göremeyen Napolyon’un külleri cenaze alayı eşliğinde 1940 yılında bu takın altından geçirilmiştir. Charles de Gaulle Meydanı'nın ortasında yer alan yapının inşası 1806 yılında başlamış ve 30 yıl sürmüştür.

5. EYFEL KULESİ

Eyfel Kulesi Fransa’nın başkenti Paris’in en ünlü yapısı olmakla birlikte tüm dünyaca bilinen bir ikondur. 320 metrelik bu demir yapı Seine Nehri’nin kenarında bulunmaktadır. Yılda 7 milyona yakın turist tarafından ziyaret edilen  bu yapı aynı zamanda en çok gelir getiren yapı ünvanını da elinde bulundurmaktadır.

Birinci ve ikinci katlarda bulunan kafe ve restoranların yanı sıra içerisinde Eyfel Kulesi’nin tarihini anlatan bir sergi de bulunmaktadır. Kule içindeki katlara çıkmak istediğinizde merdiven ve asansör seçenekleriniz mevcut. Ancak hangi kata ve nasıl çıkmak istediğinize göre ödemeniz gereken ücret değişiyor.

Eyfel 20.000 den fazla lamba ile akşamları ışıl ışıl bir manzara sunarken özel günlerde yapılan görkemli ışıklandırmalarla da gecenin içerisinde görsel bir şölen sunuyor ziyaretçilerine.

6. VERSAY SARAYI VE BAHÇELERİ

XIII. Louis tarafından ilk olarak bir av evi olarak yaptırılmış Versay Sarayı sonraları XIV. Louis tarafından stilize edilmiş ve muhteşem Fransız ve İngiliz Bahçeleri ile çevrilmiştir. Bu yapının her detayı Kralı yüceltmek üzere tasarlanmıştır. Zamanın peyzaj sanatçısı Andre Le Notre tarafından eklentiler yapılmış ve büyülü durgun su, süslü çeşmeler ve simetrik bahçeler yapılmıştır.

Versay Sarayı ilk zamanlar tuvalet ve banyo yapılmamış, Fransız İhtilali sonrası Kral ve Hanedanı için 9 adet tuvalet odası eklenmiştir. İç dekoru Le Brun tarafından yapılan aynalı salon pek çok esere ev sahipliği yapmış günümüzde ise tarih müzesi olarak hizmet vermektedir. Saray içerisinde aynalar özel bir yer tutmuş ayna kullanılmayan yerler yeşil mermer ile bezenmiştir.

Versay Sarayı muhteşem bahçeleri ve ihtişamlı yapısının yanında hem mimari hem de dünya tarihi açısından önem arz etmektedir. Sarayın mimarisi, Barok mimarinin bitişi ve Klasik mimarinin başlangıcı olarak sayılmıştır. Ayrıca Saray mutlak monarşinin bir sembolü olarak kabul edilmiş ve dünya tarihinde yerini almıştır.

Sarayın doğusunda ziyaret eden turistler için park olarak hizmet veren Place d'Armes bulunmaktadır. Bu alanda 2009 yılında meşakkatli bir restorasyon çalışması ile Onur Mahkemesinin önünden getirilmiş olan XIV. Louis’in atlı heykeli bulunmaktadır.

Paris’e gidildiğinde gerek bahçeleri gerek tarihi gerekse mimarisi ile görülmeye değer bir yer Versay Sarayı..

7. PANTHEON

İlk sembolik anıt Pantheon hem turistlerin hem de yerel halkın gözdesi.. Eyfel Kulesinden önce inşa edilen Pantheon panoramik şehir manzarası sunan ilk bina ve ilk anıt. Jacques Germain Soufflot tarafından tasarlanan ve 1757’de yapımına başlanan bina 19. yüzyıl boyunca politik rejime bağlı olarak kilise ve vatansever bir bina olarak kullanıldı.

Görkemli yapısı ve gotik ve Yunan mimarisini birleştiren, Roma’daki aslına uygun bir şekilde inşa edilmiş yapı biletli olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Yapının alt katında ünlü Fransız zatların mezarları bulunmakta. Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo,Zmile Zola ve Marie Curie’nin de aralarında bulunduğu Fransız tarihinin önemli kişileri burada yatmaktadır. Ayrıca yapının içerisinde 1851 yılında Fransız fizikçi Leon Foucault tarafından eklenen 67 metrelik bir sarkaç bulunmakta ve bu sarkacın Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğünün ilk kanıtı olduğu bilinmektedir.

8. MONTMARTE TEPESİ (RESSAMLAR TEPESİ)

Montmarte Tepesi.. Filmlerden bir kesit yaşamak için mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri..  Burada yapabileceğiniz pek çok şey var. Örneğin Moulin Rouge’de eğlenebilir, restoranlarda güzel yemekler yiyebilir, keyifli bir kahve yudumlayabilir, Montmartre Müzesini gezebilir ve Tertre Meydanında 300 den fazla ressam ve karikatüristin eserleriyle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Burada yapacağınız güzel bir yürüyüş Paris gezinizde aklınıza kazınacak bir deneyim olacaktır. Montmartre bir diğer ismiyle Ressamlar Tepesi Paris’teki en romantik ve büyüleyici yerlerden biri olmakla birlikte kendine ait atmosferi ve sanatçı ruhuyla da büyüleyici bir alan.

Monmartre’nin Ressamlar Tepesi olarak anılmasının nedeni ise bir zamanlar Picasso, Salvador Dali, Vincent Van Gogh, Renoir, Edouard Manet, Henri de Toulouse-Lautrec, Raoul Dufy gibi ünlü ressamlara  ve yanısıra pek çok heykeltıraş, yazar ve  şaire ev sahipliği yapmasıdır. Burada geçireceğiniz her dakika içinizdeki sanatçıyı uyandıracak.

9. ŞANZELİZE CADDESİ

Şanzelizeee, şarkılara konu olmuş bu güzel cadde Paris’e gittiğinizde görmeniz gereken nadide bir cadde. Paris’in en turistik caddelerinden biri olan Şanzelize yaklaşık 2 kilometrelik bir bulvar.

Dünyanın en lüks caddeleri arasında ilk sıralarda bulunan bu caddede adımlarken alışveriş yapabilir, yemek yiyebilecek güzel mekanlar bulabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz. Oldukça geniş kaldırımları olan bu cadde Paris’in hem turistik hem de günlük rutinini bir arada barındıran bir cadde. Üstelik Zafer Takı da bu caddenin bir ucunda bulunuyor.

10. LUXEMBURG BAHÇELERİ

Paris’te gezilecek 10 yer adlı makalemizde yer alan son durak Luxemburg Bahçeleri…

Lüksemburg Bahçesi Paris’te bulunan en büyük ikinci halk parkıdır. İçerisinde Fransa Kralı IV. Henry’nin dul eşi Marie de Medici için 17. Yüzyılın başlarında yapılan Lüksemburg Sarayı’nın da yer aldığı bu park Paris’e geldiğinizde size doğayla iç içe zaman geçirmeniz için önerdiğimiz yerlerden biri.

Bahçenin içerisinde bot kiralayıp gezebileceğiniz sekizgen bir göl bulunuyor. Halkın en uğrak yerlerinden olan bu park sizi şehrin gürültüsünden sıyrılarak keyifli dakikalar geçirmeyi vaat ediyor. Ayrıca Fransız Senatosu’na ev sahipliği yapan tarihi Lüksemburg Sarayını da görebilirsiniz.

Burada güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra ilgi çekici heykelleri inceleme fırsatı bulabilir ardından açık hava kafesinde soluklanabilirsiniz. 25 hektarlık bu devasa alan size hem şehrin içinde doğayı yaşatacak hem de dinlenme fırsatı sunacaktır.


Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Paris gezilecek yerler, Paris'te gezilecek 10 yer, Büyük Avrupa Turu, Baştan başa Avrupa Turu, Gençler Avrupa Turu, Haydi Avrupa'ya, Avrupa Turu 15 gün, Fransa gezilecek yerler, Öğrenciler Avrupa Turu, Avrupa Turu

Makaleyi paylaş