Otobüsle baştan başa avrupa turları,italya gezisi,floransa gezisi,otobüsle italya turu

Floransa - Sanatın Dünyadaki Başkenti

Sanatın dünya başkenti - Floransa

İtalya'nın ilk başkenti. Roma'nın yaklaşık 230 km kuzeybatısında yer alan şehir, villalar ve çiftlikler, üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle kaplı hafifçe yuvarlanan tepelerle çevrilidir. Floransa, MÖ 1. Yüzyılda bir Roma askeri kolonisi olarak kuruldu ve 14.-16. Yüzyılda Floransa ticaret ve finans, öğrenme ve özellikle sanatta üstünlüğü elde etti.

Floransa, ortaçağ Avrupa ticaret ve finansının merkezi ve o dönemin en zengin şehirlerinden biriydi. Atina arasında Ortaçağ'dan.

Floransa’nın çalkantılı siyasi tarihi güçlü iktidar dönemlerini kapsar. Medici ailesi ve çok sayıda dini ve cumhuriyetçi devrimlere şahit olmuştur Floransa.

1865-1871 yılları arasında şehir İtalya Krallığının başkenti olarak hizmet etti (1861'de kuruldu). Floransa’daki Floransa lehçesine sahip olan Standart İtalyanca; Dante Alighieri , Petrarch , Giovanni Boccaccio , Niccolò Machiavelli ve Francesco Guicciardini'nin başyapıtlarının saygınlığı nedeniyle İtalya'nın her yerinde kültür dili oldu.

Şehir her yıl milyonlarca turisti cezbetmektedir ve UNESCO Floransa'nın Tarihi Merkezi'ni 1982 yılında bir Dünya Mirası Alanı ilan etmiştir. Şehir, kültürü, Rönesans sanatı, mimarisi ve anıtlarıyla dikkat çekmektedir.

Kent ayrıca Uffizi Galerisi ve Palazzo Pitti gibi çok sayıda müze ve sanat galerisi içeriyor ve hala sanat, kültür ve siyaset alanlarında etkili. Floransa'nın sanatsal ve mimari mirası nedeniyle Forbes, onu dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak derecelendirdi.

Floransa, İtalyan modasında önemli bir rol oynamaktadır ve Global Language Monitor tarafından dünyanın en büyük 15 moda başkenti listesinde yer almaktadır; kent ayrıca, önemli ulusal ekonomik, turizm ve sanayi merkezidir.

İtalyanlar Firenze derler. Bizler Floransa… Avrupa Sanatının başkenti ya da kaynağı sıfatını tam olarak hak etmiş bir ortaçağ kentidir Floransa. Floransa’yı gezmek, Rönesans’ın doğuşuna da tanıklık etmektir bir bakıma.

Toscana bölgesinin merkezinde yer alan ve Leonardo Da Vinci, Michalengelo, Raffaello , Dante, Galileo gibi yazar, bilim adamı, sanatçılara ilham kaynağı olan bu şehir, adım başı sanat kokan haliyle gezenleri kendine hayran bırakır.

Gece vakti Signoria Meydanı zayıf ışıkların aydınlattığı Davud Heykelini izlerken sokak çalgıcılarından ünlü sanatçılardan ünlü konser salonlarında dinleyemeyeceğiniz müzikleri dinleyerek çok farklı duyguları yaşayacağınızdan emin olun.

Otobüsle Avrupa Turu'na katılanların en çok sevdiği şeylerden biri de Floransa'da sanata doymak oluyor. 

Floransa gezilecek yerler

Floransa Sokaklarından yürürken bir zaman makinesine binmiş olarak kendinizi adeta ortaçağda bulduğunuzu düşünün. Arno Nehri’nin ikiye böldüğü ve 1300’lü yıllarda yapılan Vecchio Köprüsü’nün ise her iki yakayı birbirine bağladığı Floransa mistik havasıyla sizi cezbeder.

Doumo Katedrali ve kırmızı kubbesi adeta zamana meydan okuyarak sanki dün yapılmış gibi yeni ve sağlam yapısıyla ara sokaklardan birinden çıktığınızda sizi tüm heybetiyle selamlar. Uffizi Sanat Galerisi’ni gezmeden Floransa’dan çıkmak olmaz. Rönesans dönemi büyük sanatçılarının eserlerinin orijinalini bu galeri- müzede görüp kendinizi ayrıcalıklı hissedecek, sanata doyacaksınız.

Otobüsle Avrupa Turu kapsamında mümkün olduğunca zaman ayırmaya çalıştığımız Floransa'da gezilecek görülecek çok fazla yer bulunmaktadır. 

1. Vaftizhaneyi ziyaret edin

Vaftizci Yahya vaftizhanesi Floransa'nın en eski binalarından biridir. Bugün gördüğünüz vaftizhane, MS 4. veya 5. yüzyıla dayanan daha eski bir binadan yeniden inşa edilmiştir. Mevcut vaftizhane 1059'da kutsandı. Giriş 15 € (16.75 USD), ancak kubbe, çan kulesi, vaftizhane, katedralin altındaki kript ve Opera del Duomo Müzesi'ne girişi içeriyor. Hafta içi her gün 8:30 - 19:00 arası kısaltılmış saatler ile açıktır.

2. Santa Croce'a girin

Santa Croce, İtalya'daki en büyük Fransisken kilisesidir ve Michelangelo ve Dante mezarlarını barındırır. Giriş ücreti 8 € (9 $ USD) ve her gün 09: 30-5: 30 saatleri arasında pazar günleri kısaltılmış olarak açıktır.

3. Piazzale Michelangelo'yu ziyaret edin

Şehrin harika manzarasını görmek için Piazzale Michelangelo'ya gidin. Bir tepeye çıkmak için iyi bir zaman ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Ancak Duomo'nun tepesine tırmanmak için para ödemeden şehrin çarpıcı manzarasını görmek için harika bir yoldur.

4. Liberya Café la Cité'de Lounge

Burası bir kitapçı, kafe ve kültür merkezidir. Entelektüeller tarafından kurulan bu mekan yerlilerle derinlemesine sohbet etmek ve bazı aktiviteleri yapmak için mükemmel bir yer. Burada bir çok haftalık etkinlik yapılıyor.

5. Palazzo Pitti'yi ziyaret edin

Palazzo Pitti, 1457 yılında Pitti ailesi için inşa edilmiş ve daha sonra 1549'da Medici ailesine satılmıştır. Sanatın büyük patronlarının evi olan bu saray, Medici ailesinin Floransa'nın kültürel gelişimine katkısına güzel bir övgü olarak hizmet vermektedir. 16. ve 17. yüzyıllardan kalma etkileyici bir resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Öne çıkan özellikler Filippo Lippi ve Botticelli'nin birkaç eseri. Her gün (Pazartesi hariç) 18:50 ye kadar açıktır. Giriş € 10-16 EUR (11.15-17.85 USD) 'dır.

6. Bargello Ulusal Müzesi'ni keşfedin

Burada Bandinelli, Donatello, Antonio Rossellino ve diğer Rönesans ustalarının orijinal eserlerini görebilirsiniz. Piazza della Signoria kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Her gün 08: 15-4: 50 saatleri arasında kışın kısaltılmış saatlerle açıktır. Ayrıca bazı Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

7. Derinlemesine bir yürüyüş turuna katılın

Yürüyüş turları Floransa hakkında bilgi edinmek için harika bir yoldur ve şehirde birkaç tane  mükemmel ücretsiz tur vardır. Floransa Ücretsiz Tur veya Floransa Ücretsiz Yürüyüş Turları önerilir. Şehrin sanatı, yemekleri ve tarihine odaklanan yüksek kaliteli bir tur arıyorsanız Take Walks'ı deneyin. Bu turlarda bilgilendirici rehberler bulunuyor ve gerçekten ayrıntılı bilgi sunuyor.

8. Sant'Ambrogio Pazarı'nı ziyaret edin

Sant'Ambrogio, şehrin en eski semtlerinden biridir ve Duomo'ya sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde olmasına rağmen Merkez Pazarı kadar ünlü değildir ve bu yüzden atmosferi çok daha rahat ve yerel.

Buradayken, lampredotto (inek karnından yapılmış), finocchiona (rezene salamı) gibi işlenmiş etler, pecorino koyun peyniri ve (tabii ki) yerel şaraplar gibi bazı geleneksel yiyecekler bulunur.

Trattoria Da Rocco restoranda mükemmel Toskana yemekleri bulacaksınız. Pazar 07: 00-22: 00 arası açıktır.

9. Piazza Santo Spirito'da takılın

Piazza Santo Spirito, Oltrarno'nun sakin bölgesinde yer alan halka açık bir meydandır. Sabahları, sokak pazarları ile yer kalabalık. Güneş battıktan sonra yerliler barlara ve restoranlara akın ediyor. Burada da merkezinde güzel bir kilise var.

10. Stibbert Müzesi'ni ziyaret edin

Bu, Floransa'nın en ilginç ve eşsiz müzelerinden biridir, ancak şehrin eteklerinde biraz sıkıştığı için şehrin diğer müzeleriyle aynı ilgiyi görmez. Bu, villa ve bahçelerini şehre bağışlayan Frederick Stibbert'in özel koleksiyonu. Orta Doğu'dan zırh ve büyük salonda atlarında oturan tamamen yeniden inşa edilmiş bir şövalye ordusu da dahil olmak üzere büyüleyici bazı şeyler var. Ana cazibe: taç giydiği zaman Napolyon'un pelerini. Evet cidden! Giriş 8 € (9 $ USD).

11. Arno Nehri üzerindeki SUP

Arno Nehri'ni görmek için benzersiz bir yol istiyorsanız, Toscana SUP ile kürek çekme seansına çıkın. Ponte Vecchio'nun altından kürek çekecek ve bir bardak Chianti için duracaksınız. Sonuçta İtalya'dasınız. Turlar 50 € 'dan başlar (56 $ USD).

12. Biblioteca delle Oblate'i inceleyin

Bu halk kütüphanesi eski Oblate Manastırı'nda yer almaktadır ve öğrenciler için popüler bir çalışma yeridir. Önemli bir kültür merkezidir. Göz atmayı bitirdiğinizde, Caffetteria delle Oblate'de bir kahve içmek için çatı katındaki terasa gidin. Burada Duomo büyük bir görünümü var.

Haydi Avrupa'ya ile Büyük Avrupa Turunda Floransa

Otobüsle Büyük Avrupa Turu'na katılan gençlerimiz bu Gençlik Otobüsü ile sanata ve orta çağ eserlerine hayran kalırlar. Gezi programına Floransa'yı almayan her tur eksik kalacaktır. Floransa İtalya'nın en gözde kentlerinden biridir.

Floransa dünyada özellikle Rönesans dönemi takipçileri için sanatın başkenti olarak kabul edilir.

Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2021 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için Gezi Blogları ziyaret ediniz.

 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Baştan başa otobüsle Avrupa turu, 2020 otobüsle Avrupa turu, büyük Avrupa turu, baştan başa İtalya turu, otobüsle İtalya turları, floransa turu, Avrupa turu öğrenci, tüm Avrupa turu, orta Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu

Makaleyi paylaş