Şanzelize Bulvarı - Champs-Élysées nasıl ve kim tarafından yaptırıldı

Şanzelize Bulvarı'nın Hikayesi

Champs-Elysees

Fransa'da “La Plus Belle Avenue du Monde” (dünyanın en güzel caddesi) olarak bilinen Champs-Elysées, dünyanın en zarif ve ünlü caddelerinden biri olarak ününe layıktır. Bu yazımızda bu meşhur caddenin bugüne nasıl geldiğinin hikâyesini paylaşacağız.

Şanzelize Bulvarı neresidir?

Şu anki Champs-Elysées (Şanzelize) aslında bulvar haline gelmeden önce tarla – bahçe olarak kullanılıyordu. Zaten Fransızca’da Champs, alan tarla demek. Yunan mitolojisine göre de Yunan tanrılarının ve kahramanlarının ölümden sonra gittiği Elysian tarlaları – alanı - cenneti olarak tercüme edilir.

Champs-Elysees Bulvarı, Paris’te dünyanın en ünlü cadde – bulvarlarından birdir. Bulvarın bir ucu Arc de Triomphe (Zafer Takı) diğer ucu Concorde Meydanıdır. Concorde Meydanında yer alan döner kavşak meydanı Champs-Élysées tarafından iki bölüme ayırmıştır.

Concorde Meydanına doğru olan alt kısım bahçeler; müzeler, tiyatrolar ve birkaç restoran ile çevrilidir. Üst kısım, Arc de Triomphe'ye doğru, geleneksel olarak lüks mağazalar ve oteller, restoranlar ve kaldırım kafeleri, tiyatrolar, bankalar ve ofislerin yeridir. 

Ayrıca bu uzun yolda en şık butikler, gastronomik restoranlar, ikonik barlar, lüks mağaza ve işyerleri, restoranlar, kafeler, tiyatrolar ve müzeler yer alır. Champs-Elysées Bulvarı 70 metre genişliğinde ve 1910 metre uzunluğundadır.

Cadde; her yıl milyonlarca ziyaretçiyi – turisti kendine çeker.

Bununla birlikte, şimdi turist çekiciliği güçlü kalsa da, caddenin ilk zamanlarından bu yana giderek karakteri değişti. Havayolu ofisleri, fast-food restoranları, araba galerileri ve sinemaların yanı sıra Amerikan tarzı alışveriş pasajları giderek daha baskın hale geldi.

Champs-Elysées'nin tarihi:

Dünyanın bugünkü anlamda bilinen ilk bulvarı olan Şanzelize; kendisinden sonra yapılan tüm bulvarlara ilham kaynağı oldu.

Paris yüzyıllardır bir şehir olmasına rağmen şimdiki kadar geniş bir alana yayılmış değildi.

Champs-Elysées'in bulunduğu bölge sebze yetiştirilen bir yerdi. Tüccarlar burada yetişen mallarını Paris pazarlarında satarlardı.  Şehir merkezine yakın olduğu için çabuk bozulan yiyecekleri bozulmadan yerlerine ulaştırmaları mümkündü.

İlk 17. yüzyılda tasarlandığında, Kraliçenin Yolu olarak kullanılmasını içeren, Paris varoşlarının dışında Tuileries Bahçelerine uzanan Seine Nehri'ne paralel ve saraya doğru alternatif bir yoldu.

Tuileries Bahçesi’ni aşina olan Fransız Kraliçesi (Floransalı) Marie de Medici (Henri IV eşi) bu alanın daha verimli kullanılması için bir yenileme başlattı. Ve böylece değişim başladı ağaçlarla çevrili bir cadde oluşturmaya karar verdi.

XIV. Louis, Fransız bahçıvan André Le Nôtre'yi, bilinen şekliyle Avenue des Tuilleries’e doğru (Louvre Müzesi – Sarayı önündeki geniş bahçe ve o bahçeye doğru gelen yol)  genişletmek ve dönüştürmek için görevlendirdi. (1666) Tuileries Bahçelerinin bir parçası olan bu ağaçlardan oluşan koridor yıllar içinde büyüdü ve 18. yüzyılın başlarında (1709) “Avenues des Champs-Elysées” adını aldı.

Aynı süreçte André Le Nôtre geniş, gölgeli caddenin peyzajını yaptı ve şimdi Zafer Takı'nın üzerinde durduğu tepenin zirvesine kadar yolu genişletti.

1710'da, muhtemelen caddenin bataklık kökenleriyle dalga geçmek için Champs-Élysées olarak da adlandırılan alan şimdi Zafer Takı'nın bulunduğu Butte'nin tepesine kadar genişletildi.

18. yüzyıl boyunca cadde genişletilmiş ve süslenmiş Champs-Élyséesİn orta noktasına doğru açılan Montaigne, Matignon ve Martigny gibi yeni caddeler tasarlanmıştır.

1836'da İmparator Napolyon Bonapart tarafından savaştaki zaferlerini kutlamak için görevlendirilen Arc de Triomphe, Champs-Elysées'in batı ucunda tamamlandı.

1860'larda Baron Georges-Eugène Haussmann Paris'in bulvarlarını yeniden çizerken, Champs-Élysées’yi saraylar, oteller ve restoranlardan oluşan prestijli ve pırıltılı bir cadde haline getirmişti.

Öyle ki ağaç sökme makinesini icat eden Haussmann kaldırımların kenarlarına uzaktan getirdiği ağaçları diktirmiş, gece yatan sabah kalkan Parisliler evlerinin önünde bitiveren ağaçları görünce şaşkına dönmüşlerdi.

1800’lü yıllarda yeni yapılan geniş kaldırımlar, 1200 tane gazlı şamdan ile aydınlatma, kamu kurumları, Kafeler, restoranlar, konser salonları ve tiyatrolar ile gelişim İkinci İmparatorluğa kadar devam etti.

 “Dünyanın en güzel caddesi” olarak anılan yol söylendiği gibi, 17. yüzyılda yaratıldığı dönemdeki gibi değil. Louis döneminde kraliyet yolu haline gelen eski bataklık, bugün Paris'in en sembolik caddelerinden biridir.

Bu gelişmelere rağmen cadde sevilmeyen tarafları da vardı. Gündüzleri keyifsiz, geceleri belirsiz, Paris'in eski kanalizasyonu yakından geçiyordu, bu da ıslah edilerek kaybedildi.

Cadde zarafetin sembolü oldu. O zamanlar inşa edilen görkemli konaklar ortadan kalkmış ve yerini binalara bırakmış olsa da bugün Champs-Élysées hala Paris lüksünün merkez üssüdür.

Ayrıca 19. yüzyılda ünlü şirketler mağazalarını Champs-Élysées'ye kurdular. Nerdeyse tüm ünlü markalar burda bir şube açtı. Paris sosyetesinin sosyal yürüyüşler için en sevdiği yer olan Bois de Boulogne Parkına giden yol üzerinde bulunan cadde bir reklam alanına döndü.

Marie de Medici, Paris parkından ağaçlarla çevrili bir geçit oluşturmaya karar verdiğinden beri, cadde sürekli daha göz alıcı bir görünüme sahip oldu.

İlk Dünya Fuarlarından biri 1844 Fransız Sanayi Fuarı ve Paris Exposition Universelle 1855 burada yapıldı. Her yıl Bastille Günü caddede büyük bir askeri geçit töreniyle kutlanır. 1975'ten bu yana Tour de France, Champs-Elysées'de yarışlar düzenleniyor ve kalabalıklar tarafından izleniyor.

Markalar için stratejik bir konuma büründü. Ardından, mekanik çekiş, at çekişinin yerini aldığında, otomobil satıcıları ortaya çıktı: 1902'de Mercedes, 1908'de Peugeot ve Renault… 1909'da 22'den fazla tabela, Avenue des Champs-Élysées'in vitrinlerinde yer aldı.

Bugün bile, büyük otomobil satıcıları Champs-Élysées'de bulunuyor, bunu 20. yüzyılda endüstrinin lükse sahip ve ünlü markaları takip ediyor.

Şanzelize Noel zamanlarında da ışıklandırılarak daha fazla ziyaretçi çekmek ve yılbaşı arifesinde toplumsal buluşma yeri olur. 

Bu turumuzla ilgili daha detaylı bilgi almak ve başvurmak için Büyük Ukrayna Turu

Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2022 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp Turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için ana sayfamızı ziyaret ediniz.

Şanzelize Bulvarı nerde, Champs-Élysées nasıl yapıldı, Paris Şanzelize Bulvarı, otobüsle Avrupa turu,Avrupa turu, Paris gezilecek yerler, Paris'in tarihi, Paris'te görülecek yerler, büyük Avrupa Turu, Avrupa Turu

Makaleyi paylaş