Otobüsle Avrupa Turu Baştan başa ispanya ve barcelona turu

Haydi Barcelona'ya

Barcelona 

İspanya'nın Madrid ile birlikte belki ondan daha popüler ve önemli kenti. Barcelona'yı diğer şehirlerden ayıran en büyük ve belirgin özellik; her zevke ve her insana hitap edecek farklı türde zaman harcanabilecek türden bir şehir olması belki de.

Barcelona aynı zamanda Gaudi'nin şehir demek. Barcelona demek Gaudi demek desek pek de hata etmiş olmayız. Çünkü her tarafta kendisinin bir eseri ya da ondan ilham alınarak yapılmış bir eseri görmek mümkündür. Gaudi’nin ismine her yerde rastlamış olmakla Katalanların aynı zamanda Gaudi’ye de sahip çıktığını da görmüş oluruz.

Barcelona'da ister denize girin, ister sanat eserlerini takip edeceğiniz etkinliklere gidin, ister gece hayatını deneyin, isterseniz İspanyol yemeklerinin peşine düşün, isterseniz doğal güzellikleri yakalayın. İsterseniz dinlenin isterseniz labirent gibi caddelerinde kaybolun. Barcelona'yı keşfetmek isterseniz ama mutlaka yaz mevsimini deneyin. Barcelona'yı gezmek ve keşfetmek için en uygun mevsim yaz başlangıcı ya da yaz sonudur. Çünkü adeta açık hava müzesi niteliğinde bu şehri gezmek istiyorsanız açık hava bol zaman geçirmek zorundasınız ve yaz aylarında sıcak hava buna pek müsaade etmiyor.

Barcelona'da başlıca gezilecek yerler:

La Sagrada Familia

Yapımı halen devam eden, yaklaşık 200 yıldır inşaatı sürmekte olan, La Sagrada Familia modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi'nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında eserine bakarken bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Dünyanın en ilginç kiliselerinden biri olarak kabul edilir.

Park Güell

Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900-1914 tarihleri arasında yaptırılan Park, 1923'ten sonra halka açıldı. Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe biçimli çatıları olan iki yapı bulunur. Renkli ve köşeleri olmayan Park’ın sembollerinden biri de kertenkeledir.

Casa Milà

1906 - 1910 yıllları arasında Antoni Gaudí tarafından tasarlanıp inşa edilen bina Katalonya'nın idarî merkezi Barselona şehrinin Eixample semtinde Passeig de Gràcia caddesinde bulunan yapı Gaudi’nin diğer eserleri gibi ilginç mimamari özelleiklere sahiptir. Pedrera lakabıyla da bilinmektedir.

Casa Batlló

Casa Mila gibi ilginç özellikleri bulunan mimari açıdan merak uyandıran İspanyol mimar Antoni Gaudí'nin baş yapıtlarından biri. Mevcut son hali daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar Gaudi tarafından restore edilmesiyle ile oluştu.

Camp Nou

Yaklaşık 100 bin kişi kapasiteli Avrupa'nın en büyük futbol stadyumu. La Liga'nın en önemli takımlarından FC Barcelona, iç saha maçlarını bu stadyumda yapar. Tüm dünyada Camp Nou olarak anılan stadyumun resmi ismi Estadi del Futbol Club Barcelona'dur.  Stadyum seyirci kapasitesinin artırılması için yaklaşık 2 metre derinleştirilmiştir. İçinde bir de Barcelona futbol takımına ait bir de müze bulunur.

Museu Picasso

Modern sanat öncülerinden Pablo Picasso'nun eserlerinin sergilendiği; sanat müzesidir. Barselona'nın La Ribera bölgesinde yer alan müzede 4251 yapıt sergilenmektedir.

Katalan Müzik Sarayı

1997 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilen bu konser salonu Katalan Rönesans Hareketi’nde önemli bir yeri olan “Orfeo Catala Korosu” için 1905-1908 yılları arasında mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından yapıldı.

Katulunya Meydanı

Barselona’nın en işlek meydanı. Eski şehir ile Eixample bölgesi arasında bulunan  Plaça de yerli ve yabancı turistlerin akınına uprar. Yazları gece ve gündüz kalabalıktır. Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi bir çok önemli caddenin birleşme noktasındad yer alır. Meydan çeşme ve heykelleri ile de ünlüdür.

Makaleyi paylaş