Halkidiki sahilleri - Haydi Avrupa'ya

Haydi Avrupa'ya ile Halkidiki

Halkidiki, Yunanistan

Halkidiki, Yunanistan sınırları içinde yer alan Ege Denizi'nin en güzel bölgelerinden biridir. Haydi Avrupa'ya ile Otobüsle Avrupa Turunda Halkidiki gezilecek görülecek denize girilecek yerler arasında. yaklaşık 3 saatimizi geçireceğimiz ve extra tur olmayıp doğrudan tur programı içinde yer alan Halkidiki'yi biraz tanıyalım. 

Cennetin bahçesinde dolaşmak artık imkansız değil. Güneşin altındaki deniz kıyısı boyunca, girintili kıyı şeridi, denizin mavi sularının yanı sıra, hoş kokular ve yemyeşil bir bitki örtüsünün bulunduğu gizli bir bahçe gibi Halkidiki.

Bir sanatçı, sayısız doğa tonunu, kumlu ya da kayalık sahil boyunca denizin muhteşem derinliklerini ve denizin kayalara yaptığı desenleri ve hatta rüzgarın ağaçların içinde hareketini sağlayan tuval üzerine uygun renkleri bulmaya çalışsa ancak böyle bir güzel tabloyu ortaya çıkarabilirdi.

Halkidiki'ye Nasıl ulaşılır?

Büyüleyici Halkidiki yarımadası, Selanik'in güneyinde bulunur ve üç küçük yarımadadan oluşur; Kassandra , Sithonia ve Athos... Halkidiki'nin başkenti Poligiros'a karayoluyla ulaşılabilir. En yakın havaalanı Selanik Uluslararası Havalimanı. Ancak biz Otobüsle Avrupa Turumuz kapsamında Halkidiki’ye de ulaşıyoruz.

Halkidiki Gezilecek yerler

Halkidiki; en talepkar ziyaretçileri bile tatmin edecek çeşitlilik ve çeşitliliğe sahip. Geleneksel yemeklerin sunulduğu lezzet dolu alanlara sahip Halkidki; Yunan mimarisini barındıran görkemli köyleri ile, pastoral koylar ve küçük adaları ile; ve çarpıcı arkeolojik alanları ile göz doldurur. Ayrıca heyecan verici bir gece hayatı, sonsuza dek uzanan turkuaz sular ve plajlar var. Bunlar bu takım yarımadasları oluşturan şeylerden sadece birkaçı.

Burada arkeologlar, Olynthos, Stagira, Petralona mağarası, Potidaia ve Toroni'deki taş medeniyetleri incelerken adeta kendilerini kaybederler. Romantik ziyaretçiler amaçsızca kumlu plajların ve geleneksel sokakların geniş alanlarını dolaşırken, Halkidiki'nin plajlarında her türlü su sporunun yanı sıra Mt Holomondas'da bisiklet veya doğa yürüyüşlerinin tadını çıkarılabilir.

Halkidiki'de 8 Egzotik kumsal

Halkidiki'de, istedikleri her türlü kumsal bulabilirsiniz ... Kumlu, çakıllı, sığ veya derin su ya da kalabalık veya ıssız. Bu kez, güzelliği egzotik manzara görüntülerine benzeyen ve gerçekten görülmeye değer sekiz plaj seçtik.

Spathies

Sithonia yarımadasında Nikiti'ye 7,5 km ve ünlü Kalogria Plajı'ndan sonra spathies plajı yer almaktadır. Sakin, sığ, soğuk su özellikli çok küçük bir koy. Parçanın tamamını kaplayan ve gün boyu gölge sağlayan çamlar bulunur. Organize şezlongların bulunmayışı egzotik güzelliğini daha da arttırır

Koviou Plajı

Koviou plajı Sithonia'da, kayalık sahil şeridinde, Nikiti'nin 6 km güneyinde, St. John plajı ve Kalogria arasında kalan küçük bir koy. Plaj, seyrek oyuklar ve genç ağaçların bulunduğu kayalık tepelerle çevrilidir. Su pürüzsüz bir şekilde derinleşir, fantastik yeşilimsi bir renge sahiptir, belki de Halkidiki'nin en yoğun sularıdır ve plaj ince beyaz kumlara sahiptir. Koviou plajına ulaşmak için ana yolun yanındaki platoda, ilgili tabelasını bulunan yere arabanızı park edeceksiniz. Sonra küçük bir yol sizi sahile götürür. Siz oradayken, gün batımını beklemeye değer!

Karydi - Vourvourou

Karydi plajı Sithonia'nın tepesinde küçük bir değerli elmas. Sithonia'nın doğusunda, beyaz kum, turkuaz su, beyaz kayalar ve çam ağaçları ile Nikiti'ye 17 km uzaklıktaki egzotik bir plaj. Plaj iki küçük pelerin arasında yer almaktadır ve kuzeydoğu yönüne sahiptir. Böylece yaz aylarında sık görülen güney rüzgarlarıyla korunan deniz rüzgarlı havalarda bile genellikle sakinleşir. Su sığ ve ılıktır.

Goa Plajı - Sarti

Sithonia'daki tenha kumlara sahip plaj, Athos'u bir kayayla çevrileyen muhteşem manzaraya sahiptir. Sarti'nin yaklaşık 2 km güneyinde bulunur ve ismini yerde çalışan Goa Beach Bar'dan almıştır. Bar nedeniyle çok fazla gürültü ve insan kalabalığı bulunur. Bir bölümü Goa barı şemsiyeleri ve şezlongları ile kaplıdır ve sahilin geri kalan kısmı ücretsizdir. Erişim, Sarti'nin güneyindeki ana yol üzerindeki levhayı takip ederek toprak yolla sağlanmaktadır.

Kavourotrypes

Bu plaj Sithonia yarımadasında, doğu tarafında yer almaktadır. Burada güzel bir çam ormanının arkasına gizlenmiş küçük koylar bulunur. Bu koylar; berrak turkuaz renkli suları olan, havuzları hatırlatan küçük beyaz yıkanmış kumsalları, beyaz kayaları ve denize ulaşan çam ağaçları ile cennetten köşeler gibidir.

Egzotik güzelliğin bu manzarası ve heybetli Athos Dağı manzarası, küçük bir masalımsıdır. Kavourotripes eskiden sadece bölge halkı tarafından bilinirdi. Bölgeyi sık sık ziyaret edenler tarafından da çok tanınmıyordu. Günümüzde hiçbir yere yol levhası yerleştirilmemiş olmasına rağmen, "sır" artık birçok kişi tarafından paylaşılmaktadır.

Glarokavos

Cassandra'nın en güzellerinden biri olan muazzam bir plaj. Yarımadanın doğu tarafında, Pefkohori köyü yakınında bulunur. Doğal bir liman, birkaç "şanslı" gölge veren çam ağaçları, kristal suları ve çakıl taşlı plajı ile çarpıcı.

Afytos

Halkidiki'nin en güzel köylerinden biri olan Afitos'ta sahile giden yolun iki kolu vardır: solda limana teknelerle gidilir. . Orada deniz kenarında birkaç taverna ve şezlong ve şemsiyeler bulunan bir kahve barı bulacaksınız. Plaj küçük ve yaz aylarında oldukça kalabalık. Yolun sağındaki diğer plaj ise bar ve restoranlarıyla “Liossi”. Yerleşimin altında Moudounou, Afytis, Daphne, Valopetres gibi diğer güzel plajlar bulunur, çoğunlukla beyaz kum ve kristal sular ile kaplanmıştır.

Drenia

Ammouliani adasının doğusunda küçük adalar kümesidir. Adını en büyük ada olan Drenia'dan almıştır. Geçmişte sadece Ammouliani sakinleri oraya giderdi. Bugün, Drenia'da şemsiyeler ve şezlonglar, bir bar ve restoran bulunur. Ouranoupolis'ten tekneyle ulaşabilir veya kendinize bir tekne kiralayabilir ve tüm adaları keşfedebilirsiniz. Sualtını sevenler bir maske ve palet alarak muhteşem sualtı manzarasını keşfedebilir.


Anahtar kelimeler:

Halkidiiki gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa turu, Halkidiki plajları, Halkidiki nasıl gidilir, Halkidiki turu, Otobüsle Avrupa, Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa turu yorum, Öğrenciler için Avrupa Turu, baştan başa Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu 2020


Makaleyi paylaş