Milano gezilecek yerler, Milano hakkında, Avrupa Turu, Milano Turu, Avrupa Turu, Güney Avrupa Turu

Milano'da gezilecek yerler

Milano'da gezilecek 5 güzel yer

Mini Avrupa Turu ve Güney Avrupa Turu içinde gezeceğimiz şehirlerden bir olan Milano’yu yakından tanıyalım.

İtalya’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Milano hakkında genel bilgiler ve Milano’da gezilecek başlıca yerler için yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Milano bir turist için İtalya gezi planında düşünülen ilk şehir olmayabilir. Ancak; bütünüyle değerlendirildiğinde hem tarihi, hem ticari, hem kültürel hem de eğlence yönüyle büyüleyici bir geçmişe ve zengin bir kültürel altyapıya sahip bir kent olarak tam bir cazibe merkezidir.

Paris’ten önceki dünyanın moda başkenti olan Milano pek çok ünlü isim için de önemli bir merkezdi. Leonardo da Vinci ustalık eserlerini burda yaptı. Michalengelo burda yaşadı. Aziz Augustine'in şimdiki Piazza del Duomo'da bulunan bir bazilikada vaftiz edildi. Tasarımcı Giorgio Armani besteci Verdi, büyük tenor Enrico Caruso ve burada yaşadı ve çalıştı.

Napolyon, Duomo'nun içinde taç giydi (aslında kendisi taç giydi); Mussolini burada Faşist partiyi kurdu. Tüm moda dünyasının kalbi, sezonun modası için yılda iki kez Milano’da atar.

Katedralin önündeki büyük Piazza del Duomo Milano’nun merkezidir.

Duomo'nun yakınında yapılacak çok şey bulursunuz. Bu meydanda Orta Çağ'a geri adım atmış gibi hissedersiniz.

Duomo'ya bakan zarif kubbeli Galleria Vittorio Emanuele II'ye girmek için birkaç yüzyıl ileri geçin. Dünyanın en ünlü opera binasının önüne çıkmak için galerinin içinden geçin. Hepsi beş dakikalık yürüme mesafesinde. Şimdi Milano’nun en gözde yerlerine göz atalım:

1. Duomo (Milan Katedrali)

Milanoluların sadece "Duomo" dediği devasa Santa Maria Nascente Katedrali, dünyanın en büyük (40.000 kişi kapasiteli) ve en görkemli kiliseleri arasındadır.

Gösterişli Gotik tarzın (Alevli Gotik) son örneğidir. 14. yüzyılda başladı, ancak cephesi 1800'lerin başlarında Napolyon Bonapatre ile tamamlanmadı.

Çatının tepesinde özenle oyulmuş 135 taş doruk bulunur ve dış cephesi 2.245 mermer heykelle süslenmiştir.

Parlak ve zengin desenli dış cepheyle çarpıcı bir kontrast oluşturan loş iç mekan, 52 devasa sütunuyla güçlü bir izlenim bırakıyor.

Vitraylar naosundaki (çoğunlukla 15. ve 16. yüzyıllarda) dünyanın en büyük vitrayı bulunur.

Duomo önünde, merkezi girişlere yakın, yapının temelleri içinde Basilica di Santa Tecla (dördüncü, beşinci ve yedinci yüzyıl) ve dördüncü yüzyılda yapılmış bir vaftizhane (Battistero di San Giovanni alle Fonti) Milano Metro sisteminin inşası sırasında keşfedildi. Yapı erken Hristiyanlık dönemi Roma’nın son döneminde yapılmış önemli bir tarihi eser.

2. Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği

Milano’da Corso Magenta bölgesindeki Santa Maria delle Grazie'nin (Gotik tarzında yapılmış tuğla kilise) yapımı 1465'te başladı.  En iyi Erken Rönesans tarzında yapılmış eserlerden biridir. Devasa kubbesi İtalya'nın en etkili Rönesans mimarlarından biri olan Bramante tarafından tasarlandı.

Kilise - ve Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği'nin bulunduğu yemekhane - İkinci Dünya Savaşı'nda ağır hasar gördü ve onarım çalışmaları sırasında kubbedeki eski graffito resimleri gün ışığına çıkarıldı. Kuzey koridorun sonunda, Madonna'nın bir sunağı ile Madonna delle Grazie'nin Barok şapeli bulunur.

Ancak çoğu turistin Santa Maria delle Grazie'yi ziyaret etmesinin nedeni, eski Dominik manastırının yemekhane duvarına boyanmış da Vinci'nin en ünlü eserini görmek.

Cenacolo Vinciano (son akşam yemeği) buradadır ve 1495 ve 1497 arasındaki tempera tekniği ile duvara çizildi.

Da Vinci, İsa'nın havarileriyle son yemeğinin önceki alışılmış anlatımı yerine; oldukça yeni olan ve sanatın gelişiminde önemli bir yeni aşamaya işaret eden sahnenin dramatik bir tasvirini sundu.

Eser; odanın bir kısmının tahrip olması nedeniyle ve zamanla yok olmaya yüz tuttu. Ancak defalarca restorasyondan geçti ve orijinalliği korunmaya çalışıldı.

3. Galleria Vittorio Emanuele II: Lüks Mağazalar ve Zarif Kafeler

Bir tarafında Duomo ve Meydanı bir tarafında ise Scala Meydanı vardır. Büyük Galleria Vittorio Emanuele II, Giuseppe Mengoni tarafından tasarlandı ve 1865 ile 1877 yılları arasında inşa edildi. O zamanlar, yükselen kubbesiyle Avrupa'nın en büyük alışveriş pasajıydı. Mozaik tabanından 48 metre yükseklikte.

İtalya'da modern mimarinin başlangıcını işaret eden bugün, 19. yüzyıl endüstriyel demir ve cam konstrüksiyonunun muhteşem bir örneği olarak duran yapı; alışveriş tutukunları için de önemli merkez.

Hala yerel halkın zarif kafelerinde öğle veya kahve için buluştuğu ve lüks mağazalarına göz attığı güzel, canlı bir yer.

Yerel yaşamın o kadar çok bir parçası ki, Milano sakinleri buna "il salotto" (salon) diyor.

4. Castello Sforzesco

Sırasıyla 1277'den 1447'ye ve 1450'den 1535'e kadar Milano'yu yöneten Visconti ve Sforza aileleri için yapılan Castello Sforzesco (Sforza Şatosu) 1368'de inşa edildi ve 1450'de yeniden inşa edildi. 70 metrelik Torre de Filarete, orijinal kapının 1905'teki bir reprodüksiyonudur.

Castello, birinde heykel bulunan bir dizi müze olan Musei del Castello Sforzesco'ya ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon, 1953 yılında Roma'daki Palazzo Rondanini'den buraya getirilen Michelangelo'nun son şaheseri Pietà Rondanini'yi içeriyor .

Diğer müzelerde dekoratif sanat koleksiyonu, tarih öncesi ve Mısır antikaları, müzik tarihi koleksiyonu ve silah ve ortaçağ zırhından oluşan bir cephanelik bulunur.

Resim galerisi Bellini, Tintoretto, Correggio, Foppa, Bergognone, Mantegna, Lotto, ve Antonello da Messina'nın resimlerini içerir. Castello'nun iki arka avlusu arasında, başlangıçta Milano düklerinin bahçesi ve daha sonra bir askeri eğitim alanı olan parka bir geçit açılıyor.

5. Pinacoteca di Brera

1651 ve 1773 yılları arasında inşa edilen Rönesans Palazzo di Brera, aslen bir Cizvit kolejiydi, ancak 1776'dan beri Accademia di Belle Arti (Güzel Sanatlar Akademisi) olmuştur. Bir kütüphane ve gözlemevi ile birlikte, İtalya'nın en iyi sanat müzelerinden biri olan Pinacoteca di Brera'yı içerir.

Sanatın çoğu, kiliselerin kapanması veya yıkılmasıyla elde edildi ve müze, özellikle kuzey İtalyan ustaların resimlerinde güçlü. Avluya girdiğinizde, heykeltıraş Canova'nın 1809 tarihli I. Napolyon anıtını göreceksiniz.

15. yüzyıl resimleri arasında dikkat çekenler Mantegna'nın ( Madonna in a Ring of Angels' Heads and Lamentation ) eserleridir . Venedikli ustalar Giovanni Bellini ( Ağlama ve iki Madonna), Paolo Veronese, Titian ( Kont Antonio Porcia ve St. Jerome ) ve Tintoretto ( St. Mark's Body and Descent from the Cross ) ve portreler Lorenzo Lotto tarafından temsil ediliyor. Ve Giovanni Battista Moroni.

Leonardo da Vinci'nin müritleri olan Lombard ustaları ve Ferrarese okulunun sanatçıları iyi temsil edilmektedir. Parma'nın Correggio'su bir Doğuş ve Kralların Hayranlığı ile temsil edilir. Umbrian okulunun sanatçıları arasında Piero della Francesca (Azizler ve Duke Federico da Montefeltro ile Madonna ) ve Bramante (Sekiz fresk Sütunlu İsa) bulunmaktadır.

Galerideki en ünlü resim, ilk döneminin en güzel eseri olan Raphael'in Bakirenin Evliliği (Lo Sposalizio)'dur. Yabancı ustalar arasında öne çıkanlar arasında Rembrandt  Sanatçının Kız Kardeşi de dahil olmak üzere kadın portreleri ), Van Dyck ( Solms Prensesi Amalia ), Rubens (Son Akşam Yemeği ) ve El Greco ( St. Francis ) sayılabilir .

Hepsi eski ustalar değil - burada ayrıca Picasso, Braque ve Modigliani'nin eserlerini de bulacaksınız. Çoğu ziyaretçi Brera'nın küçük sırrını özlüyor: Orto Botanico di Brera , iç avlularından birinde büyüleyici bir bahçe, egzotik ağaçlar, havuzlar ve 19. yüzyıldan kalma bir seraya sahip çiçek tarhları ile gizli bir vaha.

Milano hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için: Haydi Avrupa'ya Milano

Kamp Turlarımız hakkında bilgiye sahip olmak için: Kamp Turları

Otobüsle Avrupa Turu için yorumlar ve bloglar sayfamız için: blog.haydiavrupaya.comMilano gezilecek yerler, Milano hakkında, Milano'da görülecek yerler, Milano tarihi, otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Mini Avrupa Turu, Güney Avrupa Turu, Avrupa Turu, Avrupa Turu tavsiye, İtalya gezilecek şehirler

Makaleyi paylaş