Otobüsle Avrupa Turu

Prag'ın En Meşhur Noktaları

Prag’ın En Meşhur Noktaları

Otobüsle Avrupa Turu rotamızın içinde yer lan Prag katılımcılarımız tarafından en çok ilgi gören ve merak edilen şehirlerin başında geliyor. Prag'ın en meşhur tarihi ve önemli yerlerini bir araya getirdik.

Avrupa'nın coğrafi kalbi olan Prag’ın kentsel zenginlikleri, çeşitli imparatorlar, sanatçılar ve dinsel topluluklar tarafından biçimlendirilmiş ve korunmuştur. Bunların arasında, geniş Gotik kale ve katedral kompleksi, orta çağ Yahudi Mezarlığı ve 19. yüzyılın ‘yeni’ şehri dikkate değer. Prag, Komünizm döneminde turist haritalarında yer almıyordu, ne ki 1989 yılından bu yana akın akın gelen ziyaretçilerin işgali altında…

1.            Prag Kalesi

Premysl Hanedanı’nın kalesi, bugün Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanının ofislerini ağırlar. Kaledeki etkileyici sarayları, kiliseleri ve bahçeleri gezmek için buraya en az bir gün ayırmak gerekir.

2.            Aziz Vitus Katedrali

Kale kompleksindeki en görkemli yapılardan biri olan katedral,600 yılı aşkın bir sürede inşa edilmiştir. Katedralin hemen bitişiğindeki zarif şapeller görülmeye değer. Kriptada ise Kutsal Roma İmparatorlarının mezarları yer alır.

3.            Eski Şehir Meydanı

Kentin ana Meydanı, Ortaçağ’dan bu yana pazaryeri olarak kullanılmış, ama bir yandan da kanlı sahnelerin yaşandığı, sayısız siyasi iktidarın yükselişine ve düşüşüne tanıklık etmiştir. Tyn önündeki Meryem Anamız kilisesi’nin kuleleri arasından mehtabı seyretme ayrıcalığını kaçırmayın.

4.            Karel Köprüsü

Vltava Nehri’ni aşan köprü, kentin ünlü simalarının heykelleriyle bezenmiştir. Burası hem turistlerin ilgisini çeker, hem de ıvır zıvır satıcılarının; bu nedenle her zaman kalabalıktır, yine de heykelleri görmeye vakit ayırın.

5.            Loreta

17. yüzyıldan beri inananların akınına uğrayan Barok mabet, Bakire Meryem’e adanmıştır. Hazinelikte korunan paha biçilmez eşyalar görülmeye değer.

6.            Eski Yahudi Mezarlığı

Küçük bir mezarlığı doldurmuş, eğri büğrü mezar taşları mekanın kalabalık sakinleri hakkında bir fikir verir. Kentin Yahudi toplumu bir zamanlar yakınlardaki gettoda varlığını sürdürmüştür.

7.            Ulusal Galeri

Avrupa’nın ilk işlevselci binalarından biridir. Ticaret Fuarı Sarayı bugün, 14 Picasso ile birlikte Ulusal Galeri’nin modern ve çağdaş sanat koleksiyonunu barındırıyor.

8.            Bohemyalı Azize Agnes Manastırı

Kentin en eski Gotik binası, artık Ulusal Galeri’nin Ortaçağ sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Manastır, aynı zamanda, inançları uğruna yaşamını yitiren manastırın kurucusu Piremysl prensesine de adanmıştır.

9.            Vaclav Meydanı

Kurulduğu günlerde basit bir at pazarı olarak hizmet veriyorken, bugün modern bir iş merkezi haline gelmiştir. Meydanda yer alan anıtlar, ziyaretçilere ulusun çalkantılı tarihini de anımsatır.

10.          Petrin Tepesi

Mala Strana’nın tepesinde yükselen, yemyeşil, ağaçlık Petrin Tepesi, ziyaretçilerine kentin en güzel manzaralarını sunan sevimli patikalarla bezenmiştir. Tepede bulunan eski Ukrayna kilisesi romantik havasıyla öne çıkar.

Makaleyi paylaş