Otobüsle baştan başa Avrupa turları, büyük Avrupa turları ve Avrupa'nın romantik şehirleri

Avrupa'nın Romantik Şehirleri

Avrupa'nın romantik şehirleri

Baştan başa Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz 20 ye yakın ülke ve 30'a yakın şejhir var. Gezeceğimiz ülkelerin hemen hepsinin romantik şehirlerini ziyaret edeceğiz. 

Şehirlerin  hepsi güzel fakat bazı şehirler var ki âşıkların gitmek ve gezmek için can attıkları, sembolik yapıların önünde poz vermek istediği, romantik filmlerde geçen sahnelere tanık olmak istediği şehirler.

Haydi Avrupa'ya ile Otobüsle Avrupa Turu yaparken, şehirleri tek tek gezerken işte bu romantik şehirlerden bazılarını ve belli başlı mekanlarını gezme fırsatımız olacak. Yazarlara ve şairlere ilham kaynağı olan Prag, Venedik, Amsterdam, Roma, Brugge ve Paris… Başlıca romantik şehirler. 

Paris'te Son Tango filmini anımsayanlar olabilir, Venedik'te Ölüm romanını da, Endülüste Raks şiirini lise edebiyat derslerinden biliriz. Her biri sanat tarihine yazılmış ve şehirlerle birlikte anılan eserler.  Bir TRT belgeseli olan Kentler ve Gölgeler de böylesine edebiyat ve sanatla bütünleşen şehirleri gözler önüne serer. Biz de gezeceğimiz romantik şehirleri belli başlı mekanları ile inceleyeceğiz.

Prag: 

Yazar Franz Kafka'nın memleketi. Ayrıca Çek Cumhuriyeti'nin Başkenti. Kültür ve Sanat şehri. Oldukça eski binaları, köprüleri içinden geçen nehir ile adeta insanları büyüleyen bir kent. Prag'ın ışıl ışıl akşamları ayrı bir güzeldir, gündüzleri ayrı. Dilerseniz nehrin öteki tarafından izleyin Prag'ı dilerseniz yükseğe çıkın. Romantik anlarınız için Prag unutulmaz şehir olacaktır.

Paris

Paris tarihte sayısız film ve kitaplara konu olmuş, dünyanın en çok turist çeken ve bir devrin başlangıcına ve çok sayıda tarihi olaya tanık olmuş bir şehir. Eyfel Kulesi, Şanzelize Bulvarı, Seinne Nehri büyük aşklara, trajedilere, sanat konularına ev sahipliği yapmıştır. Tüm aşıkların beraber fotoğraf çektirmek istediği Eyfel kulesi yaklaşık 150 yıldır Fransa'nın ve Paris'in sembolü olmuştur. Avrupa'nın en romantik şehirleri dendiğinde ilk akla gelen şehir Paris olmuştur. 

Venedik

Venedik küçük bir köyden, dünya ticaretinin bir zamanlar yarısından fazlasını elinde tutan bir şehir devleti haline gelişinin öyküsüdür. Sadece ticareti elinde bulunduran bir şehir değil, alt yapısı ve şehir planı ile dünyanın en ilginç şehri ve büyük sanatçıları kanatları altına alan romantizmin kalesi hükmünde bir şehir Venedik. 

Gondol turu yaparken, Venedik'in dar ve gül kurusu renkli sokaklarını gezerken şiirsel bir havanın içinde bulursunuz kendinizi. sinemaya da uyarlanan Venedik'te ölüm romanı Venedik'te bir aşk hikayesini anlatırken Venedik'i de bir tablo gibi çizer bizlere. Zemini su kaplı, tekne ile içine girebileceğiniz kitapçıları, cafeleri müzeleri, Bizans Eseri İstanbul Hipodrum'undan çalınıp getirilen bronz at heykelleri, meydanları ile Venedik'i gezmenin bir ayrıcalık olduğunu hissedersiniz.


Roma:

Adeta Roma Dönemi ve diğer dönemler ile birlikte Rönesans dönemine ait eserlerle bir açık hava müzesini andırır. Aşıklar Çeşmesi daha bugün yapılmış gibi durur. Platino Tepesi Eski Roma saraylarını barındırır. Collessium Gladyatör filmini hatırlatır.

Daha bir çok meydan ve mimari eserler Roma'yı ilginç kılan özelliklerdir. Roma'da en çok dikkatinizi çekecek olan şey yüzlerce yıllık eserlerin hala nasıl da ilk günkü gibi tertemiz ve sapa sağlam durduğudur. 

17. yy ressam ve heykel traşı Bernini'nin eserlerini açık hava müzesinde görecek ve bu romantik sanatçının eserlerine hayran kalacaksınız.

Barcelona:

Gaudi'nin şehri de diyebileceğimiz Barcelona gece hayatı ile ve Barceloneta sahili ile ün yapmış, şehir planı ile de görenleri şaşırtan bir şehir. Diğer şehirlere göre çok fazla artıları olmayan ama sanata ve eğlenceye olan yakın ilişkisi Barcelonayı romantik şehirlerden biri haline getiriyor. Barcelona filmini anımsayacak olanlar Barcelona'da özgürlüğü ve hayatın renklerini Barcelona'da nasıl yaşandığına şahit olacaklar. 

Brugge:

Kuzey'in Venedik' de derler. Venedik misali kanallar arasında yer alan tarihi tuğlalı binaları ve sanat galeri ile nostaljik ve romantik bir şehir. Brugge'de gezilecek yerler alarak Markt Meydanını baz alabilirsiniz. Ünlü Belçika çikolatası ve diğer alışverişe uygun alabileceğiniz hediyelikler için de yine bu meydanda zaman geçirebilirsiniz. Brugge kanallarında gondol turu yaparken eski binaları hayranlıkla izleyebilir eğer mevsimine denk gelirseniz kanalları 

Tüm bu şehirler ve daha fazlası 202" Tüm Avrupa turu kapsamında Haydi Avrupa'ya Otobüsle Avrupa Turu'nda

Dubai turu için detaylı bilgiye sahip olmak için 2021 Dubai Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için Gezi Blogları ziyaret ediniz.


Anahtar kelimeler: 

Otobüsle Avrupa Turu, Baştan başa otobüsle Avrupa turu, 2021 otobüsle Avrupa turu, büyük Avrupa turu, Avrupa'nın romantik şehirleri, tüm Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu 15 günlük, Büyük Avrupa Turu,Avrupa turu,Mini Avrupa Turu

Makaleyi paylaş