Ukrayna Turu Moldova Kiev Lviv Odessa Kişinev Turu

2022 Yılbaşında Ukrayna - Kiev Turu tatili

2022 YILBAŞINDA UKRAYNA - KİEV TURU


Yılbaşında Ukrayna - Kiev Turu. 2022 Yılbaşında Ukrayna - Kiev tatili için sınırlı kontenjanlar. Hem yılbaşına Kiev'de girin, hem de Kiev'i doyasıya rehber eşliğinde gezin. Hem en uygun fiyata hem en eğlenceli!

Detaylı bilgiler için: 2022 Yılbaşı Ukrayna - Kiev Turu

Kiev’de gezilecek yerler

Eski şehir merkezi:

Şehir sınırları, Dinyeper'in her iki kıyısında 300 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bir dizi idari bölümlere ayrılmıştır. Kiev eski şehir merkezi antik alandır.

2. Dünya Savaşı sonrası şehirde yenileşme – modernleşme inşaat çalışmaları büyük ölçüde olmasına rağmen, bu merkezi alan eski sokak tarzını korumuş ve hayatta kalan tarihi ve mimari anıtların çoğu bugüne kadar gelmiştir.

Şimdi bir müze olarak kullanılan bu kalan eserlerden ilki Sophia. 1000’li yıllarda inşa edilmiş, 18. Yüzyılda barok tarzı yenileme geçirmiş ama erken Rus-Bizans dini mimarisinin güzel örneği olarak varlığını korumaya devam ediyor.

Bu yapının iç mekânı freskler ve mozaiklerle muhteşem bir şekilde süslenmiş, Yaroslav I’in mezarı bulunan yer; prens tarafından inşa edildiği düşünülüyor.

Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanan Barok Andrew Kilisesi 18. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş; nehre dik yükselen tepenin yamacında yüksek yerde dikkatleri üzerine çekmektedir.

Merkezi bölgedeki diğer tarihi kalıntılar arasında Büyük Prens Volodymyr (Vladimir I) tarafından 989 -996'da inşa edilen Desiatynna Kilisesi veya Tithes Kilisesi'nin kalıntıları, 18. Yüzyılda inşa edilen Zaborovsky Kapısı son ve önemli olarak 11. yüzyılda Yaroslav döneminde inşa edilen Altın Kapı kalıntıları görülmeye değer eski tarihi eserlerdir.

Modern şehir merkezi ve Khreshchatyk Bulvarı

Eski Kent yerleşim yeri içinde ve hemen yanı başında, kentin güzel müzeleri, tiyatroları ve kamu binalarının yanı sıra ana dükkânlar bulunmaktadır.

Şehir merkezinde ise küçük bir vadiye paralel uzanan Khreshchatyk Bulvarı bulunmaktadır. Bulvar hem yeni hem de neoklasik tarzda inşa edilmiş kimi uzun kimi kısa binalarla çevrilidir.

Binalar hem ev hem de ofis olarak kullanılmaktadır. Evler arka taraftan görülecek şekilde teraslı bahçelerle süslenmiştir. Hem bahçelerin yeşillikleri, hem caddeyi çevreleyen ağaçlar, hem de çekici ve renkli bir görünüm vermek için tuğla, kırmızı ve gri granitlerin ve dekoratif seramik karoların farklı renkleri ile hepsi Khreshchatyk’i bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Belki de Khreshchatyk boyunca en dikkat çekici yer; Maidan Nezalezhnosti'dir (“Bağımsızlık Meydanı”). Merkezin de merkezi olarak Maidan (Euromaidan olarak da bilinir) çeşitli gösterilere ve eylemlere sahne olmuştur. Bu eylemlerden biri de Viktor Yanukoviç’in Şubat 2014'te tahttan indirildiği süreçte gerçekleşmiştir.

Bulvarda önemli binalar arasında seçilen milletvekillerinin toplantılarını yaptığı şehir konseyi var.

Taras Shevchenko Bulvarı

Taras Shevchenko Bulvarı ise Khreshchatyk Bulvarını dik açıyla kesen kavak ağaçları ile kaplı göz alıcı kırmızı yıkanmış duvarları ve üzerinde üniversitenin bulunduğu diğer önemli caddesi.

Orada da Aziz Volodymyr katedrali (hala kilise olarak kullanılmaktadır), 1862-96 yılında Bizans tarzında inşa edilmiş ve Viktor Vasnetsov, Mikhail Vrubel ve diğer sanatçılar tarafından yapılmış etkileyici resimler içermektedir.

Caddede Kazak lideri Bohdan Khmelnytsky ve Ukraynalı şair Taras Shevchenko'yu anan heykeller Kiev'in merkezindeki birçok heykel arasında dikkat çeken heykellerdir.

Pecherskyy

Merkezin güneyinde nehir kıyısı boyunca Pecherskyy ilçesi bulunur. Bu bölge, 1936-39'da inşa edilen cam kubbe sarayı da dahil olmak üzere Ukrayna hükümetinin ana binalarının çoğuna, Yüksek Kurul'a ve Bakanlar Kurulu'na ev sahipliği yapan 10 katlı bloğa ev sahipliği yapıyor.

Yine yakınlarda çekici 1747-55'te Tsaritsa Elizabeth için inşa edilen Mariinsky Sarayı, 1870 yılında yeniden inşa edildi ve şimdi hükümet resepsiyonları için kullanılıyor.

Bu bölgenin güney ucunda Kyiv-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı), 11. yüzyılın ortalarında kurulan bölge tarihinin en ünlü ve önemli manastırlarından biridir.

Nestor da dahil olmak üzere erken keşiş ve azizlerin mumyalanmış gövdelerinin gömüldüğü yer altındaki mezar mezarları Manastırın en önemli özelliği. Her ne kadar halka açık bir müze olsa da, Kyiv-Pechersk Lavra hala bir manastır olarak kullanılıyor.

Kiev’in meşhur parkları

Yukarı Nehir ve Pecherskyy bölgesini çevreleyen sarp nehir kıyısı boyunca, Dinyeper'e bakan çekici bir şekilde düzenlenmiş bir park bulunmaktadır.

Park, sahip olduğu manzaralarla şehrin en çarpıcı özelliklerinden birini oluşturur. İçinde bulunan otelde açık hava tiyatrosu, spor stadyumu ve restoran bulunmaktadır ve 90 metrelik eğime sahip bir füniküler demiryoluna sahiptir.

Ayrıca parkın içinde birçok anıt var. Şehrin kuzey ucunda yer alan Büyük Prens heykeli Rus halkına Hıristiyanlığı getiren Volodymyr Heykeli 988'de Kiev halkının toplu olarak vaftiz edildiği yeri işaret ediyor.

Zafer Parkı olarak adlandırılan güney ucunda, Meçhul Asker'in mezarının üzerinde yükselen 85 metrelik bir granit dikilitaş ve bir anı bahçesi vardır. Parkta ayrıca 1943'te Kiev'i özgürleştiren Sovyet kuvvetlerinin komutanı General Nikolay Vatutin’in  mezarı bulunmaktadır.

Kiev’in Banliyöleri

Kiev'in bu merkezi bölgelerinin çevresinde fabrikaların ve yerleşim bölgelerinin geniş banliyöleri uzanıyor. Joseph Stalin'in yönetimi döneminde konutlara daha az öncelik verildiğinden bu banliyölerin büyük kısmı 1953'teki Sovyet liderinin ölümünden sonra inşa edildi.

Mikro bölgeler, temel hizmetler, yerel mağazalar, sağlık merkezi, sinema ve ilkokul ile birlikte 2.500 ila 5.000 kişilik konut gruplarından oluşmaktadır . 1960'ların sonundan beri apartmanlar genellikle 12 ila 20 katlı ve prefabrik yapıdadır. Çoğu dairenin sadece iki veya üç odası vardır ve bu nedenle yeni yerleşim yerlerinde eski merkezi alanlarda olduğu gibi nüfus yoğunluğu yüksektir.

Birbirine komşu haneler arasında önemli park alanları ve yeşil alan bulunmaktadır. Bunlar arasında Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi'nin büyük botanik bahçeleri ve daha küçük üniversite botanik bahçeleri (19. yüzyılın ortalarında kurulmuştur) bulunmaktadır.

Dinyeper Irmağı

Kiev'i cazip bir şehir merkezi haline getirmek için bir dizi çalışma yapılmış. Dinyeper üzerindeki rekreasyonla geniş bir manzara oluşmuş, şehrin içinde ve çevresinde yeşilliklerin bolluğu ve tarihi yapılarla Kiev ilgi çeken bir güzelliğe sahip şehir haline geldi.

Kiev’de eğlence hayatı

Kiev daha çok çevre ülkelere göre gece hayatı ve eğlence kültürü ile de ün yapmıştır. Kiev’in tam merkezinde yer alan Arena içinde bir çok kafe, restoran, gece kulubu, eğlence mekanları içeren ünlü bir yerdir.

Arena dışında diğer eğlence mekanları Khreshchatyk Bulvarı üzerinde ve Meydan etrafında yer alır. Bunların dışında Dinyeper nehri etrafında da çok sayıda eğlence mekanları ve gece kulüpleri bulunmaktadır.

Kiev Turumuz hakkında daha detaylı bilgi almak için: Yılbaşı Ukrayna - Kiev Turu sayfamızı;

Yurt dışı diğer turlarımız için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Gençlere yönelik yurt içi turlarımız için Mavi Yolculuklar ve Kamp turları sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu sitede başka gezilecek görülecek yerler için ana sayfamızı ziyaret ediniz.

Anahtar kelimeler:

Ukrayna Turu, Ukrayna gece hayatı, Kiev gezilecek yerler, Ukrayna gezilecek yerler, Yılbaşı Ukrayna Turu, Ukrayna Kiev turu, 2022 yılbaşı Ukrayna Kiev turu, Yılbaşında Kiev Turu, Yılbaşında Ukrayna turu, Yılbaşı Kiev tatili

Makaleyi paylaş