Otobüsle Büyük Avrupa turu - Giethoorn

Masalımsı hobbit köyü: Giethoorn

Dünyanın en güzel birkaç noktasından biri kabul ediliyor. Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri. Masalımsı. Fantastik konulu filmlerin stüdyolarını andıran bir güzelliğe sahip. Köy ve kasaba arası bir şey. Ne trafik var, ne araba, ne de şehirlerden kasabalardan yükselen seslerden bir tanesi. İçinde gezerken cennetten kopma dedikleri şeyin tam karşılığını hissediyorsunuz.

İçinde sessiz sakin kendi halinde yaşayan insanları görüyorsunuz. Kimi bisikletine binmiş, kimi bir kafede etrafı izliyor. İnsanlarda ne bir koşuşturma ne bir acelecilik, ne de günlük hayatta keşmekeşlik var.

Her taraf yemyeşil, süs bitkileri her yerde. Renk renk çiçekler evlerin bahçelerini süslemiş. Her evin kendine has mimarisini izlerken çizgi film izler gibisiniz. 

Tek tük sıra sıra evlerin ve büyük bir kanalın kenarında yürüdükten sonra önce sağa, sonra sola saptığınızda gizli kalmış koca bir bahçe gibi duran Giethoorn Kasabasına varmış oluyorsunuz.

İlk önce bir müze karşılıyor sizi. Tam karşıda bir köprü ve köprünün altından akan bir kanal. Kanalın sağ ve sol tarafında ilk defa burada karşılaşacağınız türden mimariye sahip evler dizilmiş. Her ev bir ada üzerine kurulmuş etrafı kanallarla çevrili evler görenleri mutlu ediyor, bir anda şaşkına çevirebiliyor.

Sağ taraftan kanal boyunca yürümeye başlıyorsunuz. Ne bir araba ne başka bir araç. Sadece bisiklet o da tek tük. Her eve Kanalın yanındaki yoldan ancak köprü ile geçilebiliyor. Zamanın durmasını istiyor, burada yer alan evlerden birinde birkaç gün kalıp hiçbir yere gitmek istemiyorsunuz. Her evi ayrı ayrı fotoğraflamak, her evin önünde bir fotoğrafınızın olmasını istiyorsunuz. Önce hiç fotoğraf çekmeden ilerlemek etrafı izlemek, fotoğrafla uğraşmamak en iyisi, anın tadını çıkarmak yapılacak en güzel şey. Dönüş yolunu bol bol fotoğraf çekmek için kullanabiliriz.

Yaz mevsiminde iken kanal etrafında yürüdüğünüzde tekneleri izlerken, kış mevsiminde donmuş kanalda köprülerin altından eğilerek geçen buz pateni ile kayan insanları görebilirsiniz.

Giethoorn Amsterdam’ın yaklaşık 120 km kuzeyinde daha 60 yıl öncesine kadar balçıkla kaplı bir çiftçi kasabasıydı. Kanallar ıslah edildi, adacıklar oluşturuldu. Sonra adaların üstüne evler yapıldı, var olanlar imar edildi. Bunların hepsi yerli halkın çabalarıyla ve imece usulü gerçekleştirildi. Giethoorn halkı el becerisiyle şu an yeryüzünün en güzel köşelerinden birini inşa etti. Çok zahmet verildi, çok uğraşıldı, çok emek harcandı.  Sonuçta bugünkü Giethoorn ortaya çıktı.

Giethoorn’un bugünkü hale gelmesinde doğal faktörlerin uygun olmayan koşullarının yanı sıra uygun olan koşulları da vardı. İklim olarak ılıman, nemli ve yağışlı bir iklime sahip olması Giethoorn’u yemyeşil bir çevreye bürüdü. Aynı Karadeniz iklimi gibi ama biraz daha soğuk. Aynı zamanda bol çiçek çeşitliliği için de uygun zemin vardı.

Kanalları her tarafı sarması, denizin iç kısımlara kadar ilerlemesi Venedik tarzı bir görünüm oluşturdu. Zaten Giethoorn Kuzeyin Venedik’i diye de anılır. Venedik gibi evlerin arasından teknelerin gondolların dolaşması bu görünümü verir.

Giethoorn halkı belki de haklı olarak ne kadar mutlu ve huzurlu görünürlerse görünsünler, turist kalabalığından ve turistlerin sürekli olarak özel yaşam alanlarının görüntülenmesinden içten içe rahatsızlar. Sağladıkları huzurun bozulmasını istemiyorlar başka bir deyimle. 

Otobüsle Avrupa Turumuz kapsamında extra bir hizmet olarak Giethoorn da gezilmektedir. Amsterdam’a yine yaklaşık 100 km uzaklıktaki yine kendine has yapısıyla yel değirmenleri, peynir çiftlikleri ve lale bahçeleri ile Volendam kasabası Tur kapsamında olurken Giethoorn Büyük Avrupa turumuzda extra bir hizmet, Kuzey Avrupa – İskandinav Turumuzda ise tur programına dahildir.

Giethoorn Kasabası Otobüsle Avrupa turlarımıza katılanların yorumlarına göre de Avrupa Turumuzun en güzel noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. 

Makaleyi paylaş